7


  • Учителю
  • Урок казахского языка в 6 классе казахской школы

Урок казахского языка в 6 классе казахской школы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Балқаш ауданы

«№2 Жамбыл атындағы орта мектеп

мектепке дейінгі шағын орталығымен» мемлекеттік

коммуналдық мекемесінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Көшенова Алмаш

Қазақ тілі 6 сынып

Тақырып: Сан есімнің түрлері. (қайталау сабағы)

Есептік және реттік сан есімдер.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімдік: Сөз табының бір түрі сан есім туралы білімдерін толықтыру.

Есептік сан есімдермен таныстырып, олардың ерекшелігін

меңгерту. Берілген сұрақтарға нақты, толық жауап беру.

Оқушыларға білімді жетік меңгеру үшін әр түрлі

тапсырмалар беру.

Ә) Тәрбиелік: Ұлтжандылыққа, адамгершілік, ізгілікке тәрбиелеу. Қазақ

халқының асыл мұрасы мақал-мәтел үлгісінде тәрбиелеу.

Б) Дамытушылық: Ойлау қабілетін дамытып, белсенділігін арттыру. Ынта

қойып тыңдау, жазу, талдау машықтарын қалыптастыру.

Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. Ана тілін жетік біліп,

оны құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілі: Сұрақ-жауап, топпен жұмыс. Ой-толғаныс ,

ұжымдық талдау, ой қорыту, танымдық ойындар,

түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі:

Интерактивті тақта, сурет, таблица, портрет, сандар.

Сабақтың барысы:

А) Ұйымдастыру кезеңі. (оқушылармен сәлемдесу)

Жарыс сабақ:

  1. Топ - Құлагер 2- топ- Тайбурыл 3-топ- Байшұбар



Жүзден -жүйрік озар жарысқанда

Сан есімнің түрлері: Урок казахского языка в 6 классе казахской школы 1. Бәйге кезеңі:

Өткенді пысықтау.

( оқушылардың назарын тақтаға аудару)

1. Сан есім деген не?

2. Сан есімнің түрлерін ата:

3. Сан есім қандай сұрақтарға жауап береді?

4. Сан есім зат есімнің қандай мағыналық белгілерін білдіреді?

5. Күрделі сан есімдер қалай жасалады?

6. Сан есім рим цифрімен берілсе қалай жасалады?

7. Реттік сан есімнің есептік сан есімнен ерекшелігі неде?

8.Реттік сан есімнің емлесін ата:

9.Жинақтық сан есімнің ерекшелігі неде?

10.Болжалдық сан есім нені білдіреді?

11.Топтау сан есімнің ерекшелігі неде?











2.Тіл- құрал кезеңі:

Оқулықпен жұмыс :182-жаттығу,183-жаттығу,184-жаттығу ауызша

1 топ (дауыстап оқиды)

2 топ (сан есімнің қай турі екенін ажыратады)

3 топ (сан есімдерді табады).

Соңында 3 топ та сан есімдерді дәптерлеріне жазады

3.Ойын.»Сыңарын тап»



Жеті Саусақ

Қырықтың бірі қырлы

Бір атар Қазына

Алты бақан

Екі қыдыр

Бес Езу

Сегіз құмалақ

Тоғыз ата



4.Киелі жетілік:

1.Жеті ата

2.Жеті қазна

3.Жеті жетім

4.Жеті жұт

5.Жеті керемет

5.»Егерде мен»кезеңі:

Оқулықпен жұмыс: 186-жаттығу,187-жаттығу,188-жаттығу

(ауызша,жазбаша орындау)

6. «Ойға жүйрік» кезеңі:

Сан есімдер қатысқан 3 топ мақал-мәтел, жаңылпащ, жұмбақ, өтірік өлең айту.

  1. Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,

Төртеу түгел болса, төбедегі келеді.

  1. Бес саусақ біріксе жұдырық болады.

  2. Қырық кісі бір жақ, қыңыр кісі бір жақ.

  3. Ер жігіттің екі сөйлегені өлгені.





7.» Жорға» кезеңі:

  1. Егер бір тырна бір аяғымен тұрса 3 кг болады, екі аяғымен тұрса неше кг болады?

  2. Төрт қойдың неше аяғы бар?

  3. Бір жұмыртқа 3 минутта піседі, 10 жұмыртқа неше минутта піседі?

  4. Бір жанұяның 5 баласы бар және олардың әрқайсысының қарындасы бар. Жанұяда неше бала бар?

  5. Бір үйде әкесі баласымен, атасы немересімен отыр. Үйде неше адам бар?

  6. Қай ай 29-на толады?

8. Сөзжұмбақ шешу:















С





















а





















н











































е





















с





















і





















м

















  1. Бой түзеген әсем қала?

  2. Адам қандай болу керек?

  3. Ас атасы...

  4. Ұлт... қамалы

  5. Баланың екінші анасы

  6. Тіл ұлттың жүрегі

Дәстүрді дамытар

Үлгі өнеге ...

  1. ... сөйлеген ауырмай өледі.





















Сандарға қатысты 6сөзді тап:(...,...,....,...,)









9.Оқулықпен жұмыс:»Көсемдікке баулу»





190-жаттығу (ауызша)





10.Ойнай отырып ,ойлай отыр

(3-топ жұмбақ жасырады)

Бес ін бес іннің аузы бір ін





11. Үйге тапсырма : «Біздің сыныпта « тақырыбында әңгіме жазып келу,191-жаттығу

12.Оқушыны бағалау











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал