- Учителю
- Абай Құнанбаев Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа
Абай Құнанбаев Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа
Тақырыбы |
Абай Құнанбайұлы. «Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа» | ||||
Мақсаты |
Білімділік --- Абай Құнанбайұлы туралы білгенін тиянақтай отырып, түсініп оқуға ,түсінгенін әңгімелеуге, ән өлеңдері туралы алған білімін молайту. Дамытушылық -- өнерге деген қызығушылығын артыра отырып, ақындық, әншілік қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік -- ән өнерін бағалап, сүйе білуге тәрбиелеу. | ||||
Жалпы мақсат |
Абай Құнанбайұлы туралы білгенін тиянақтай отырып, түсініп оқуға ,түсінгенін әңгімелеуге, ойын толық жеткізе білуге үйренеді,тапсырманы топпен орындауға дағдыланады. | ||||
Күтілетін нәтиже |
Сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай біледі. Топта жұмыс жасауға қалыптасады. | ||||
7 модульдің қолданылуы |
АКТ", "Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер", "Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау", "Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету", "Оқытуды басқару және көшбасшылық".
| ||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Миға шабуыл.Ойқозғау. Ойлан, бірік, бөліс.Ойтолғау. | ||||
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер. | ||||
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг |
Оқушылармен амандасу. Бір-біріне сәттілік тілеу. Ұлылар үндестігі. |
Оқушылардың мұндағы мақсаты ұйымшылдықа үйрену. | |||
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті | ||
Білу
Қызығушылық тарын ояту |
Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру "Қараңғы түнде тау қалғып" Тақырыбы мен идеясын ашу, көркемдік ерекшелігіне, өлең құрлысына талдау. |
Оқушылар берген тапсырманы орындайды. | ||
Түсіну |
Ойқозғау сратегиясы
«Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа» |
Өткен тақырыпты толық меңгеріп, жаңа тақырыпқа қадам.
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағанасын ашу, түсіні білу Топпен жұмыс жасау | ||
Қолдану |
Мағананы тану арқылы Аквариум әдісін қолдану |
Қазақ халқының ұлы ақыны, кемеңгер ұстазы, рухани айбары, туған елінің мың жылдық мұңын шерткен Абай мұрасы - мәңгілік мұра. 19 ғ.-дың 90-жылдардың аяғында жазған «Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа», «Құлақтан кіріп бойды алар» атты өлеңдерін Абай өнердің қоғамдық күшін, адам өміріндегі қызметін тереңдей көрсетуге арнаған.Абайдың сөз, ән өнері туралы көзқарасы көрінеді. |
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту . | ||
Сергіту сәті |
|
Сөзжұмбақ |
| ||
Талдау |
"Ойлан бірік. бөліс" арқылы тақырыпты талдау |
Өлең құрлысына талдау. тақырыбы мен идеясын ашу. |
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру керек. | ||
Жинақтау |
«Талаптыға нұр жауар» кезеңі |
Өлеңге анықтама беру, ақын мақсаты,
тыңдаушыға, ақынға қояр талабы | |||
Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін |
Өлеңді жастарға үлгі беру мақсатында жазу; жастарға қояр талабы; өнерді қор етпеу туралы пікірі. | ||||
Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа |
Адам өміріндегі әннің орны, әнге,әншіге,тыңдаушыға қояр талабы. Ақын мақсаты | ||||
Құлақтан кіріп бойды алар |
Жақсы ән, тәтті күйдің адам өміріндегі орны. Ақынның махаббаты. Ақын және өнер | ||||
Адамның кейбір кездері |
Сөздің, өлеңнің туу сипаттары. Ақын және халық мұңы, зары. Ақын және замана. Ақынға қояр талабы |
Оқушылар өз пікірлерін, ойларын ортаға салады.
Бағалау
Бағалау, өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағалау парақшасы тарату
Өзін- өзі топпен бағалайды
Рефлексия
Үй жұмысы
Стикерлерді толтыру
Не білемін? Не білдім?. Нені білгім келеді?
А.Құнанбайұлы "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа" өлеңін жаттау, талдау.
Ұсынылған стикерді толтыру