7


  • Учителю
  • Қазақ әдебиеті сабақ жоспары Д. Бабатайұлы О, Ақтан жас, Ақтан жас 5 ( сынып)

Қазақ әдебиеті сабақ жоспары Д. Бабатайұлы О, Ақтан жас, Ақтан жас 5 ( сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: 27.09. Пәні: әдебиет Сынып : 6

Сабақтың тақырыбы: Дулат Бабатайұлы. «О,Ақтан жас,Ақтан жас»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Д.Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығына шолу жасау, өлеңнің құрылысы мен көркемдік ерекшеліктеріне тоқталу;

Дамытушылық:Оқушылардың тіл байлығын арттыру, сөздік қорларын молайту,шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды қарапайымдылыққа, адамгершілікке баулу.

Оқытудың әдісі: Блум жүйесі.

Сабақтың түрі: Жаңа ұғымды меңгерту.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, кестелер,т.б

Сабақтың барысы:

1/ Ұйымдастыру кезеңі

2/ Үй тапсырмасын сұрау

3/ Жаңа тақырыпты меңгерту.

Үй тапсырмасы:

1/Күлтегін жырында еркіндік, бостандық, тәуелсіздік идеясы қалай көрінген2/ 2/Күлтегін жырының басты тақырыбы қандай, нені ұқтыңдар?

3/ Күлтегін жырының тәрбиелік мәні неде?

Жаңа сабақ:

Танып білу кезеңі: Д.Бабатайұлы 1802жылы қазіргі Шығыс Қазақстан облысының Аягөз ауданында дүниеге келген.Қарапайым ортадан шыққан.Жастайынан ауыз әдебиетінен, жыраулар мұрасынан нәр алып өскен. «Өсиетнама» атты өлеңдер жинағы бар. Ақынның шығармалар жеке кітап болып басылып шыққан.

Түсіну кезеңі:1/ Өлең неліктен «О, Ақтан жас,Ақтан жас» деп аталды, өлең бойынша жай жоспар құру:

1/Жетімдік

2/Тоқшылық

3/Бозбала шақ,ғашықтық

4/Жастық шақ,батырлық

5/Ел қорғаны

6/Орындалған арман

7/Үміт

Өлеңді мәнерлеп оқыту.

Бежін-Қытай елінің астанасы Пекин.

Қолдану кезеңі: Өлең кейіпкері-Ақтан жасқа тән сипаттар:

Қамқор көңіл, күмәнді күдік, асқақ арман, болашаққа деген сенім.

Талдау кезеңі: Өлең құрылысына талдау жасау. Қысқаша түсінік беру,еске түсіру . /Шұбыртпалы ұйқас/



Жа- рық сәу- ле // кө- ре ал- май, а 8буынды,2бунақты

А.б б.б б.б а.б. а.б а.б т.б б.б

Ел ша -ңы на // е- ре ал- май, а 8буынды,2бунақты

Т.б а.б а.б а.б а.б а.б т.б б.б

Сол бо- йы //ке- тер ме е- кен- сің? ә 9 буынды,2бунақты

Б.б а.б а.б а.б б.б а.б а.б б.б б.б













Жа -пан- ға біт- кен жа- пы- рақ б

А.б б.б а.б б.б б.б а.б а.б б.б

Өлеңнен тұрақты сөз тіркестері мен шешендік оралымдардың айырмашылығын тауып,жазу.

Шешендік оралымдардың еркін тіркестерге қарағанда ой жүйріктігіне құрылады.

Тұрақты тіркестердің орны ауыстырылмайды, шешендік оралымдарды, еркін тіркестерді ауыстыруға болады.

Мысалы: /Жетімдік белі, кедейлік белі,жоқшылық белі;жарық сәуле,от сәуле,т.б./ ел шаңы-көш шаңы;шаң бермейтін-түр бермейтін.

Синтездеу кезеңі: Риторикалық сұраулы сөйлемдерді тауып оқу.

«Ақтан жас» дегенде сөйлеуші өз сөзі арқылы сөз арнаушы адамның өзінен кіші екендігін меңзеп тұр.

Көріктеу-көрнекті тіл.

Жаңа сабақты сұрақтар арқылы бекіту.

1/ Өлең неліктен «О,Ақтан жас,Ақтан жас» деп аталды?

2/Шешендік оралымдарға тоқтал.

3/ Неліктен, Д.Бабатайұлының өлеңін сұрай арнау үлгісінде жазылған дейміз?

Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма беру. Дулат Бабатайұлы. «О,Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңін мәнерлеп оқу.

Үйге тапсырма: «О,Ақтан жас, Ақтан жас» үзінді жаттау.



















 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал