7


  • Учителю
  • «Өзін-өзі тану» пәнінің сабақ жоспары 8-сынып

«Өзін-өзі тану» пәнінің сабақ жоспары 8-сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Өзiн-өзi тану сабағы 11-12



Мектеп «Алтынтөбе» жалпы орта мектебі



Тақырып:Өнер-өмір өрнегі

Құндылық:Дұрыс әрект

Қасиеттер:Қайырымдылық.

Мұғалiм: Жетпісова Қалима Сынып: 8Сабақтың мақсаты:Оқушылардың адам өміріндегі өнердің маңыздылығы туралы түсініктерін кеңейту.

Міндеттері:

  • Адам жасампаздық мүмкіндіктері мен рухани-адамгершілік тұлғасының өзара байлансын ашу;

  • Жасампаздық қабілеттерінің дамуына ықпал ету;

  • Өмірді сұлулық, жақсылық қырынан қабылдай білуге тәрбиелеу.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi.

Тыныштық сәтi.

Су асты патшалығына саяхат

Елестетіңіздер, Сіз теңіз жағасында келе жатсыз (жағаны бойлап). Тыңдаңыздар жұмсақ толқынның шашырауы және шағаланың шаңқылы. Жалаң аяқтарыңның астында құм. Біршама жерден қара нүктені көресіздер. Ол жақындағанда, оның дельфин екенін түсінесіздер, ол сіздерді өзімен бірге теңіз түбіне алып кету үшін жүзіп келді.

Ол өзі сыпайы тіршілік иесі және ол сіздерді шыдамдылықпен тасуда. Ақырындап оның арқасына отырыңыздар, мықтап ұстап, сапарға аттаныңыздар. Судың астында жүзу қандай тамаша, сіздер өздеріңізді дельфиннің арқасында қауіпсіз және қолайлы сезінесіздер. Жан-жақтарыңызға қараңыздар : мұнда қаншама әдемі балықтар, кемпір қосақ сияқты анда-мында жылпылдап жүзеді. Теңіз түбіне түсіп қараңыздар, жан-жағыңдағылар қалай өзгереді, қаншама керемет балдырлар сумен жайқалады.

Қараңыздар қандай үлкен балықтар бар, ал енді анау жаққа қараңыздар... бұл үлкен сегізаяқ. Су астында қандай тамаша, қызықты әлем. Сіздер бір нәрсені байқадыңыздарма? Мұнда қандай үнсіз тыныштық. Осы тыныштық жағдайында біраз бола тұрыңыздар. (Мұғалім бірнеше секунд үндемей тұра тұрады)

Ал енді жоғарыға өз әлемімізге қайта жолға дайындалыңыздар. Жан-жақтарыңызға қараңыздар. Тағы бір мәрте кереметтей түстерге қарап, тыныштықты тыңдаңыздар. Бізге осындай тыныштық бізді қалай сергітіп әсер етеді. Енді дельфин қайтар жолға аттанды. Сіздер судың бетіне шығып, жағалауға жақындайсыздар. Дельфиннен түсіп, оны сипап оған осындай қызықты саяхатқа шығарғанына алғыс айтыңыздар. Сыныпқа қайтып, өз орындарыңызға оралыңыздар. Бірнеше минуттан кейін көздеріңізді ашыңыздАр, бірақ осы сезімді, тыныштықты сақтауға тырысыңыздар.



Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

І.Есенберлинің шығармасын оқып келуге берілген.

  • Анардың әнді терең сезіммен қабылдауына не әсер етті?

  • Әкесі Анардың жан Сұлулығын қалай аңғарды?

Сабақ барысын талқылау:

  1. Әңгiмелеу (сұхбат).

  • Адамның өмірді жасампаздықпен қабылдауын қалай байқауға болады?

  • «Өнерлі адамның өмірі бақытқа, шатыққа толы» дегнге қалай қарайсыңдар?



  1. Дәйек сөз.

«Өнер-адамның рухани азығы,ол-халықтың бүгіні мен келешегі,арманы мен қиялы,жалпы болмысы»

Б.Момышұлы

  • Өнер адамның рухани азығы дегнді қалай түсінесіңдер?

  • Өнерлі адамның жалпы болмысы қандай болады?



  1. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

«Мен өнелімін» ұғымдарына шағын эссе жазыңдар.



  1. Топпен ән айту.

Ерік Әбіш шер-Нұрұлы

Өмір-өнер

Өнер-өзен,жан-таныңды шаяатын,

Өнер-өріс,рухыңды жаяатын.

Өнер-өмір,әлдилейтін санаңды,

Өнер-өткел,серуендейтін саяатын.



  1. Үй тапсырмасы.

««Қос өнерпаз» ел аузынан мәтінін оқу



  1. Бағалау.

Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды мадақтау.











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал