7


  • Учителю
  • Разработка урока по казахскому языку в 5, 7 классе-комплекте

Разработка урока по казахскому языку в 5, 7 классе-комплекте

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Шығыс Қазақстан облысы ,

Зырян қаласы - Зырян ауданы

Никольск ауылы

«Никольск орта мектебі» КММ

Мұғалім: Аимханова Гаухар Нурлановна

Пән: Қазақ тілі

Тақырыбы: 7сынып «Ұлттық аспаптар» - 5 сынып «Қысқы демалыс»

жылы: 01.08.1987 ж.

Ұлты: қазақ

: орта

2005-2008 ж. - Шығыс Қазақстан гуманитарлық колледж

Специальность: орыс тілді мектептердегі қазақ тілі мен қазақ әдебиеті

Жұмыс тәжімі : 8 жыл

Категория: 2 категория



Сабақтың тақырыбы:

7 сынып «Ұлттық аспаптар»

5 сынып «Қысқы демалыс»

Сабақтың мақсаты:

Қазақ халқының ұлттық аспаптарымен

таныстыру. Ауызекі тілде сөйлету

арқылы тіл байлығын дамыту, сөздік

қорын кеңейту, өнерге қызығушылығын

арттыру , топпен жұмыс істеу

дағдыларын қалыптастыру

халқымыздың ұлттық музыка

аспаптарының құрылысын

меңгере білу, адамгершілік, рухани,

мәдени дамуына қол жеткізу.

Қысқы д«Қысқы д емалыс» тақырыбы бойынша

оқушылардың сөздік қорын

қалыптастыруды жалғастыру. Сын есімді

қайталап, білім сапасын арттыру. Алған

білімдерін , қажетті жағдайда қолданып,

саналы түрде сөйлеуге баулу. Оқушылардың

байланыстырып сөйлеу дағдыларын әрі қарай

дамыту.

Көрнекіліктер:

Слайдтар, музыка аспаптары, бейнетаспа.

Суреттер, сын есім плакаттар, слайдтар

Сабақтың түрі:

аралас сабақ


аралас сабақ

Пәнаралық

байланыс:


тарих, әдебиет,ән-күй т.б.


дүниетану

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі: (4минут)

Оқушылармен, амандасу, қонақтармен амандасу

- Бүгін сыныпта кезекші кім?

- Сыныпта кім жоқ?

- Жылдың қай мезгілі?

- Оқу құралдарын тексеру (оқулық,дәптер,қалам,сөздік дәптер)

Үй тапсырмасын тексеру. (4 минут)

Фонетикалық жаттығу (3 минут)

-«Ұлттық, қысқы, балалар, сырғанау» сөздерінде неше дауысты дыбыс бар?

-ң дыбысы қандай?

- «Ержігіт» сөзінде неше буын бар?

- оның түрлерін ата.

Сабақтың мақсатын айту

Бекіту (5 минут)

Жаңа тақырыпты бастамас бұрын мен сіздерге мына бір әуенді тыңдатқым келіп тұр.(Күй ойналады)

-Балалар,мына әуенді неге тыңдадық?

-Мына суреттерден нелерді көріп тұрсыңдар?

Олай болса, біздің бүгінгі сабағымыз «Қазақтың ұлттық аспаптарына» арналады.

(6-7минут ) Жаңа жылдағы

демалыстарыңды сендер қалай

өткізесіңдер? Слайдта сурет

көрсетіледі. Сол сурет бойынша

оқушылар диалог құрып, өзара

сөйлеседі.

- Балалар сендер қысқы

демалыстарыңды қалай

өткізетініңдеріңді айтып жатсыңдар,

Олай болса, сендердің бүгінгі

тақырыптарың «Қысқы демалыс».


-дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді, сабағымыздың тақырыбын жазамыз.

Ұлттық аспаптардың түрлері

туралы жалпы мәлімет беру.

Біз бүгін домбыра, жетіген,

домбыра, дауылпаз аспаптары

туралы сыр шертеміз

Сөздікпен жұмыс (3мин). Сөз

тізбегі Сөйлем тізбегі

Қ қос ішекті-двухструнный

тиек-деревянная подставка под

сруны

а аспап- инструмент

қ қыл- конский волос

асық-альчик

әуен- мелодия

үйеңкі- клен

е емен- дуб

ель-шырша

қарағай-сосна

Мәтіндермен жұмыс

«Домбыра» (3 мин)

1.Мәтіндерді мұқият оқиды.

2.Аспаптардың бөліктерімен

таныстырып өтеді.

3. Мәтіндер бойынша сұрақтар

құрастырады.


Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс

(8 минут) 1деңгей, 2 деңгей, 3 деңгей оқушылар әр кім өз деңгейіне байланысты таңдап алып, жұмыс жасайды. (өздік жұмысы)


С Сергіту сәті «Қаражорға» биі (3 мин)

- Балалар енді жетіген,сыбызғы

туралы мына ақпараттарды

тыңдайық!

Бейнетаспадан естіп, керекті

жерлерін түртіп алып отырыңдар.

Жетіген (5 мин)

1. «Ақпарат ағыны»


Оқушылардың деңгейлік

тапсырмаларын тексеріп, бекітіп,

бағалау.

-Балалар, қазақ тілінде неше сөз табы

бар?

-Сын есім дегеніміз не?

- Сын есімнің жиі кездесетін қандай жұрнақтарын білесіңдер?

Дауылпаз (5 мин) оқушылар өздігінен жұмыс жасайды.

  1. «Ақпарат ағыны»

2.Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді теріп жазып, буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың емлесін түсіндіру.

Слайдтта берілген сөздерді сын

есімдермен тіркестіріп, сөз

тіркестерін жасау. құрау. (4 мин)

Сын есім + зат есім

Үлгі: тон - жылы тон, ұзын тон, қалың тон


Жасалған жұмысты қорытып, бекіту

3 минут.

Оқушылар дәптерлерін айырбастап, өзара тексеру жұмысын жүргізеді.

С 3 минут. Оқушылар бір-бірлеп

тақтаға шығып, сөз тіркестерін оқып,

қолма- қол сөйлем құрайды.


Жаңылтпаштарды тез айтуға жаттығамыз. (4 мин)

Қаймақты айырдым,

Тайлақты қайырдым.

Қаймағым май болды,

Тайлағым мал болды.

Үй тапсырмасы:

Ақпарат жинау. (3 мин) Құрманғазы, Қорқыт туралы

«Қысқы дамалыс» тақырыбына 10 сын есім жазып, олардан сөз тіркестерін, сөйлем құрау

Бағалау:

-Жақсы бүгін сабақта сендер жақсы жұмыс жасадыңдар!

-ал енді бағалау парақтарыңды алып, жасалған жұмыстарыңды бағалаңдар.

Қорытынды:

«

«Бір айналым сөйлесім» (3 мин)

1.Не білдің?

2.Кімдерге рахмет айтқыларың келеді?



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал