7


  • Учителю
  • Урок по казахскому языку 'Жыл мезгілдері' (5 класс)

Урок по казахскому языку 'Жыл мезгілдері' (5 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

VIII МОДУЛЬ

Жыл мезгілдері.

Нені үйрену керек?

  • Жыл мезгілдері туралы айта білуге үйрену, берілген тақырып бойынша өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрену.

Нені білу керек?

  • Жыл мезгілдері туралы айта білу.

  • Жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін білу

1-сабақ

Жыл мезгілдері

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Өткенді қайталауға арналған сұрақ-жауап.

III.Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Жаңа тақырып бойынша оқушыларға жан-жақты білім беру.

  2. Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілетін дамыту мақсатында әр-түрлі тапсырмалар беру.

  3. Тәрбиелік: Сауатты оқу, жазу дағдыларын молайту.

  4. Көрнекілік: электрондық оқулық, IV модуль, интерактивті тақта, суреттер.

  5. Тәсілдері:

    • Зейінді тұрақтандыру

    • Салыстыру мен толықтыру

    • Маңызды белгілерін анықтау

    • Талдау тәсілі.

IV.Жаңа сабақты енгізу.( электрондық оқулық, оқылым )

  1. Мұғалім жыл мезгілдері туралы кесте қағазды пайдаланып, қысқаша әңгіме айтып береді.

  2. Мәтін бөліктерін кезекпен оқыту.

  3. Сөздікпен жұмыс (оқулық, электрондық оқулық, сөздік)

Жыл мезгілдері төртке бөлінеді. Олар: көктем, жаз, күз, қыс.

Бір жылда 12 ай бар. Бір айда 30,31 күн болады.

Наурыз, сәуір, мамыр - көктем айлары.

Маусым, шілде, тамыз - жаз айлары.

Қыркүйек, қазан, қараша - күз айлары.

Желтоқсан, қаңтар, ақпан - қыс айлары

  1. Слайд арқылы жыл мезгілдері туралы айту, сызба жасау.

  2. Электрондық оқулық, тыңдалым, 2,3 тапсырма.

6.Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, сөйлемдерді жаз.

Көктемде ... жылынады. Жерге көк ... шығады. ... ұшып келеді. Ағаштың ... жасыл. Мен ... ұнатамын.

(Керекті сөздер: шөп, күн, жапырақтары, көктемді, құстар)

Деңгейлік тапсырмалар:

1.Суреттерге қара.

2.Бір жылда неше ай бар? Айлардың аттарын ата.

3.Көктем айларын ата.

1-тапсырмадағы суретке қарап, сол бойынша қысқаша әңгіме құра.

  1. 2-тапсырмадағы мәтінді түсініп оқы.

3-тапсырмадағы көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жаз.


1-тапсырмадағы «Жыл мезгілдері» атты сурет бойынша жолдасыңмен сөйлес.

Мәтінді оқып, орыс тіліне аудар.

2-тапсырмадағы соңғы төрт сөйлемді дәптеріңе жаз.

V.Үйде деңгейлер бойынша қалаған тапсырмаларын орындау.

2-Сабақ

КӨКТЕМ

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Үй жұмысын тексеру.

III.Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Оқушылардың жаңа тақырып бойынша алған білімдерін молайту. Әр-түрлі тапсырмалар арқылы білімдерін бекіту.

2.Дамытушылық: Жыл мезгілі тақырыбында сөйлесу дағдысын қалыптастыру.

3.Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, қадірлеуге тәрбиелеу.

4.Көрнекілік: электрондық оқулық, интерактивті тақта.

5.Тәсілдері: Салыстыру, толықтыру, маңызды белгілерін анықтау,талдау тәсілі

IV.Жаңа сабақ.

1.Кіріспе сөз. Көктем айлары наурыз, сәуір, мамыр туралы өлеңді мұғалім мәнерлеп оқып береді.

2. Мақалды оқып, түсіндіру.

Батыр туса - ел ырысы,

Жаңбыр жауса - жер ырысы.


3.Сөздікпен жұмыс.

Гүлдеді - зацвели

Келе бастады - начали прилетать

Құстың ұясы - скворечник


Қатты - сильно

Орнатты - прикрепил

Қуанды - радовался

  1. Мәтінді оқытып, аудару.

Көктем келді. Ағаштар гүлдеді. Жыл құстары келе бастады. Алмас қараторғайға ұя жасады. Оны ағашқа орнатты. Ұяға бір қараторғай келіп кірді. Алмас өте қуанды.


  1. Сұрақ-жауап.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал