- Учителю
- 2 Сынып 'Менің ойыншықтарым'
2 Сынып 'Менің ойыншықтарым'
Тақырыбы: Менің сүйікті ойыншығым.
2-сынып.
Пән: қазақ тілі.
Мақсаты:1.Ойыншықтар туралы оқушыларға мәлімет беру арқылы білімдерін дамыту.
2.Ойын арқылы оқушылардың ой-өрісін, тіл байлығын дамыту, жетілдіру.
3.Өз ойыншықтарын күтіп ұстауға,кірлетпеуге,анасына көмектесіп жинап жүруге тәрбиелеу.
Сабақтың формасы:жұптық, жеке.
Сабақтың түрі:жаңа сабақты түсіндіру.
Сабақтың әдістері:өз бетімен білім алу,ойын,сөйлесім,салыстырым, т.б
Сабақтың көрнекілігі:ойыншықтардың суреттері,әр баланың сүйікті ойыншықтары,кескін сөздер,карточкалар, түрлі түстар,сызба,дүкен жабдығы.
Психологиялық кезең: Күн, мен сені сүйемін!
Оқушыларға бүгінгі сабақта сәттілік, жақсы көңіл-күй, жақсы баға алуды тілеймін.
Ұйымдастыру кезеңі:Сабаққа назарларын аудару.Өткен сабақты пысықтап өту.
Үй тапсырмасын тексеру:Карточкаларды оқушыларға үлестіру.
Тәуелдік жалғауын еске түсіру.Берілген уақыттан кейін кар.жинап алу.
Сабақ барысы:Жаңа сабақтың мақсатын оқушыларға айта кету.
- Ал, балалар, сендерде оқу құралдарың мен жеке заттарыңнан басқа ең сүйікті тағы нелерің бар?
- Әрине ол , ойыншықтар.
Осы жерде ойыншықтар атауын еске түсіру.
Сөздік жұмыс: қуыршақ-кукла, қонжық -медвежонок, доп- мяч, скакалка -секіртпе, көлік- машина, қоян- зайчик.
Жаңа сөздерді бірнеше рет оқу, қайталау.Жұппен оқу.Дұрыс оқылуына назар аудару.
Сызба құрау: оқушылардың сызба бойынша дұрыс сөз тіркесін құрауына мүмкіндік беру. Сын есім + зат есім
Оқушының сөйлеу тілін дамыту.Сызба бойынша сөз тіркесін құрау.
Түс + доп. Мысалы: қызыл доп, сары доп.
Салыстыру : Оқушылардың ойлау қабілетін арттыру мақсатымен сөздердің жұбын таптыру.
Маймақ аю
Қорқақ қоян
Әдемі қуыршақ
Ұзын секіртпе
Жұбын дұрыс табу,оқу аудару.
Жазба жұмыс : құрылған сөз тіркестерін дәптерлеріне жаздырту.
Қолға қалам аламыз ,
Әдемілеп жазамыз.
Сергіту сәті: Жаза,жаза жазуды,
Талып қалды қолымыз.
Бір, екі, үш.
Бойға жинап күш,
Жалқаулықты тастаймыз,
Қайта сабақ бастаймыз.
Грам. Тапсырма:тәуелдік жалғауын бала санасында одан әрі бекіту.
қонжық доп көлік
қ-ғ п-б к-г
Менің
Сенің
Сіздің
Оның
Сөз соңындағы әріптерге мән беру.Өзгерістерді айту.
Ойын : «Кім тапқыр?» .Синонимдік қатарын табу.Ойыншықтар.
Қонжық-аю, қоян-көжек, әдемі -көркем, көлік-жүк көлігі,дөңгелек-домалақ.
Мәтінмен жұмыс: карточкадағы «Ойыншықтар» мәтінін оқу .(кезекпен, жұппен )Аудару.Мазмұндау.
Сұрақтар:
-Сендер ойыншықтарыңды қалай күтіп ұстайсыңдар?
-Қалай жинайсыңдар?
Сөйлесім: карточка бойынша жұппен сөйлестіру .Оқушылардың тілдерін дамыту.
Ойын: «Дүкенде»Дүкендегі диалог.диалогтің екі түрін қолдана отырып, оқушылардың жаңа сөздерді пайдалана отырып сөздік қорын, тілін дамыту.
Бекіту:1) Дүкеннен сатып алған ойыншықтарына сипаттама беру.
2)Сызбадағы қатені табу.
3) Жинақтау.
Үйге тапсырма:оқушылардың білім деңгейіне қарай деңгейлік тапсырмалар беру:1.Қатені табу. 2.Сөздерді бөлу. 3.Мазмұндау.