7


  • Учителю
  • Ашық сабақ: қазақ тілі пәнінен 'Дауыссыз дыбыстардың түрлері. ' 5 класс

Ашық сабақ: қазақ тілі пәнінен 'Дауыссыз дыбыстардың түрлері. ' 5 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстардың түрлері .

Сабақтың мақсаты: білімділік - оқушыларға дауыссыз дыбыстардың жіктелуі ,

олардың түрлері, жасалу жолдары туралы толық мағлұмат беру.

дамытушылық- логикалық ойын дамыту, дұрыс, анық сөйлеуге

жаттықтыру, тапқырлық, ізненімпаздық қасиеттерге жетелеу,

шығармашылық қабілеттерін дамыту.

тәрбиелік-шапшандыққа, ізгілікке тәрбиелеу.

Түрі: ауызша журнал сабағы .

Әдісі: түсіндіру , семантикалық картамен жұмыс, салыстыру.

Көрнекілігі: дауыссыз дыбыстарға тірек сызба, семантикалық карта, интер тақта.

Сабақтың барысы:

І . Үйымдастыру:

Психологиялық дайындық.

1.-бет.Қайталау -оқу анасы. Балама тест.

1.Дауысты дыбыс өкпеден ешбір кедергісіз шығады.( Иә)

2. Дауысты дыбыстың саны-12 (Иә)

3. Жақтың қатысына қарай үшке бөлінеді. (Жоқ)

4. У дыбысы бірде дауысты,бірде дауыссыз болады.(Иә)

5. Дыбыс -сөздің ең кішкене бөлшегі. ( Иә)

6. Еріннің қатысына қарай үшке бөлінеді. ( Иә)

7. Фонетика- тіл дыбыстарын зерттейтін сала. ( Иә)

8. Дауысты дыбыс үн мен салдырдың қатысына қарай ( Жоқ)


2-бет «Жаңа сабақтың құпиясы»

Жасырынған әріптер. Көп нүктенің орнына тиісті дауыссыз дыбыстарды қойсаң ,жерлес ақынымыз Қуандық Шаңғытбаевтың «Туған жер» туралы өлеңінен үзінді оқи аласыздар.

Кіндік қа...ым тамған ...ер, тиген ө...шем,

Жатыр , міне тып-типыл же...мен жек...ен.

Жы...ғыл жондым, бұ.. жерде сақа құ...дым,

Ен...і, міне- құлазып қал....ан те...сең.

Кіндік қаным тамған жер, тиген өкшем,

Жатыр, міне тып-типыл жермен жексен.

Жыңғыл жондым, бұл жерже сақа құйдым,

Енді, міне- құлазып қалған тепсең.

3-бет«Кітап- досың, ақылшың»

264-жаттығу. 265- жаттығу.


4-бет. «Біліміңді байқап көр»

1.Әр оқушы өздерінің есімдеріне дыбыстық талдау жасайды.

2. «Әліпбиді сөйлетемін»

Сабақтың бұл кезіңіндегі сызба бетінде ретімен 42 сан тұрады. Әр санның астында әріптер берілген . Әр оқушы өзі қалаған сан астындағы әріптерді ашып, толық талдау жасайды. Соңында әліпби толық ашылады.

«Әліпбиді сөйлетемін»


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

38

39

40

41

42

43


5-бет.«Ой қорытайық» Семантикалық картамен жұмыс.

Дыбыстар

Қатаң

Ұяң

Үнді

П,ч

+

В,г


+


Р,л,м

+

Щ,х,ч

+

Ж,х,ч


+


У

+

Ц

+

К,қ

+

Й,л

+

Ш,с

+




Венн диаграммасы.


Дауысты дыбыстар

Ортақ қасиеттер

Дауыссыз дыбыстар

Өкпеден шыққан ауа кедергіге ұшырамайды,тілдің,жақтың, ерін мен езудің қатысына қарай бөлінеді.Үннен тұрады. Буын құрайды.

Фонетика саласында қарастырылады.Дыбыстау мүшелері арқылы жасалады.

Өкпеден шыққан ауа кедергіге ұшырап шығады. Қатаң, ұяң, үнді болып үшке бөлінеді.Садыр мен үннен жасалады.

6-бет «Қол боста» ( Үй тапсырмасы)

Эссе жазу . Дауысты, дауыссыз дыбыстар.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал