- Учителю
- Конспект библиотечного урока для учащихся 8 классов
Конспект библиотечного урока для учащихся 8 классов
Бібліотечний урок для учнів 8 класу
ТЕМА : Аналітико-синтетична переробка джерел інформації
МЕТА :
- Спираючись на раніше набуті знання, визначити особливості тексту як основного поняття науки про мову.
- Формувати вміння аналізувати текст.
- Відпрацювати прийоми інтелектуальної роботи з текстом.
- Розвивати навички складання бібліографічного опису , анотації та реферата
( оглядово)
- Виховувати навички спілкування у колективі, розвивати творчу уяву, естетичне сприйняття світу.
ОБЛАДНАННЯ:
Конверти із творчими завданнями для груп, навчальна презентація
ТИП УРОКУ :
Урок засвоєння та систематизації нових знань, відпрацювання навичок роботи з текстом як джерелом інформації
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І .Мотивація навчання
1. Оргмомент
2. Повідомлення теми уроку
3. Виконання завдання -дослідження.
Повідомлення вчителя
Відомий учений-філолог Л.Щерба створив фразу, яка стала крилатою:
ГЛОКА КУЗДРА ШТЕННО БУДЛАНУЛА БОКРА ТА КИДЛЯЧИТЬ БОКРЕНЯ.
На перший погляд це повна нісенітниця, зрозуміти значення кожного слова окремо неможливо, тобто слова самі по собі не несуть лексичного змісту. А якщо уявити, що перед нами звичайне речення, побудоване за правилами синтаксису. Тоді ми зможемо зробити його синтаксичний розбір. Спробуємо . Виявляється, це можливо: є головні та другорядні члени речення, пов"язані сурядним зв'язком.
А ось інший приклад. Змоделюємо фразу зі слів, що належать до значущих частин мови:
БЕЗБАРВНІ ЗЕЛЕНІ ІДЕЇ ЗАВЗЯТО СПЛЯТЬ.
Слова мають певне лексичне значення, речення побудоване за правилами синтаксису. Але знову воно не несе змістового навантаження. У чому справа? Як розібратися з цим
п а р а до к с о м ( думка, що різко суперечить тверезому глуздові)?
Ваші пропозиції ( мозковий штурм)
- для того, щоб речення або група речень несли змістове
навантаження, щоб люди розуміли один одного, необхідно
обов'язково поєднувати у реченні лексичне, граматичне
значення слів із відповідною синтаксичною роллю, а саме
висловлювання повинно бути з в ' я з н и м. А для того,
щоб воно стало ще й з м і с т о в н и м, потрібне не одне, а
декілька речень. Разом вони складають таке лінгвістичне
поняття, як т е к с т.
ІІ. Сприйняття учнями навчального матеріалу
-
Запис визначення поняття "текст" :
Текст - зв'язне висловлювання, що має певний зміст, який розгортається від речення до речення .
ТЕКСТ = тема + основна думка+зв'язність+ завершеність
ТЕКСТ = мікротеми --- тематичні речення--- тематичні слова
ТЕКСТ = ясність+ чіткість формулювання+доступність.
ІІІ.Реалізація мети уроку
1.Ми згадали все, що нам відомо про текст, тобто "ДАНЕ", а сьогодні доповними ці відомості новими - знайдемо "НОВЕ"
Теоретичний матеріал для дослідження
"ДАНЕ" - слово або словосполучення, що забезпечує міжфразовий зв'язок у тексті.
"НОВЕ" - те, що містить додаткову інформацію у реченні.
Практичний блок
-
Пригадайте з уроків української мови відомості про жанри і стилі текстів. Попрацюємо в групах Об'єднаємося за дитячою лічилкою. «На золотому ґанку сиділи…»
1.Опис
2.Розповідь
3.Роздум
4.Розповідь+ роздум
Завдання - визначити тему , жанр, «дане» і «нове » у поданих текстах (див. додаток №1,2,3,4)
-
Вправа «Діалог з автором» - працює весь клас
( за основу взято текст, що об'єднує щойно проаналізовані уривки)
І етап:
-
Дати заголовок ( порівняти з авторським) - прогнозованість думок
-
Визначити основну думку(ідею) тексту
-
Знайти ключове речення, що її виражає.
-
Визначити мікротеми
ІІ етап:
-
Поставити питання автору , необхідні для розуміння прочитаного
Наприклад, Чому учитель вважав малюків щасливими?
Що означає для людини бачити ранкову зорю,комашку-
сонечко соловейка?
Чому назву оповідання подано у вигляді питального
речення? тощо
ІІІ етап:
-
Визначення поняття «контекст»
-
Конте́кст (від лат. contextus - «поєднання», «зв'язок») - завершений уривок писемного або усного мовлення (тексту), загальний зміст якого дозволяє уточнити значення окремих слів та речень, що входять до його складу…
-
Уточнення значення слів «п'є росу», «тепла усмішка», «весела комашка у даному контексті
-
Переказ тексту «ланцюжком» .
-
Робота із складання монографічного та аналітичного бібліографічного опису
Щойно ми прочитали та проаналізували оповідання Василя Сухомлинського «Які ж ви щасливі!». Даний твір був у вас роздрукований на окремих аркушах. А якщо ви схочете ще раз перечитати його, то треба звернутися до бібліотечного каталогу. А як же з ним працювати?
Давайте міркувати разом. Це оповідання може бути надруковане окремим виданням - звертайтеся до монографічного бібліографічного опису-бібліографічного опису однотомного видання або окремого тому багатотомного чи серійного видання (однієї книги)
Воно будується за схемою:
Автор
Заголовок
Місце видання
Видавництво
Кількість сторінок
Якщо оповідання вміщено у збірці,газеті чи журналі, то створюють аналітичний бібліографічний опис - опис частини документу(стаття, окреме оповідання тощо). Тоді схема опису буде виглядати таким чином:
Заголовок опису
Основний заголовок
Автор
Місце видання
Видавництво
Кількість сторінок
Розгляньте зразки бібліографічних карток і визначте тип опису.
Робота у групах , визначених попередньо - скласти бібліографічний опис поданих творів (статей)
-
Визначення поняття анотація- (від лат. «зауваження») - коротка характеристика видання: рукопису, статті, книги. Вона визначає особливості та переваги даного твору, допомагає читачеві зорієнтуватися у виборі, дає відповідь на запитання «про що ця книга?»
Це короткий виклад змісту книги з її критичною оцінкою , бібліографічним покажчиком та відгуком про неї.
Анотації бувають довідкові- анотації складаються переважно для бібліографічних посібників пошуково-комунікативного призначення. Довідкові анотації максимально стислі, вони уточнюють тему документа, визначають його проблематику, характеризують форму і читацьке призначення. Крім того, вони можуть також подавати інформацію про територіальні й хронологічні межі змісту, якісь додаткові відомості про предмет твору - та рекомендаційні, що співвідноситься з відповідним видом бібліографії, характеризує зміст з врахуванням потреб цільової групи (напр. для молодшого шкільного віку)
Технологія складання анотації: під час складання анотації нам допоможуть:
-
обкладинка,титульний лист,вступна стаття,зміст, примітки
-
визначення ключових слів та цитат, складання плану.
УВАГА! Не забувайте, що анотація - це зв'язний текст!
Робота з анотаціями.
Поняття про реферат ( оглядово) - стислий виклад основної інформації першоджерела на основі її змістового пере опрацювання.
Схема складання реферату:
-бібліографічний опис
- текст: об'єкт дослідження, мета роботи,спосіб дослідження, результати, область застосування результатів,висновки, додаткові матеріали.
Це наше перше знайомство із таким стислим видом подання інформації. Детально ви ознайомитеся із ним у 9 класі.
ІV. Закріплення
Перегляд слайд фільму за принципом дзеркала «заднього виду» - матеріал уроку подається для узагальнення у протилежному порядку.
Або метод незакінчених речень:
-
Сьогодні ми дізналися про…
-
Анотація - це…
-
Бібліографічний опис - це…
V. Домашнє завдання. Скласти анотацію 2-3 книг своєї домашньої бібліотеки
ДОДАТКИ
-
Опис
Я поведу вас на берег ставка, і ви побачите, як сходить ранкова зоря. Ми сядемо в кущах, затамуємо подих і побачимо, як соловейко, прокинувшись, п'є краплину роси. Прийдемо до схід сонця до великої гарбузової квітки й застукаємо там ледачого джмеля, що, переночувавши в квітці. Прокинувся й чистить крильця. Підемо напровесні до нагрітого сонцем стовбура й побачимо, як сонечко з-під кори виглядає й здивовано дивиться на сніг: що ж воно таке-жарко вже спати в ліжку, а надворі ще сніги лежать…
В.Сухомлинський
2. Розповідь
Сьогодні до школи вперше прийшли малюки.
Завтра їм починати навчання, а сьогодні їх привели матері, щоб
познайомити з учителем.
Матері пішли додому. Діти залишилися з учителем на зеленій
галявині , під високою липою.
Старий учитель Іван Пилипович сьогодні зустрічає десяте
Покоління своїх вихованців. Доведе оцих малюків до четвертого
класу, і сповниться сорок років його роботи в школі.
3.Роздум
-Діти, ви не бачили,як задовго до світанку сходить ранкова зоря? - запитав Іван Пилипович, і його лагідна усмішка викликала в малюків таку ж теплу усмішку.
- Ні, не бачили,- відповіли діти.
- А не бачили, як соловейко п'росу?
- Ні, не бачили…
- А як джміль чистить крильця - перед тим, як злетіти з квітки, в якій спав уночі?
- Не бачили…
Які ви щасливі, діти…- сказав Іван Пилипович.- Щасливі, бо вам є, що бачити. Щасливі, бо ви побачите багато прекрасного…
4.Розповідь+ Роздум
Вночі була хуртовина. Намело кучугури снігу. Рано-вранці до
школи йшло троє дітей. Скрізь на подвір'ях було видно людей.
Чоловіки, жінки й діти відкидали сніг лопатами, прокладали
доріжки.
Ось хата бабусі Марії. Живе одна-однісінька. Зупинилися діти
біля бабусиного подвір'я . Нікого не видно .
-
Як же бабуся до колодязя йтиме? - сказав Юрко - Снігу скільки…
-
Давай протопчемо доріжку від хати до колодязя!- порадив Михайло.
… Протоптали хлопці доріжки від хати до колодязя і від воріт до хати.
Спітнілі та втомлені діти пішли до школи. Вони думали : «Ось зараз бабуся Марія вийшла на подвір'я , побачила доріжки.радіє бабуся Марія .Дякує нам. ..» Дітям було радісно тому, що думали про це.
Які ж ви щасливі !
Сьогодні до школи вперше прийшли малюки.
Завтра їм починати навчання, а сьогодні їх привели матері, щоб
познайомити з учителем.
Матері пішли додому. Діти залишилися з учителем на зеленій
галявині , під високою липою.
Старий учитель Іван Пилипович сьогодні зустрічає десяте
Покоління своїх вихованців. Доведе оцих малюків до четвертого
класу, і сповниться сорок років його роботи в школі.
Ласкаві, привітні очі дивляться в чорні, сірі, сині, блакитні очі своїх вихованців.
Діти усміхаються.
- Діти, ви не бачили,як задовго до світанку сходить ранкова зоря? - запитав Іван Пилипович, і його лагідна усмішка викликала в малюків таку ж теплу усмішку.
- Ні, не бачили,- відповіли діти.
- А не бачили, як соловейко п'росу?
- Ні, не бачили…
- А як джміль чистить крильця - перед тим, як злетіти з квітки, в якій спав уночі?
- Не бачили…
Які ви щасливі, діти…- сказав Іван Пилипович.- Щасливі, бо вам є, що бачити. Щасливі, бо ви побачите багато прекрасного.
Я поведу вас на берег ставка, і ви побачите, як сходить ранкова зоря. Ми сядемо в кущах, затамуємо подих і побачимо, як соловейко, прокинувшись, п'є краплину роси. Прийдемо до схід сонця до великої гарбузової квітки й застукаємо там ледачого джмеля, що, переночувавши в квітці. Прокинувся й чистить крильця. Підемо напровесні до нагрітого сонцем стовбура й побачимо, як сонечко з-під кори виглядає й здивовано дивиться на сніг: що ж воно таке-жарко вже спати в ліжку, а надворі ще сніги лежать…
Ви щасливі. Діти,бо все це ви побачите…
В.Сухомлинський.
Література
1.Закон Украины о библиотеках
( Ведомости Верховного Совета Украины, 1995, N 7, ст.45 )
( В редакции Закона N 1561-III ( 1561-141561-14_ ) от 16.03.2000, ВВР, 2000, N 23, ст.177 )
( С изменениями, внесенными в соответствии с Законом N 2120-III ( 2120-142120-14_ ) от 07.12.2000, ВВР, 2001, N 2-3, ст.10 )
2.ж. «Шкільна бібліотека» №1,2009р;№19-20, 2005р.
3.
4.
5. ж. «Все для вчителя» №9, 2009р.