- Учителю
- Урок етики на темуЛюдське життя як найвища цінність у сучасному світі
Урок етики на темуЛюдське життя як найвища цінність у сучасному світі
Тема: «Людське життя як найвища цінність у сучасному світі ».
Мета: Сформувати в дітей уявлення про поняття «життя», «цінність»,
«духовна краса». Розвивати потребу у в самовдосконаленні; розуміння,
що духовні потреби - найвищі і без людей матеріальний сенс не має
ніякого сенсу.
Виховувати ставлення до особистого життя і життя інших людей як до
найвищої цінності.
Обладнання: пазли, таблиці (робота над понятійним апаратом), аркуші паперу,на яких діти записують,що для них найдорожче в світі,уривок із поеми Є.Євтушенка ″Мама та нейтронна бомба″.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Логіка розкриття теми:
-
З'ясування, що для людей найцінніше.
-
Радість від задоволення матеріальних потреб недовготривала.
-
До матеріального світу у нас інше ставлення, ніж до духовного.
-
Без людей весь матеріальний світ не має ніякого сенсу.
-
Цінності бувають різними, але найвища - людське життя.
-
Життя пов'язане з поведінкою людини.
-
Духовні потреби - найвищі.
-
Матеріальні потреби - первинні.
-
Життя необхідно спрямувати на добро.
Хід уроку
І. Етичний заряд.
-
Я вважаю, що сьогоднішній день не пройде безслідно для кожного з вас. І всі ви зрозумієте, що є найвищою цінністю у світі і будете намагатися робити корисне, гарне, добре.
ІІ. Початок етичного діалогу. Занурення в етичну проблему. (діти на дошці складають пазли на якому написано цінність, потреба, життя, найвища, матеріальна, моральна).
-
Діагностика потреб учнів.
-
Напишіть на аркушах, що для вас є найдорожчим в цьому світі.
-
А тепер поділіть все написане у 2 стовпчика: до 1-го віднесіть все, що стосується задоволення нашого тіла, а до другого - душі.
-
Складання пазлу.
До лівої частини пазлу: До правої частини пазлу:
- іграшки, - батьки
- комп'ютер, - друзі,
- одяг, - сестри, брати,
- мобільний телефон, - родичі
В центрі пазлу залишити пусте місто.
-
Ми майже склали пазл. Але залишилося саме головне що нам потрібно з'ясувати.
-
Отже, розібратися, що ж є найціннішим в світі дуже складно. І якщо ми це з'ясуємо на уроці, то зможемо скласти весь пазл.
ІІІ. Логічний ланцюжок розвитку проблеми.
-
Бесіда (Деякі діти можуть до ІІ стовпчика віднести мобільні телефони, комп'ютери і т.д.).
-
Скажіть, будь ласка, скільки триває радість від того, що вам купили новий телефон або одяг? (Недовго, поки не побачиш, щось краще).
-
Чому так відбувається?
-
Чому більше зрадієте: новому комп'ютеру чи одужанню близької людини? (За рідну людину - болить душа, а за комп'ютер - ні).
Висновок: До матеріального стану у нас інше ставлення, ніж до духовного.
-
Робота над понятійним апаратом.
Потреба - це психологічний стан, який переживає людина через необхідність будь-чого.
Матеріальні Соціальні Духовні
їжа, одяг, авторитет, пізнавальні, естетичні
житло… місце у суспільстві у милосерді, співчуття
Духовність - сукупність ознак, притаманних людині високо моральній.
-
Читання і обговорення уривка із поеми Є.Євтушенка «Мама та нейтронна бомба».
-
А щоб допомогти вам у ваших міркуваннях, що ж для вас найважливіше в цьому житті, я прочитаю вам уривок у поемі Є.Євтушенка «мама та нейтронна бомба».
-
До чого можуть призвести наслідки ядерної війни?
Зорова гімнастика
ІV. Кульмінація етичного діалогу.
-
Чи є сенс в житті речей, коли немає людини?
-
То що ж є найвищою цінністю в сучасному світі? (людське життя).
-
Давай поставимо останній пазл (людське життя).
V. Вихід на моральний вибір.
-
«Мозковий штурм». Групова робота (діти діляться на ІІ творчі групи і знаходять відповідь на запитання):
І група «Якщо ми визначили, що життя людини - найвища цінність, то може
нічого й не треба робити, а тільки їсти, пити, одягатися?»
ІІ група «Життя людини пов'язане з її поведінкою чи ні?»
-
Захист групових робіт.
Висновок: Духовні потреби - це найвищі потреби людини, а матеріальні - первинні.
VІ. Висновок етичного діалогу.
-
Діалог. Гра «Мікрофон».
-
Навіщо ж нам дається життя? (для виконання призначення)
-
Чи можна сказати, що виконання призначення залежить від людини? Поясніть чому?
-
Оцінювання ситуацій та дійових осіб за матеріалом……….
-
Аналіз ситуації за методикою «незакінченого оповідання» (ситуац. стр. 34-методичного посібника).
-
Продовжити оповідання. Зробити висновки.
Оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання.
Скласти кінцівку «незакінченого оповідання».