7


  • Учителю
  • Сөздердің байланысу түрлері. Меңгеру.

Сөздердің байланысу түрлері. Меңгеру.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

2.03.2015ж.

«Тексерілді»

Директордың оқу-тәрбие ісі жөніндегі орынбасары________


Қысқа мерзімдік жоспар

Сыныбы: 7 «А»

Пәні : Қазақ тілі

Пән мұғалімі: Әлшері Айнұр Сабақтың тақырыбы: Сөздердің байланысу түрлері. Меңгеру. Сабақтың мақсаты: Сөз тіркесінің меңгеріле байланысу жолы туралы білімдерін нақтылап, бекіту, меңгерту. Сабақтың нәтижесі: Меңгере байланысқан сөз тіркесін сөйлем ішінен таба біледі. Басыңқы, бағыныңқы сыңарын талдай алады.Басыңқы сыңарының қандай сөз табынан болатынына қарай есімді, етістікті меңгеру болатынын салыстыра түсінеді. Балалар бір-бірімен топтасып жұмыс істей отырып өздерін реттей алады.Топта қажетті іс-қимылға шешім қабылдап, өз пікірлерін білдіре алады. Сабақтың түйінді идеялары: Оқушылардың сабақты өз бетінше меңгеруі, жұпта бірлесе жұмыс жасауы, бірін-бірі үйретуге машықтану, сыни ойлануға дағдылану Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Ыстық орындық» әдісі, «Миға шабуыл», «Өкіл» әдісі, «Ойлан тап» ойыны, Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» Бағалау: Өзара бағалау. Жиынтық бағалау. Қолданылатын ресурстар: Қазақ тілі 7-сынып оқулығы, көркем әдебиеттер, дидактикалық материалдар, маркер, стикер, плакат

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе

8 мин

Ұйымдастыру. «Менің көңіл-күйім ...» жағымды ахуал қалыптастыру

«Ыстық орындық» әдісі бойынша жұбын табады, ережесін айтады.

Үй тапсырмасын тексеру

250-жаттығу. Өлең үзінділерін қара сөзге айналдырыңдар


Оқушылар өзінің көңіл-күйін бір затқа теңеу арқылы сөйлемді аяқтайды, көңіл-күйіне қарай таңдаған затқа байланысты топқа бөлінеді.

«Ыстық орындық» әдісі аясында оқушылар бір - біріне сұрақ қою арқылы тақырыпты жан - жақты қарастырып, сыни тұрғыдан ойланып жауап берді.




Таныс

тыры

лым

5 мин

Балалар, сабағымызды Абайдың ғибратты сөзін еске түсіруден бастасақ деп отырмын.
Отыз бірінші сөз
Естіген нәрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар: әуелі - көкірегі байлаулы берік болмақ керек; екінші - сол нәрсені естігенде я көргенде ғибрат алу керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек; үшінші - сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек; төртінші - ой кеселді нәрселерден қашық болу керек.
- Мінекей, осындай ғибратты сөзді әрдайым жадымызда берік сақтай отырып, біз бүгінгі сабағымызды бастаймыз.

Ғибратты сөздің мағынасын түсіндіреді, сөз тіркестерін табады. Топтан бір оқушы жауап береді

Негізгі бөлім

25 мин

Сөздердің байланысу түрлері туралы теориялық білімдерін «Өкіл» әдісі арқылы түсіндіреді

1-топ: Меңгеру

2-топ: Шылау арқылы байланыс түрі

3-топ: Меңгерудің өзіндік белгілері

Дәптермен жұмыс

252-жаттығу

Меңгерілген сөздердің қай септік тұлғасында байланысып тұрғанын жанына жазып түсіндіріңдер.

253-жаттығу

Берілген сөздерге тиісті жалғаулар қосып, сөйлем құраңдар.


Оқушылар берілген тапсырмаларды топта талдап, бір оқушы қалған екі топқа өкіл болып барып, түсіндіреді.. Әр топ басқа топтың өкілін бағалау критерийі бойынша бағалайды. Сіздерге түсіндірген көшбасшылардан не білгендеріңізді стикерге жазып бағалайды.



Дұрыс жауап смаилинг көтеру арқылы бағаланады.


Қоры

тынды

5 мин

«Ойлан тап» ойыны

Рефлексия «Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім ....»


Ұяшық таңдау арқылы сұраққа жауап береді.

Бүгінгі сабаққа аяқталмаған сөйлемді аяқтау арқылы рефлексия айтады

Үйге

255-жаттығу

«Әлемде талай қызық бар» тақырыбында әңгіме жазу .

Ережелерді қайталау

Күнделікке жазып алады.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал