7


  • Учителю
  • Разработка урока по казахскому языку на тему 'Менің мектебім' (5-сынып)

Разработка урока по казахскому языку на тему 'Менің мектебім' (5-сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Солтүстік Қазақстан облысы

Тайынша ауданы

Зеленогай орта мектебінің қазақ тілі мұғалімі

Калиева Самал Жанабиловна


Сабақтың тақырыбы: Менің мектебім.

Сабақтың мақсаты: «Мектеп» тақырыбынан өткен материалдарды кайталату арқылы оқушылардың білімдерін жүйелеу,

Күтілетін нәтижесі: Зат есімнің септелуін, тәуелденуін,көптелуін қайталау, білімдерін тиянақтайды, Сөз тіркестерден,сөйлемдер құрастыра біледі,өз ойларын толық жеткізе алады.

Сабақтың әдісі: «Кім жылдам»әд., «Қарлы кесек»әд. «Қытайша десерт»әд., «Галереяға саяхат»әд.

Көрнекілігі: интерактивті тақта, қима қағаздар, скоч, түрлі-түсті қағаз, гүл сабағы жапсырылған парақшалар,желім, гүлдің жапырақшалары, чупа-чупс, сандықша, сұрақтар жазылған қима қағаз.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі:

-Cәлеметсіздер ме, балалар? Ортаға келіңдер. «Кім жылдам» ойынын ойнайық. Мына сандықшадан сұрақ алып, бір-біріне қоямыз. Кәмпитті дұрыс жауап берген оқушы алады.

  • Сен таңертең қайда келесің? ( мектепке)

  • «Мектеп» сөзі қай тілден шыққан? (араб)

  • Мектеп сөзі қандай ұғымды білдіреді? (оқу орны)

  • Алғашқы қоңырау қашан соғылады? (1-қыркүйекте)

  • Біздің мектеп неше қабатты? (екі)

  • Мектеп қандай? (үлкен, кең, жаңа)

  • Қазақ тілі кабитеті қай қабатта? (екінші қабатта)

- Балалар, біз сендермен қандай тақырыпқа сөйлестік?

- Мектеп.

- Жақсы балалар, бүгін біз сендермен осы мектеп тақырыбына тағы да тоқталып, білімімізді көрсетеміз.

Балалар, сендерге гүл сабағы жапсырылған парақшаларын таратамын. Сабақ бойы мен сендерді гүл жапырақшаларымен (күлшелерімен) бағалап отырамын, алған (жапырақтарыңды) күлшелеріңді бірден парақшаларыңа жапсырып отырыңдар, сабақ соңында кім белсенді болғанын көреміз. Гүлдерің толық жиналса, жақсы баға қойылады. Сондықтан бүгінгі сабақта белсенділік танытыңдар! Сендерге сәттілік тілеймін.

-рахмет.

- Орындарына отырыңдар.


Келесі жұпта жұмыс жасаймыз. (АКТ-мен жұмыс) Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қойып, талдау жасау.

2. жұптық жұмыс. 3-нұсқадан берілген .

1-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

Бүгін күн жылы. Аспан ашық. Біздің мектеп... алды таза. Сынып терезелерінің алдында ағаш... өсіп тұр. Мектеп алдында бала... футбол ойнап жүр. Біздің мектеп... ауласы үлкен. Біз... үй мектеп... алыс емес.


2-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

«Мектеп» деген сөз араб тілі... шыққан. «Оқу орны» деген ұғымды білдіреді. Мектепте «Оқушылар... арналған ереже» бар: жақсы оқу, үлгілі болу, белсене қатысу. Осы барлық ережені оқушы орындаса, келешекте сауатты, білім..., мәдениет.. болады.


3-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.


Мектепте көп кабинет... бар. Қазақ тілі кабинеті сегіз... кабинет. Кабинет... қабырғасы ақ, төбесі биік. Қабырғада сурет..., гүл... ілулі тұр. Кабинетте тақта, парта..., орындық... бар.

Ал, енді бір-біріңмен ауысып, жұмыстарыңды тексеріңдер. Қатерері болса, қарындашпен өз сандарыңды қойыңдар!


3. Келесі тапсырманы топта орындаймыз, сондықтан мына қима қағаздарды алып, сөз құраңдар.

Топтық жұмыс. «Біздің мектеп», «Қазақ тілі кабинеті», «Біздің сынып» Осы тақырыптарға бес -алты сөйлем құрайық. Сөйлемдерінде зат есім, сын есім және сан есім боуы тиіс. Құрған мәтіндерінді «Қарлы кесек»әд. бойынша айтып береміз.


4. Осы мәтіндерінен зат есімді, сын есімді, сан есімді тауып үстіне жазып қойыңдар. «Қытайша десерт»әд. бойынша топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді.(бағалау)


5. Осы құрған мәтіндерін бойынша бір сұрақ жазып, өз ұнатқан жерлеріне іліңдер. Енді «Галереяға саяхат»жасаймыз. Өздеріне ұнаған қағазды алып оқып, жауап береміз.


6. Тест. 7-сұрақ Интерактивті тақтамен жұмыс.


Бағалау. Балалар, бүгін өте тамаша жұмыс жасадыңдар! Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай?

Үйде: «Менің болашақтағы мектебім» тақырыбына эссе жазу.

Біздің мектеп


1959жылы ашылды, орналасқан, екі қабатты, мектеп ауласында



Біздің сынып


Он бес оқушы, ұл бала, қыз бала, шахмат, баскетбол , би үйірмесі,

тату-тәтті.



Қазақ тілі кабинеті

Кең, қабырғасы , екінші қабатта, сегізінші кабинет.


I.Ұйымдастыру кезеңі:

-Cәлеметсіздер ме, балалар? Ортаға келіңдер.

Сендерге арнаған шағын сыйлығым бар.

Ол сыйлықты «Кім жылдам» ойынын ойнау арқылы аласыңдыр.

Мына сандықшадан сұрақ алып, бір-біріне қоямыз.

Тәттіні дұрыс жауап берген оқушы алады.

- Балалар, біз сендермен қандай тақырыпқа сөйлестік?

- Мектеп.

- Жақсы балалар, бүгін біз сендермен осы мектеп

тақырыбына тағы да тоқталып, білімімізді көрсетеміз.

Балалар, сендерге гүл сабағы жапсырылған парақшаларын

таратамын. Сабақ бойы мен сендерді гүл жапырақшаларымен

(күлшелерімен) бағалап отырамын, алған (жапырақтар ыңды)

күлшелеріңді бірден парақшаларыңа жапсырып отырыңдар,

сабақ соңында сол арқылы бағаланасыңдар. Гүлдерің толық

жиналса, жақсы баға қойылады. Сондықтан бүгінгі сабақта

белсенділік танытыңдар! Сендерге сәттілік тілеймін.

Келесі тапсырманы топта орындаймыз, сондықтан

мына қима қағаздарды алып, сөз құраңдар.

«Біздің мектеп», «Қазақ тілі кабинеті», «Біздің сынып»

Осы тақырыптарға бес сөйлем құрайық. Сөйлемдерінде

зат есім, сын есім және сан есім боуы тиіс.

Құрған мәтіндерінді «Қарлы кесек»әд. бойынша айтып береміз.

(бағалау)


Осы мәтіндерінен зат есімнің, сын есімнің, сан есімнің астын

сызыңдар. «Қытайша десерт»әд. бойынша топтар

бір-бірінің жұмыстарын тексереді.(бағалау)

Осы құрған мәтіндерін бойынша бір сұрақ жазып,

өз ұнатқан жерлеріне іліңдер. Енді «Галереяға саяхат»

жасаймыз. Өздеріне ұнаған қағазды алып оқып, жауап береміз.


6. Тест. 7-сұрақ Интерактивті тақтамен жұмыс.


Мектеп директоры кім?

Сен нешінші партада отырасың?


Сен нешінші сыныпта оқисың?

Сен таңертең қайда келесің?


«Мектеп» сөзі қай тілден шыққан?


Мектеп сөзі қандай ұғымды білдіреді?


Алғашқы қоңырау қашан соғылады?


Біздің мектеп неше қабатты?

Мектеп қандай?

Қазақ тілі кабинеті қай қабатта?


Мектепте қандай үйірмелер бар?

Қазақ тілі сабағы нешінші сабақ?

Сен таңертең қайда келесің?


Алтыншы сабақ нешеде бітеді?


Бүгін неше сабақ?

Тест

  1. Реттік сан есімді анықта.

А) бірінші, төртінші Б) бір, екі В) Біреу, жетеу

  1. Зат есімнің сұрақтарын көрсет.

А) қандай? Қай? Б) кім? Не? В) қанша? Неше?

  1. Мектеп қай көшеде орналасқан?

А) Целинный көшесі Б) Молодежный көшесі В) Багинский көшесі

4. Сан есімнің сұрақтарын көрсет.

А) қандай? Қай? Б) кім? Не? В) қанша? Неше?

5. Қазақ тілі кабинеті нешінші кабинет

А) сегізінші Б) тоғызыншы В) жиырмасыншы

6. Мектеп директоры кім?

А) Червинская Л.В. Б) Обухович Н.Л. В) Салимова А.С.

7. Мектеп тақырыбына жатпайтын сөздерді анықта.

А) парта, тақта, орындық Б) мұғалім, ұстаз, шәкірт В) қой, сиыр, тауық


Тест

  1. Реттік сан есімді анықта.

А) бірінші, төртінші Б) бір, екі В) Біреу, жетеу

  1. Зат есімнің сұрақтарын көрсет.

А) қандай? Қай? Б) кім? Не? В) қанша? Неше?

  1. Мектеп қай көшеде орналасқан?

А) Целинный көшесі Б) Молодежный көшесі В) Багинский көшесі

4. Сан есімнің сұрақтарын көрсет.

А) қандай? Қай? Б) кім? Не? В) қанша? Неше?

5. Қазақ тілі кабинеті нешінші кабинет

А) сегізінші Б) тоғызыншы В) жиырмасыншы

6. Мектеп директоры кім?

А) Червинская Л.В. Б) Обухович Н.Л. В) Салимова А.С.

7. Мектеп тақырыбына жатпайтын сөздерді анықта.

А) парта, тақта, орындық Б) мұғалім, ұстаз, шәкірт В) қой, сиыр, тауық


Тест

  1. Реттік сан есімді анықта.

А) бірінші, төртінші Б) бір, екі В) Біреу, жетеу

  1. Зат есімнің сұрақтарын көрсет.

А) қандай? Қай? Б) кім? Не? В) қанша? Неше?

  1. Мектеп қай көшеде орналасқан?

А) Целинный көшесі Б) Молодежный көшесі В) Багинский көшесі

4. Сан есімнің сұрақтарын көрсет.

А) қандай? Қай? Б) кім? Не? В) қанша? Неше?

5. Қазақ тілі кабинеті нешінші кабинет

А) сегізінші Б) тоғызыншы В) жиырмасыншы

6. Мектеп директоры кім?

А) Червинская Л.В. Б) Обухович Н.Л. В) Салимова А.С.

7. Мектеп тақырыбына жатпайтын сөздерді анықта.

А) парта, тақта, орындық Б) мұғалім, ұстаз, шәкірт В) қой, сиыр, тауық


1-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

Бүгін күн жылы. Аспан ашық. Біздің мектеп...... алды таза. Сынып терезелерінің алдында ағаш...... өсіп тұр. Мектеп алдында бала....... футбол ойнап жүр. Біздің мектеп...... ауласы үлкен. Біз...... үй мектеп...... алыс емес.


2-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

«Мектеп» деген сөз араб тілі...... шыққан. «Оқу орны» деген ұғымды білдіреді. Мектепте «Оқушылар...... арналған ереже» бар: жақсы оқу, үлгілі болу, белсене қатысу. Осы барлық ережені оқушы орындаса, келешекте сауатты, білім......, мәдениет...... болады.


3-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.


Мектепте көп кабинет...... бар. Қазақ тілі кабинеті сегіз...... кабинет. Кабинет...... қабырғасы ақ, төбесі биік. Қабырғада сурет......, гүл...... ілулі тұр. Кабинетте тақта, парта......, орындық....... бар.


1-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

Бүгін күн жылы. Аспан ашық. Біздің мектеп...... алды таза. Сынып терезелерінің алдында ағаш....... өсіп тұр. Мектеп алдында бала...... футбол ойнап жүр. Біздің мектеп...... ауласы үлкен. Біз...... үй мектеп..... алыс емес.


2-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

«Мектеп» деген сөз араб тілі........ шыққан. «Оқу орны» деген ұғымды білдіреді. Мектепте «Оқушылар....... арналған ереже» бар: жақсы оқу, үлгілі болу, белсене қатысу. Осы барлық ережені оқушы орындаса, келешекте сауатты, білім......, мәдениет..... болады.


3-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.


Мектепте көп кабинет...... бар. Қазақ тілі кабинеті сегіз...... кабинет. Кабинет...... қабырғасы ақ, төбесі биік. Қабырғада сурет......, гүл...... ілулі тұр. Кабинетте тақта, парта......., орындық....... бар.


1-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

Бүгін күн жылы. Аспан ашық. Біздің мектеп..... алды таза. Сынып терезелерінің алдында ағаш...... өсіп тұр. Мектеп алдында бала...... футбол ойнап жүр. Біздің мектеп...... ауласы үлкен. Біз....... үй мектеп...... алыс емес.

2-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.

«Мектеп» деген сөз араб тілі...... шыққан. «Оқу орны» деген ұғымды білдіреді. Мектепте «Оқушылар..... арналған ереже» бар: жақсы оқу, үлгілі болу, белсене қатысу. Осы барлық ережені оқушы орындаса, келешекте сауатты, білім....., мәдениет..... болады.


3-нұсқа. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қой.


Мектепте көп кабинет...... бар. Қазақ тілі кабинеті сегіз...... кабинет. Кабинет..... қабырғасы ақ, төбесі биік. Қабырғада сурет....., гүл..... ілулі тұр. Кабинетте тақта, парта....., орындық...... бар.


«Қазақ тілі кабинеті», «Біздің сынып


ІІ. Үй жұмысын тексеру. (интерактивті тақтада суреттермен берілген мақалды оқу)

1.Мектеп туралы мақал-мәтелдерді жатқа сұрау.

1.Мектеп-кеме.Білім-теңіз

2.Көп жасаған білмейді, көп көрген біледі.

Много знает не тот, кто больше прожил, а тот, кто больше видел.

3.Тіліңмен жүгірме, біліммен жүгір.

Стремись удивить знаниями, а не красноречием.

4.Өмір - үлкен мектеп.

Жизнь - самая большая школа.

5.Кітап - алтын қазына.

Книга - кладовая золота.

6.Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.

Нет жизни без знания, нет знания без учения.

7.Білім инемен құдық қазғандай.

Глубину науки постигать, что иголкой колодец копать.

8.Оқу - білім бұлағы, білім - өмір шырағы.

Учение - основа знания, знание - основа жизни.

9.Күш - білімде, білім - кітапта.

Сила - в знаниях, знания - в книгах

Әр топ өздерінің тақырыптары бойынша шағын постер жасап қорғайды.

І топ - «Менің мектебім», ІІ топ-«Қазақ тілі кабинеті», ІІІ топ- «Біздің сынып»

1.«Кубизм»әдісі бойынша зат есімді қайталау.

1.Зат есім дегеніміз не?

2.Зат есімнің сұрақтары?

3. Зат есім тұлғасына қарай қандай болады?

4. Құрамына қарай?

5.Мағынасына қарай?

6.Жалпылай немесе жекелей атауына қарай?

6.Зат есімнің көпше түрі қалай жасалады?


«Қытайша десерт»әд. бойынша үш топ ішінде жазбаша жұмыс орындап, бір-бірін тексереді.

І топ. Тәуелдейді. Мәтіннен бір сөзді алып тәуелдеу.

ІІ топ .Зат есімді септейді.

ІІІ топ. Зат есімді жіктейді.

  • Балалар, сендер өз мектептерің, сыныптарын туралы айтып бердіңдер. Ал, болашақта бұл мектепті қандай болғанын қалайсыңдар.

Жобаны қорғау. «Біздің болашақ мектебіміз». Болашақта біздің мектеп қандай болады? Мектеп қандай болсын деп қалайсыздар?Қазір біз сіздермен болашақтағы мектептің жобасын құрастырамыз. (Болашақ мектебінің суретің салып қорғау). (Менің болашақтағы мектебім тақырыбына сыни тұрғыдан ойлау арқылы өздерінің мектебін көз алдарына елестете отырып постер қорғау топпен бірге пікірлесу арқылы бір- бірімен ынтымақтастықта жұмыс жасайды, постер құрады және әр топ өздерінің құрған постерлерін қорғайды Сырттарынан бақылау Әр бірінің пікірін тыңдап бақылаймын)

ІІІ. Керекті сөздер.

1.Сөздікпен жұмыс.

Орналасқан - расположен

Сәулетті-величественный

Мүмкіндік- возможность

Өйткені - потому что

Алтын ұя-родной дом

Менің болашақтағы мектебім

Менің болашақтағы мектебім өте әдемі болады. Ол мектеп бес қабатты, лифт жұмыс істейді. Әр кабинетте интерактивті тақта,әр оқушыда компьютер болады. Интернет жүйесі барлық кабинеттерге қосылады. Мектеп өте таза, кабинеттер кең болады. Оқушыларды сабаққа арнайы автобус тасымалдайды. Әр оқушының киім қоятын жеке шкафы болып, ол кілттенеді.

ІҮ. Бағалау.

Формативтік бағалау.

Ү. Рефлексия. «Білім баспалдағы»

ҮІ. Ү/ж. Мектеп туралы диалог құрастыру


Тақырыбы: Мектеп - білім беретін мекеме

Мақсаты: 1. Оқушыға әрбір адам білім алу керектігі туралы ұғымды қалыптастыру. Білім беретін мекемелермен таныстыру.

2. Оқушылардың әр түрлі әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы ойын дамыту.

3.Оқушыларды мектебіне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу. Типі: жаңа білім беру Түрі: аралас сабақ

Әдісі: ассосация, 5 жолды өлең, кубизм, эссе Көрнекілігі: суреттер, сызбалар. Барысы І. Қызығушылықты ояту

  1. Үй тапсырмасын сұрау 1. Жақып атасын қалай шақырды? 2.Атасы ас ішер алдында не деді? 3. Тамақ ішер алдында қандай сөз айтылды? 4. Астан кейін айтылған алғыс? 5. Астан кейінгі айтылған атаның батасы? 6. Дастархан басында өзіңді қалай ұстайсын? Осы ережелерді біз қайдан үйренеміз? Кім үйретеді?

  2. II. Мектеп туралы не білеміз? (ассосация құру) өнер тәрбие оқу әдептілік ережесі Мектеп мұғалім шеберлік білім

  3. ІІ. Мағынаны тану. 1.Ы.Алтынсарин - ең алғаш мектеп ашып, бала оқытқан ағартушы ақын, жазушы. А.Байтұрсынұлы - ақын, мемлекет қайраткері. Ол ұлттық әліпбиді тұңғыш рет жасап жаңа үлгі ұсынды. Ол « Оқу құралы» атты тұңғыш әліппелердің бірін жазды. 2.Қазір білім беру саласы жаңаша дамып жатыр. Біздің елімізде оқымайтын, білім алмайтын бала жоқ. Жаңаша үлгіде қаншама мектеп, оқу орындары бар. Оқу орындары туралы қазір біз мәтіннен оқып білеміз.

  4. 3. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді мәнерлеп оқу; Мәтіннің бірінші бөлімімен жұмыс. университет гимназия лицей Білім мекемелері институт мектеп колледж 4 Мектеп - білім беретін мекеме. Ол - жоғарғы оқу орнына апаратын алғашқы баспалдақ. (Оқу орындарының суреттері көрсетіледі) Мәтіннің екінші бөлімімен жұмыс. Информатика пәні туралы әңгімелеу. Компьютер барлық жерде қолданылады. Сондықтан компьютермен жұмыс жасауда үйрену мақсатында мектептерде «Информатика» пәні кіргізілді. Бұл сабақта компьютермен жазуды, есептеуді, сурет салуды үйренесіңдер. 5. Дидактикалық ойын «Сөйлемді аяқта» 1. Мектепте оқушыларды мұғалім....... 2.Математика сабағында ......... 3. Қазақ тілі сабағында.......... 4. Дүниетану сабағында.... 5. Дене тәрбиесі сабағында........ 6. Информатика сабағында..............Сергіту минуты: Мектеп туралы ән 6. Шығармашылық тапсырма. І- топ. Өлең құрастыру .......... сыныбың ............оқисың ...............кіресің ............шығасын. ІІ-топ. 5 жолды өлең 1.Кім? Не? 2. Не істейді? (3 сөз) 3. Қандай? (3сөз) 4. Сөйлем 5.Мәндес сөз ІІІ-топ. Эссе жазу «Менің мектебім» ІІІ. Ой толғау.I Кубизм әдісі. 1. Сендердің мектептегі міндеттерің қандай? 2.Мектебіңе қандай тілек айтар едің? 3. Жақсы оқу үшін не істеу керек? 4.Мектепте кімдер жұмыс істейді? 5. Білім мекемелерін ата. 6.Мектебіңнің қандай болғанын қалар едің? II Мектеп - кеме, білім - теңіз, Барар жолға біз жетерміз. Қ.Аманжолов (мағынасын ашу) Үйге тапсырма: мәтінді түсініп оқу. Бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалау.

Ойын « Мен жақсы оқушымын»
- Мен жақсы оқушымын, себебі сабақтан кешікпеймін.... (Әр бала өз ойын айтып шығады)
Мақал айту. Оқу - білім туралы
ІҮ Сабақты бекіту.
- Бүгінгі сабағымыз не туралы өтті?
- Мектеп не үшін қажет екен?
- Баланы не қорғайды екен?
- Конституция дегенді қалай түсінеміз?
- Мектептің қандай ережесін білдік?
- Оқушы қандай болуы керек?
М. Мақатаевтың « Мектебім» әні.
Мектебім - айтар әнім
Сан рет қайталадым
Сан рет қайталадым
Өзіңнен алғанымды
Өзіңе қайтарамын.
Мектебім, қия алмаймын,
Көп нәрсе қиялдаймын
Мәңгілік оқушың боп
Қалуға ұялмаймын.
Ү. Үйге тапсырма
« Мектебім - қуанышым» тақырыбына шағын әңгіме жазу
ҮІ. Бағалау
Оқушыларды бағалау, мадақтау.


Ашық сабақтың тақырыбы: Менің ұстазым Ашық сабақтың мақсаты: Балалардың «білім», «еңбек» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту және «сыйластық» ұғымының адамгершілік құндылығы ретіндегі мәнін ашу. Ашық сабақтың міндеті: 1. Ұстаздың әрі маман, әрі оқушыға дос, жанашыр, ақылшы екендігі туралы түсінік беру. 2. Ұстазбен өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамыту. 3. Ұстаздың еңбегін құрметтеуге тәрбиелеу. Ашық сабақтың барысы: І. Сәлемдесу - Cәлеметсіңдер ме, менің сүйікті оқушыларым! Мен сендерді көргеніме өте қуаныштымын! Біз тағыда өзіміздің кең де, жарық сыныбымызға келіп тұрмыз. Қош келдіңдер! ІІ. Шаттық шеңбері -Балалар, бәріміз шаттық шеңберіне жиналайық. Алдымыздан кезіккен, Көп танысты көреміз. Бәріне де ізетпен, Біздер сәлем береміз Бір - бірімізге бүгінгі күніміздің тамаша өтуіне арнап жақсы тілектер айтайық. Осы шеңбер аясында « Мектебім » әнін бірлесе айтайық. Мектебім Ашық - жарқын күнімдей, Ұстазым бар күнімдей. Мейірімін төккен, Аялап бір өпкен. Қайырмасы: Әріптерді танып, Білімге бір қанып. Қадіріңді ұғып, Жанға ләззат алып. Сен болмасаң мектеп Мақсатқа кім жетпек? Құшағыңды ашып, Қызғалдақтай көктеп. ІІІ.Ынталандыру. 1. Ұстаз деп кімдерді айтамыз? 2. Сендер кімдерді өздеріңе ұстаз санайсыңдар? 3. Ұстаздарыңды қалай қуантар едіңдер? - Дұрыс айтасыңдар. Тәрбие, тәлім, білім, ақыл беретін адамдарды біз ұстаз дейміз. Ата-ана - ұстаз, мұғалім - ұстаз, үлкендер - ұстаз, кітап - ұстаз. Олар біздің жақсы адам болып өмір сүруімізге көмектеседі. ІV. Әңгімелеу. - Қане, балалар, бүгін ұстаз туралы әңгімелесейікші. Әңгімеміз түсініктірек болуы үшін мен сендерге « Өнерлі жігіт » аңызын оқып берейін. Өнерлі жігіт Әл-Фараби бір күні базарға барса, бір жас жігіт тісімен шеге суырып, әртүрлі өнер көрсетіп отыр екен. Оны көрушілер риза болып, тиын-тебен тастап кетіп жатады. Әбунасыр одан: - Күніне қанша табасың? - деп сұрайды. - Екі дирхемге жетер-жетпес қана. - Онда сен бұл өнерді таста. Маған ер, мен саған оқу үйретемін, күніне төрт дирхем беремін, - деп оны ертіп алады. Мұны естіген саудагер: - Мына дәруіштің дені сау ма? Өзі оқытып, әрі оған төрт дирхем төлегені несі? - деп күліпті. Кейін сол бала үлкен ғалым болыпты деген сөз бар. • Әл-Фараби жігітке нені үйреткісі келді? Не үшін? • Шәкірттерінің болашақта жақсы адам болып шығуына ұстазы қаншалықты еңбек сіңіреді деп ойлайсыңдар? • Білім адамға не үшін керек деп ойлайсыңдар? - Дұрыс айтасыңдар. Арине ұстаздың еңбегі зор. Ұстаз әр баланың бойындағы жақсы қасиеттерді байқап, оның болашықта өз орнын табуына көмектеседі. Сол үшін аянбай еңбек етеді. V.Жағдаятты талдау. 1. Ғазиз асығып келе жатып, дәлізде мұғалімді қағып кетті… 2. Дәулет сабаққа кешігіп қалды… 3. Арсен мен Мәулен дүкеннің қабырғасына сурет салып ойнады.Арсен болса,қашып кетті VІ. Мәтінмен жұмыс. Ұстаз А. Сопыбеков Күлімдеген, Әрбір жастың - Күнім деген, Қарлығаштың Қамқор болып ұстазым. Көңіл сырын дәл басқан. Жаны жайсаң, Жайдары жан, Талаптанып, Ұғындырған сөз сазын. Қанаттанып… Өмір сырын ұғамыз. Бәрін білген, Білім алып, Білім берген Тұлғаланып… Жас ұрпаққа талмастан. Азамат боп шығамыз. 1. Өлеңде ұстаз деп кімді айтып отыр? 2. Өлеңде ұстаз бойындағы қандай қасиеттер айтылған? деген сұрақтарға қандай пікір айта аласыңдар? VІІ.Шығармашылық жұмыс. Топқа бөлініп, әр топ «Менің ұстазым» тақырыбына шағын әңгіме жазып және «Сен ұнатқан ұстаздың өзіңе ұнайтын қасиеттері» туралы айтып, кағазға бейнелеп әр топ өздерінің шығармашылық жұмысын жария етеді. VІІІ.Тыныштық сәті. Балалардың денесі, ойы тынықтырылады. Балалар денелерінді түзу, бастарынды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырайық. Көздеріңді жұмуғада болады.Ауаны терең жұтып, еркін тыныстаймыз, денелеріңді бос ұстап, айналадағы барлық тіршілік иесі оларды аялап, қоршап, қамқор болып жатқанын сеземіз.Тұла бойлары жақсылыққа, махаббатқа толғанын сезінуге ұмтыламыз. (Осылайша 2 минут отырады)Балалар, ойланып болсақ көзімізді ашайық. ІХ.Тапсырма. Тақтада берілген суретке қарап, ұстаздың еңбек туралы өз ойларыңды айтайық. Х.Дәйексөз. - Енді, балалар, бүгінгі тақырыбымызға сай мына дәйексөзді оқып, жүрекше дәптерімізге жазып алайық. Бізде бүгін дәйексөз Ребус, соны шешіп көрейік. « Мұғалім - мектептің жүрегі » Ы. Алтынсарин - Ыбырай Алтынсарин қазақ жерінде тұңғыш мектеп ашқан ағартушы-педагог. Оның «Мұғалім - мектептің жүрегі» деп айтқаныңда көп мән бар. Өйткені оқушы мектепте мұғалімнің еңбегі арқылы оқу, білім, тәлім алады. Мұғалім оқушыны жақсылыққа, ізгілікке, бақытқа жетелейді. ХІ. Жаңа ақпарат. Ұстаз мектепте білім - тәрбие беріп, адамгершілік нұрын төгеді. Мұғалім жас ұрпаққа өз өнерін, тәжірибесін, білімін үйретеді. Адамдардың айналаға, достарына, табиғатқа деген дұрыс көзқарасын қалыптастырады. Ол адамның өмірге деген сенімін арттырады, өмірден өз жолын дұрыс таба білуге көмектеседі. ХІІ.Сергіту сәті. - Кәне, бәріміз сергіп алайық. Шынығамыз жастай біз, (Орындарынан тұрады) Жаттығуды бастаймыз. (Қолдарын бүйірлеріне қояды) Бір, екі, үш, (Қолдарын алға, жоғары, жанына созады) 2 рет Бойымызға жинап күш. (Қолдарын ішке бүгеді) Жарайсыңдар, балалар. Енді орнымызға жайғасайық. ХІІІ.Дәптермен жұмыс. Дәптерде берілген тапсырманы орындаймыз. - Дәптер бетінің сол жақ бөлігінде ұзтаздың суреті салынған. Оң жақ бөлігінде берілген бос торкөздерге өз ұстазыңа сыйлағың келетін суретті салып, бояңдар. ХІV.Топтастыру. «Мен жақсы бала болу үшін…» қандай бала болуымыз керек? Күн тармақтарына озіміздің жақсы бала болуға керекті қасиеттерімізді толдырайық. Мысалы:рухани бай адам,білімді адам,өзіне сенімді бала,еңбекқор бала,…болуымыз керек. ХV.Ойын. « Жас тілші » Ойынның шарты: балалар жас тілшілер рөлінде мұғалімнен сұхпат алады. Мұғалім өзінің ұстаздық еңбек жолы, оқытқан шәкіртері, олардың жетістіктері мен оқушылары арасындағы сыйлы қарым- қатынастары бейнелейтін алдын ала жасаған фотомонтажын тақтаға іледі. Әрбір бала тақтадағы фотомонтаж бойынша мұғалімге өзі қалаған сұрақтарын қояды, мұғалім жауап береді. Мұғалім ойын соңында осы мамандықты не үшін таңдағаны туралы айтып береді. Ойынға керекті құрал: фотомонтаж. ХVІ. «Ойланайық - пікірлесейік». 1. Ұстаз туралы қандай мақалдарды білесіңдер? 2. «Ұстазы жақсының ұстамы жақсы» деген мақалды қалай түсінесіңдер? - Ия, балалар, жалпы біз кімнен немесе неден, тәлім-тәрбие, өнеге алсақ, үйренсек өзімізге соларды ұстаз санаймыз. Біз ұстаздан көп нәрсе үйренеміз. Ұстаз өмірдегі құбылыстар мен әрекеттерді, құндылықтарды танып білуге, ажырата алуға үйретеді. Ұстаздан алған білімді бойына сіңіре білген, оны өмірде дұрыс қолдана алған шәкірт нағыз білімді болады. VІ. Жүректен-жүрекке жылы лебіз білдіру. Жүрекше арқылы бір - бірімізге жүрек жарды тілегімізді айтайық. Ұстаз - тек оқу, жазу үйретіп, білім беретін мұғалім ғана емес. Ол қиналған сәтте қол ұшын беретін көмекші, қамқор, іздеген сұраққа, бастаған іске ақыл-кеңес беретін ақылшы, бірге еңбек ететін сенімді дос бола алады. ІХ.Қорытынды. Тілегіміз қабыл болсын деп «Мұғалім - ол біздің» әнін айтамыз. «Мұғалім - ол біздің» әні. (Сөз - Мұзафар Әлімбаев, Әні - Ибрагим Нүсіпбаев ). Білімнің кілтіндей Әліппе ұстатқан. Оқуға іркілмей, Тоқуға ұстартқан. Қайырмасы: Қамқоры ұл-қыздың, Мұғалім - ол біздің! Қамқоры ұл-қыздың, Мұғалім - ол біздің! Қиынға төзуге, Үйреткен қашанда. Жаманнан безуге, Жақсылық жасауға. Қайырмасы: - Ия, шәкіртерінің тек қана жақсы жақтарынан көрінуі, үлкен жетістіктерге жетуі - ұстаз үшін үлкен қуаныш. Сондықтан ұстаздарыңды ренжітпеңдер деп бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз! Назарларыңызға рахмет! Сау болыңыздар! Сіздерге арнайы сыныбымыздың атынан жасаған жүрекшелерімізді қабыл алыңыздар!
Дереккөзі: ?Like
© www.ZHARAR.com



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал