- Учителю
- Ілияс Есенберлин қазақ әдебиетінен 9 сынып
Ілияс Есенберлин қазақ әдебиетінен 9 сынып
С А Б А Қ № 30
Тақырып: Ілияс Есенберлин шығармасы.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Ілияс Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерін толықтыру, қосымша жаңа мәліметтер беру.
2.Дамытушылық: есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамытып,тыңдай білу және оймен бөлісуәрекеттерін ұштастыру,мәтін арқылы сөз қорын байытып,ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік: Ілияс еңбектері арқылы туған елін,Отанын сүю,құрметтеу сезімдеріне әсер ету. Адамгершілік,эстетикалық тәрбие беруді жалғастыру.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру,мәнерлеп оқу,сұхбаттасу,сұрақ-жауап,
Сабақтың көрнекілігі мен құралдары: І.Есенберлиннің портреті, тірек сызбалар, кітап көрмесі.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
2. Жаңа сабақ.
I. Сабақтың тақырыбына қызығушылығын туғызу - побуждение.
* Ұжымдық жұмыс: оқушылардың Ілияс Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы өткен тақырыптар бойынша білімдерін тексеру арқылы жаңа мәліметтер беру.
«Инсерт» стратегиясы.
Білемін
Білдім
Білгім келеді
II. Сабақ тақырыбының мазмұнын ашу - осмысление.
Топпен жұмыс. Оқушылар алдын ала дайындап әкелген тапсырмаларымен өз ойларын ортаға салады.
1 топ - әдебиетшілер тобы - бұл топ оқушылары Ілияс Есенберлин өмірі мен шығармашылығы туралы жаңадан жинақтаған мәліметтермен таныстырады.
2 топ - тарихшылар тобы ақынның шығармашылығының еліміздің тарихында орны туралы мәліметтер беру.
III. Оқушылардың ой-пікірлерін білу - рефлексия
* Бағалау. Сарапшылар тобына сөз беру.
* Мұғалімнің қорытынды сөзі:
* Үйге тапсырма: «Көшпенділер» трилогиядан үзіндіні оқып келу.
С А Б А Қ № 31
Тақырып: Ілияс Есенберлин «Көшпенділер».
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Ілияс Есенберлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы мәліметтерін толықтыру, қосымша жаңа мәліметтер беру.
2.Дамытушылық: есте сақтау,ойлау қабілеттерін дамытып,тыңдай білу және оймен бөлісуәрекеттерін ұштастыру,мәтін арқылы сөз қорын байытып,ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік: Ілияс еңбектері арқылы туған елін,Отанын сүю,құрметтеу сезімдеріне әсер ету. Адамгершілік,эстетикалық тәрбие беруді жалғастыру.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру,мәнерлеп оқу,сұхбаттасу,сұрақ-жауап,
Сабақтың көрнекілігі мен құралдары: І.Есенберлиннің портреті, тірек сызбалар, кітап көрмесі.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
2.Үй тапсырмасын тексеру: «Көшпенділер» трилогиядан үзіндіні оқып келу.
I. Оқушылардың сабақ тақырыбына деген қызығушылығын ояту - побуждение.
- Ілияс Есенберлин кім?
- Қандай шығармалардың авторы?
- «Көшпенділер» трилогиясында нені суреттейді?
II. Сабақ тақырыбының мағынасын ашу - осмысление
«Көшпенділер» трилогиядан үзіндісімен жұмыс.
Сұрақтармен жұмыс:
1. 1 топ оқушылары - 3-4 сұрқтартар бойынша жұмыс.
2. 2 топ оқушылары - 5-6 сұрқтартар бойынша жұмыс.
3. 3 топ оқушылары - 7-8 сұрақтар бойынша жұмыс
III.Оқушылардың ой-пікірін білу - рефлексия.
Әр топтан 1-2 оқушы ортаға шығып өз ойларын айтады,немесе дәптерге жазғаннын оқып береді.
Бағалау.
Үйге тапсырма: «Көшпенділер» трилогиясындағы тарихи тұлғалар жөнінде реферат дайындау.