7


  • Учителю
  • Открытый урок 'Ғылыммен жақын болсаң, қолың жетер. . '

Открытый урок 'Ғылыммен жақын болсаң, қолың жетер. . '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Солтүстік Қазақстан облысы

Мағжан Жұмабаев ауданы

№2 Булаево орта мектебі

Қарабаева С.Н.

Сабақтың тақырыбы: Ғылыммен жақын болсаң, қолың жетер

Сабақтың мақсаттары:

1. Білімділік: Оқушыларды өз ана тілінің қадір-қасиетін біліп, қазақ тіл білімінің тарихын еске түсіру, қазақ тіл білімінін дамуына үлес қосқан ғалымдардың еңбектерін еске түсіру.

2. Дамытушылық: Тіл көркемдігін, байлығын, шешендігін көрсететін нақыл сөздер, мақал-мәтелдер арқылы оқушы дүниетанымын, ой-өрісін дамыту.

3. Тәрбиелік: Тіл тазалығын сақтау , мәдениетті сөйлеу, шешендік өнерді оқушы бойына сіңіре отыра, қазақ тіліне сүйіспеншілігін қалыптастыру, мемлекеттік тіл мәртебесін көтеруге атсалысуға шақыру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, сәйкестендіру, дәлелдеу, кеңейту, нақыл сөздер, мақал-мәтелдер.

Сабақтың көрнекілігі: презентация

Сабақтың барысы:

І. Бағдарлау мотивациялық кезең.

Сәлемдесу.

- Оқушыларды түгендеу.

- Сабаққа назар аударту.

- Қазақ тілін зерттеуде ғалымдардың рөлі қандай?

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Сөздік жұмыс:

Сәйкестендіру

Ғалым оставили

Зерттеуші руководить

Шығыстанушы ученый

Ескерткіш политико-социальный

елеулі із памятник

қалдырған востоковед

саяси-әлеуметтік весомый вклад

жетекшілік ету исследователь

  1. Қазақ тілі білімінің дамуына үлес қосқан ғалымдарды еске түсіру.

Радлов В.В.

Бартольд В.В

Сауранбаев Н.Т.

Айдаров Ғ.


ІV. Жаңа сабақ.

Сабақтың дәйексөзі.

Ана тілін ұмытқан адам өз халқының өткенінен де, болашағынан да қол үзеді ...

Ғабит Мүсірепов.

Ассоциация құру



тіл

білімінің

өкілдері

2. Мұғалім сөзі:

Өткен ғасырда өмір сүрген француз халымы А. Жорри де Манси

« Қазақ тілі түркі тілдері ішіндегі ең таза тілдердің бірі» деген.

-Сол таза тілдердің бірін зерттеген ғалымдардың бірі - Радлов В.В.

- Радлов В.В дегенде естеріне қандай мәліметтер келеді?

(ғалым, түрколог, шығысты зерттеуші ғалым)

3. Ой шақыру.

4. Мәтінмен жұмыс.

1. Мәтінді мәнерлеп оқу. 20 бет №2 тапсырма

2. Мәтінді оқушыларға оқыту.

3. Мәтін бойынша пікірлесім.

- Радлов қай жылы туған?

- Берлин университетінің қандай факультетін бітірген?

- Философия ғылымының докторы атағын қашан алған?

- Петербургке қашан келеді?

8. Тапсырма орындау.

Ғылым сөзіне дыбыстық талдау жасау.

V. Сабақты қорытындылау.


Пікірталас.

1.Қазақ тілінің мәртебесі мемлекеттік тіл статусына лайық па?

2.Бұған қосар өз үлесім қандай?

Толғаныс.

Бүгінгі сабақтан не түйдім?

VІ. Оқушылардың білімін бағалау.

VІІ. Үйге тапсырма.

«Радлов В.В.» мәтіні негізінде қысқаша мазмұнын жазу.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал