7


  • Учителю
  • Оқшау сөздердің орфоэпиялық нормаға сәйкес оқылуын қалыптастыру

Оқшау сөздердің орфоэпиялық нормаға сәйкес оқылуын қалыптастыру

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: қазақ тілі

Күні: 15.09.2016ж.

Класы:7

Сабақтың тақырыбы: Оқшау сөздердің орфоэпиялық нормаға сәйкес оқылуын қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:орфография мен орфоэпия туралы білімін практикалық жұмыстар арқылы жетілдіру. Оқшау сөздер туралы білімін кеңейту.

Оқыту нәтижелері: орфография мен орфоэпия туралы білімі жатығу орындау барысында жетіледі. Оқшау сөздер туралы білімі кеңейеді.

Түйінді идея: «Сөздердің орфоэпиясы мен орфографиясы бірдей емес».Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс

2 минут.





9 минут



10 минут





2 минут



20 минут































2 минут

Амандасу

Класты 3 топқа бөледі.



«Автор орындығы»



«Таным дерек»







«Көзге арналған гимнастика»



«Зертхана»































«Баспалдақ»

Іт. Одағай.Әттеген-ай, туу, пұшайт-пұшайт, алақай, тәйт, жә.

ІІт. Қаратпа сөз.Қызым, шырағым, балам, балалар, әже,

ІІІт. Қыстырма сөз. Әйтеуір, әрине, сөзсіз, дау жоқ, рас, сірә.

11-жаттығу. Берілген мәтінді аяқтау. Әр топ өзінің топ мүшелерінің мәтіндерімен танысып, үздігін таңдайды. (Әр топтан 1 оқушы)

«Адасқан сөздер» ( сөздерді орнына қойып, сөйлемнің мағынасын айту)

1 сынақ ертең оқушылар болады.

2. келмейтін сірә бүгін ол шығар.

3. шіркіннің па дауысын-ай!

«Оқшау сөздер туралы кестемен жұмыс жасайды.

Бейнеролик қарап отырып, жаттығуларды қайталайды.





Барлық топ.12-ж. Көп нүктенің орнына и,й әріптерінің тиістісін қойып жазады.

Күн қасиетті нұрын аямай төгіп тұр. Біз Майраны тазалықшы етіп сайладық.

Жан қиналмай жұмыс бітпес,

Талап қылмай мұратқа жетпес (мақал)

Іт.13-ж. Төмендегі сөздер мен сөз тіркестерінің жазылуы мен айтылуын салыстырыңдар.

Жазылуы:Талдықорған, әлдекім, Қартбай, ақ ешкі, Алакөл.

Айтылуы:Талдығорған, әлдегім, Қартпай, Алагөл.

ІІт.14-ж. Төменде берілген сөздер мен сөз тіркестерін құрамына қарай талдап, бұлардың арасындағы дыбыс үндестігін табыңдар.

Бұрынғы. Аймангүл. Он бес. Орманбай. Тұзсыз. Көре алмадым. Көз сала жүр. Есенгелді. Амангелді. Досжан. Тас жол. Бос жүрмін.

ІІІт.15-ж.Берілген сөздердің жазылуы мен айтылуын салыстырып, айтылудағы ерекшеліктерін байқаңдар.

Торы ала ат. Жаңа ауыл. Қара күрең. Ала кет. Көк ала. Үлкен ғалым. Жүз жылқы. Бас штаб. Сенбі. Сәрсенкүл. Қазанқап.

Барлық топ.16-ж. Бағананың екі жағындағы сөздердің қайсысы орфографиялық норманы, қайсысы орфоэпиялық норманы білдіреді?Ойларыңның дұрыстығын дәлелдеңдер.

Берілген парақтағы баспалдақ бейнесі арқылы сабақтағы белсенділігін көрсетеді.











3шапалақ



Сөзбен мадақтау













Бірін-бірі бағалау.















Мұғалім бағасы







Өзін-өзі бағалау.

Стикер,







презентация





дәптер



кесте

ноутбук









оқулық

























парақтар

Қосымша материал: 17, 18-жаттығулар.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал