7


Ж. Молдағалиев 'Ар-ұят'өлеңі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақ мақсаттары: Жұбан Молдағалиевтың «Ар-ұят» өлеңінің мазмұнын тұжырымдау .өлеңінде көтерілген проблеманы анықтау Міндеттері: Мәтінге талдау жасау, өзіндік пікір айту дағдыларын дамыту, мәнерлеп оқу дағдысын жетілдіру, ізденуге жетелеу.Сабақтың түрі:жаңа сабақ
предварительный просмотр материала

Павлодар қаласы, ПҚБАИ Бекітемін___________________

1 топ Мектеп директоры

Қазақ тілінде

Тыңдаушы:Омарова А.Е.

Пәні:қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:Ж.Молдағалиев «Ар- ұят»өлеңі

Сынып: 5сынып

Мерзімі:12..03.2015

Сабақ мақсаттары: Жұбан Молдағалиевтың «Ар-ұят» өлеңінің мазмұнын тұжырымдау .өлеңінде көтерілген проблеманы анықтау
Міндеттері: Мәтінге талдау жасау, өзіндік пікір айту дағдыларын дамыту, мәнерлеп оқу дағдысын жетілдіру, ізденуге жетелеу.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс:

Құралдар: түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргіш, А4 қағазы, А3 қағазы, смайликтер, дәптер, қалам, интербелсенді тақта, тест жазылған қағаз

Әдіс-тәсілдер: түсіндіу,сұрақ жауап,ыстық орындық

Оқыту нәтижесі:

Сілтеме: презентация

Сабақ кезең дері

Уа қыт

Кірікті

рілген модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білу


2 мин


3 мин

Сыни тұрғыдан ойлау




ІҰйымдастыру

-Психалогиялық ахуал

АОУХ тренингі

ІІ Үй тапсырмасын тексеру «Өрмекшінің өрмегі арқылы «Жамырап күнде жас өмір»өлеңін жатқа сұрау

Асық түстері арқылы топқа бөлу

Сабыр, сақтық, ой, талап болмаған жан.
Анық төмен болмай ма хайуаннан?
Ынсап, рақым, ар, ұят табылмаса,
Өлген артық дүниені былғағаннан.
Шәкәрім Құдайбердиев.

Ынсап-ұят, ар-намыс, сабыр, талап,
Бұларды керек қылмас ешкім қалап.
Терең ой, терең ғылым іздемейді,
Өтірік пен өсекті жүндей сабап.
Абай Құнанбаев.
Тақырыпқа шығу

Екі өлеңде не туралы айтылған?

Идеясы не?

Бүгінгі сабақ не туралы болмақшы?


АОУХ тренингін жасау


Асық түстері арқылы 4 топқа бөліну


Уәж туғызу бас бармақ көрсету


Оқушылар жауабы тыңдалады

Адамның қасиеттері туралы болмақшы

Түсіну


3мин


5 мин

Сыни тұрғыдан ойлау

АКТ


Балалар, өлеңмен таныспас бұрын Ар-ұят туралы біз не білеміз? Кім, қалай ойлайды?» Осы сұрақ төңірегінде жазып шығайық.


Ар-ұят өлеңін ауди тыңдалымнан тыңдату

Қалай, балалар, сендердің ойларың ақын ойымен байланысады ма екен? Әлде алшақ па?

Жаңа сөздерді түсіндіреді, жаздырады

Бағалау критериі:

1.Тақырыптың ашылуы-1

2.Мазмұнын түсінуі-1

Оқушылар жекелей орындайды.

Дәптермен алмасу

Ар-ұят өлеңі бірнеше рет оқылып,мазмұнын талдайды

Жаңа сөздерді жазады


Қолдану


3 мин

Талантты және дарынды балаларды оқыту


Өлеңде қайталаудың қандай түрі кездесетінін анықтаңыз,өлеңнен тауып дәлелдеңіз.

Анафора - өлең тармақтарында белгілі бір сөз немесе сөз тіркесі жол басында қайталану.
Эпифора - өлең тармақтарында белгілі бір сөз немесе сөз тіркесі жол аяғында

Талдау


9 мин

Диалогтік оқыту


1-топ: Мәтінмен жұмыс.Өлеңді тұтас оқып шығып, не туралы жазылғанын өз сөзіңмен жаз.

2- топ:Өлеңге компазициялық жоспар құру

3-топ:Өлең тіліне талдау

4-топ Өлең құрлысына талдау


Топтық жұмыс


Смайликтер арқылы ынталандыру

Жинақтау

8 мин

Диалогтік оқыту

Ұят дегеніміз не ? сызбаға түсіру


. Постерге түсіреді.


Зор парыз ата-баба тәрбиесі


Ұят тынымсыз еңбек


Тіліңе тағзым

Жан мен тән сұлулығы

Ар,намыс

Адал достық


Рефлексия


Бағалау

Үйге тапсырма

7 мин

4мин


1 мин

Талантты және дарынды балаларды оқыту

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Тест тарату

Ыстық орындық

Мысалы: 1. Ұялып қалу деген не? 2.Сен намысқойсың ба? т.б.

Топ мүшелерін бағалату


Ар-ұят туралы мақал-мәтелдер жазу,жаттау.. «Ар - адамдық өлшемі» тақырыбында эссе жазу.



Тест сұрақтарына жауап береді,

Өлеңдегі негізгі ойға қатысты жауап айтады.

Білгендерін жинақтайды

Топ мүшелерінің бағалауы


Күнделікке жазу



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал