7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары тақырыбы 'Етістіктің түрленуі' (7 СЫНЫП)

Сабақ жоспары тақырыбы 'Етістіктің түрленуі' (7 СЫНЫП)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Келісемін:

Мерзімі:15.01.16 ж.

уақыты:

Сыныбы: 7 «В»

Пәні:Қазақ тілі

Пән мұғалімі: Базарова Г. С

Тақырыбы:

Етістіктің сөйлемдегі қызметі


Мақсаты:

Оқушылардың Етістіктің сөйлемдегі қызметі туралы білімдерін кеңейту

Міндеттері:

  1. Білімділік. Етістіктің сөйлемдегі қызметін түсіндіру;

  2. Дамытушылық. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету. Ойлау шеберлігін,сөйлеу мәдениетін арттыру.

  3. Тәрбиелік. Оқушылардың білімін бақылау арқылы сауаттылыққа баулу.


Сабақтың түрі:

Дәстүрлі сабақ

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

тіл дамыту, талдау.

Көрнекілігі және құрал-жабдығы:

плакат, кеспе қағаздар

Сабақтың барысы:

Кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ұйымдастыру

2 минут

1. Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару

Үй тапсырмасын тексеру

8 минут

Үйге берілген жаттығуды тексеремін. Өткен сабақтарды қалай меңгергенін білу үшін оқушыларға кеспе қағаздар үлестіріп,жауап талап етемін.


Жаңа сабақты түсіндіру

20 минут

Жаңа сабақты түсіндіру :

Етістік




Бастауыш

баяндауыш

толықауыш

пысықтауыш

анықтауыш

Есімше мен тұйық етістік атау септігінде тұрып,бастауыш болады.

Етістіктер жіктеліп келіп,баяндауыш болады.

Есімше және тұйық етістік атау және ілік септіктерінен басқа септіктерде тұрып,толықтауыш болады.

Қимылдың әр түрлі қасиетін білдіріппысықтауыш болады.

Есімшелер және ілік септігіндегі тұйық етістік анықтауыш болады.

Оқу-білім бұлағы

Мен биыл бітіремін.

Білгенге маржан,білмеске арзан

Ол күлімсіреп қарады.

Оқудың шегі жоқ


Жаттығумен жұмыс: 215-жаттығу. Етістіктерді тауып,сұрақ қою арқылы сөйлемнің қай мүшесінің қызметін атқарып тұрғанын көрсетіңдер.

Тақтамен жұмыс : Тақтаға бірнеше сөйлем жазып синтаксистік, морфологиялық талдау жасайды.

Карточка №1

Өз бетіңмен тұйық етістікті ойла.Оған морфологиялық кешенді талдау жаса.


Карточка №2

Мына сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.


Сол сәтте жолаушылар үлкен жолмен зымырап сырғып келеді.
Карточка №3

Төмендегі сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.


Күзде ағаштың жапырақтары сарғая бастайды.
Карточка №4

Сөйлемдердегі сөздерді түбір мен қосымшаға ажырат.


Балалар ойнап жүр.Бізге сабақ блды.
Карточка №5
Шегелеу деген сөзге фонетикалық кешенді талдау жаса.

Қорытындылау

10 минут

Оқушылардың түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.Өткен тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын.

1.Тұйық етістіктің ерекшелігі неде?

2. Тұйық етістік қалай жасалады?

3. Тұйық етістіктің қандай емлелік ерекшелігі бар?


Бағалау

2 минут

Оқушыларды бағалау

Үйге тапсырма

1 минут

217-жаттығу. Ереже.


Етістікке байланысты тест тапсырмалары № 1
1. Етістіктің сөйлемде атқаратын негізгі қызметі.
А) бастауыш В) баяндауыш С) толықтауыш Д) анықтауыш Е) пысықтауыш
2. Қай сөйлемде етісік бастауыш қызметін атқарып тұр?
А) Балалы үй - базар. В) Үндемеген ұтады. С) Сабыр түбі - алтын.
Д) Бүгін бізде алты сабақ болды. Е) Сыйлағанды сыйлай білу керек.
3. Бастауыш қызметіндегі етістікті табыңыз.
А) Алты жерде алты - отыз алты. В) Марат кешігіп келді. С) Бүгін мен осындамын.
Д) Айтқан - сен, тыңдаған - мен. Е) Абайдың тілегі солай.
4. Анықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Көп сөйлеген көптен айрылады. В) Үстел үстінде шам жанып тұр. С) Жері байдың елі бай.
Д) Көре-көре көсем боласың. Е) Оқудың жолы қиын..
5. Толықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Көрмес - түйені де көрмес. В) Жақын мен алысты жортқан білер. С) Дос жылатып айтар.
Д) Сабыр түбі - сары алтын. Е) Сыйлағанды сыйлай білу керек.
6. Пысықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Кірпігін де сирек қағады.
В) Малды тапқанға бақтыр.
С) Біз өзенге қарай жүгірдік.
Д) Жақсы байқап сөйлер, жаман шайқап сөйлер.
Е) Оны сол мінезі үшін сыйлайтынбыз.

Етістікке байланысты тест тапсырмалары № 1
1. Етістіктің сөйлемде атқаратын негізгі қызметі.
А) бастауыш В) баяндауыш С) толықтауыш Д) анықтауыш Е) пысықтауыш
2. Қай сөйлемде етісік бастауыш қызметін атқарып тұр?
А) Балалы үй - базар. В) Үндемеген ұтады. С) Сабыр түбі - алтын.
Д) Бүгін бізде алты сабақ болды. Е) Сыйлағанды сыйлай білу керек.
3. Бастауыш қызметіндегі етістікті табыңыз.
А) Алты жерде алты - отыз алты. В) Марат кешігіп келді. С) Бүгін мен осындамын.
Д) Айтқан - сен, тыңдаған - мен. Е) Абайдың тілегі солай.
4. Анықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Көп сөйлеген көптен айрылады. В) Үстел үстінде шам жанып тұр. С) Жері байдың елі бай.
Д) Көре-көре көсем боласың. Е) Оқудың жолы қиын..
5. Толықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Көрмес - түйені де көрмес. В) Жақын мен алысты жортқан білер. С) Дос жылатып айтар.
Д) Сабыр түбі - сары алтын. Е) Сыйлағанды сыйлай білу керек.
6. Пысықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Кірпігін де сирек қағады.
В) Малды тапқанға бақтыр.
С) Біз өзенге қарай жүгірдік.
Д) Жақсы байқап сөйлер, жаман шайқап сөйлер.
Е) Оны сол мінезі үшін сыйлайтынбыз.


Етістікке байланысты тест тапсырмалары № 1
1. Етістіктің сөйлемде атқаратын негізгі қызметі.
А) бастауыш В) баяндауыш С) толықтауыш Д) анықтауыш Е) пысықтауыш
2. Қай сөйлемде етісік бастауыш қызметін атқарып тұр?
А) Балалы үй - базар. В) Үндемеген ұтады. С) Сабыр түбі - алтын.
Д) Бүгін бізде алты сабақ болды. Е) Сыйлағанды сыйлай білу керек.
3. Бастауыш қызметіндегі етістікті табыңыз.
А) Алты жерде алты - отыз алты. В) Марат кешігіп келді. С) Бүгін мен осындамын.
Д) Айтқан - сен, тыңдаған - мен. Е) Абайдың тілегі солай.
4. Анықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Көп сөйлеген көптен айрылады. В) Үстел үстінде шам жанып тұр. С) Жері байдың елі бай.
Д) Көре-көре көсем боласың. Е) Оқудың жолы қиын..
5. Толықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Көрмес - түйені де көрмес. В) Жақын мен алысты жортқан білер. С) Дос жылатып айтар.
Д) Сабыр түбі - сары алтын. Е) Сыйлағанды сыйлай білу керек.
6. Пысықтауыш қызметін атқарып тұрған етістікті табыңыз.
А) Кірпігін де сирек қағады.
В) Малды тапқанға бақтыр.
С) Біз өзенге қарай жүгірдік. Д) Жақсы байқап сөйлер, жаман шайқап сөйлер.
Е) Оны сол мінезі үшін сыйлайтынбыз.

Карточка №1

Өз бетіңмен тұйық етістікті ойла.Оған морфологиялық кешенді талдау жаса.



Карточка №2

Мына сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.


Сол сәтте жолаушылар үлкен жолмен зымырап сырғып келеді.

Карточка №3

Төмендегі сөйлемді сөйлем мүшесіне қарай талда.


Күзде ағаштың жапырақтары сарғая бастайды.

Карточка №4

Сөйлемдердегі сөздерді түбір мен қосымшаға ажырат.


Балалар ойнап жүр.Бізге сабақ блды.
Карточка №5
Шегелеу деген сөзге фонетикалық кешенді талдау жаса.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал