- Учителю
- Самопазнание на тему Өзіңмен үйлесімді өмір сүру1-сынып
Самопазнание на тему Өзіңмен үйлесімді өмір сүру1-сынып
Бекітемін:
Мектеп: Үстірт орта мектебі
Мерзiмі: 04.10.2016ж
№ 5 - сабақ
Мұғалiм: Н.Уразниязова
Сыныбы: 1 «а», «ә», «б», «в»
Тақырып: Өзіңмен үйлесімді өмір сүру
Құндылық: дұрыс әрекет
Қасиеттер: адалдық , адамгершілік
Сабақтың мақсаты оқушыларға ар-ұжданына сүйеніп өмір сүрудің
маңыздылығын жеткізу арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу
Міндеттері:
Білімділік: оқушыларды үйлесімді өмір сүруге үйрете отырып,қарапайымдылық қасиеті туралы түсінік беру
Дамытушылық: оқушыларды шынайы қарым-қатынас жасауға үйрету арқылы адалдық қасиетіне баулу
Тәрбиелік: оқушыларды қарапайым, адал, үйлесімді болуға
тәрбиелеу
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңi.
Ресурстар:
(құралдар, мәліметтер)
Оқушылармен амандасу, сынып тазалығына мән беру , оқушылардың оқу құралдарын тексеру.
Қажетті заттар: А-4 ақ қағаз, стикер қағаздар мен түсті қарындаштар
2.Үй тапсырмасын тексеру
«Әйнек адам» мәтінін оқып мазмұндап келу
3. Дәйексөз
Арыңды сақта, ар-ұждан керек әр уақытта
Нақыл сөз
Ар-ұждан адамның ең асыл қасиеті. Әр уақытта ар-ұжданыңмен үйлесімді өмір сүру дұрыс әрекет болып саналады.
Ескерту: даналық сөздің мағынасын ашып түсіндіріп кету
4.Әңгімелеу
Әйнек адам
Василий Сухомлинский
Бір баланың титімдей досы-Әйнек адамы болды.Өзі мөп-мөлдір.Бір ғажабы: Әйнек адам баланың не ойлағанын біліп қояды. Бала анасының тілін алмай,сыртқа ойнауға шыққалы жатса-Әйнек адам сәл-пәл күңгірт тартып:
-Олай етуге болмайды.Әуелі ісіңді тындыр.Сосын ойнауға шық,-дейді.
Бала ұялып қалады. Дереу іске кіріседі. Жұмысын бітірген соң ғана сыртқа шығады.Әйнек адам қайтадан мөп-мөлдір түске енеді.
Бірде баланың бірге ойнайтын досы ауырып қалды.Бір күн өтті,екі күн өтті.Бала досын есіне де алмайды. Әйнек адамға қараса,түнеріп кетіпті. Кімге жамандық жасап қойдым,-деп сұрайды бала.
-Ешкімге жамандық жасаған жоқсың.Тек досыңды ұмытқаның болмаса...
Бала ұялып кетті. Дереу досының үйіне келді.Оған бір шоқ гүл, алма ала барды.Сөйтіп,Әйнек адам баланы жақсы болып өсуге үйретті.
-
Әйнек адам неліктен кейде күңгірт тартады?
-
Әйнек адам қайтадан неліктен мөп-мөлдір түске енуі неліктен?
-
Әйнек адам баланы қандай жақсы қасиеттерге үйретті?
5. Шығармашылық іс- әрекет, топтық тапсырма
1-тапсырма
Балалар дәптердегі суреттерді қарап отырып өздерін ұятқа қалдырмайтын іс-әрекеттерді тауып бояйды.
2-тапсырма
«Әдепті бала-арлы бала» деген мақалды қалай түсінесіңдер?
Қандай жағдайда «ұят болады» деп ескерту алып қалуларың мүмкін?
6.Топпен ән айту
Бала тілегі
Өлеңін жазған: С. Молдасанұлы
Әнін жазған: Ф. Жолдасова
Бал-балалық балдырған шақ сан арман,
Барлық бала армандауғажаралған.
Кел, достарым,әндетіңдер, билеңдер,
Гүлденсін деп атамекен қара орман
Болашақтың иесіміз бәріміз,
Туған жердің түрлендірер нәріміз
Алтын бесік-ұлан-байтақ елімде
Жарқын болсын шырқап айтар әніміз
7.Үйге тапсырмасы.
«Қайыңның көз жасы» әңгімесін оқып мазмұндап келу.