- Учителю
- Открытый урок по казахскому языку Су -тіршілік көзі 5 Б класс
Открытый урок по казахскому языку Су -тіршілік көзі 5 Б класс
</ Орыс сыныбындағы қазақ тілі пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар
Су - тіршілік көзі
Мектеп: И.П.Шухов атындағы мектеп-гимназиясы
Күні:
Мұғалімнің аты: Галимов Рифхат Камилович
Сынып: 5
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
Сабақ мақсаттары
Оқушылардың бәрі мынаны орындай алады: Судың адам өміріне қажетт епкенін дәлелдейді
Оқушылардың көбі мынаны орындай алады: Күнделікті өмірмен байланыстырады. Ағзаның судан тұратынын біледі.
Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады: Болжау бойынша дәлелдер мен дәйектер келтіреді.
Тілдік мақсат
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: адам ағзасы, тіршілік, жер беті, мұз, бу, тұман.
Айтылым мен жазылым үшін қолдануға болатын тіркестердің жиынтығы (жиынтықтары):
Бұл сөйлемдердегі қыстырма сөздерді немесе жалғаулық мәнді сөздерді қамтуы мүмкін, мысалы:
-
«Өкінішке орай, ...», менің ойымша... т.б.
Алдыңғы оқу
Кезең
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ресурстар, жабдықтар, сыныптағы жағдай
Басы
7 минут
Топқа бөледі, оқушылардың ретімен сөйлеуін «5 саусақ» тәсіліне қарай бөліп береді. Мұғалім сә тақырыбына байланысты тапсырма береді.
Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар кластер құрайды, оны топпен істеп, келесі топқа толықтыруға береді. Топтармен кластерлерді алмастырады.
Ватман, маркер
Саралау: топтық жұмыс
Бағалау: бірін-бірі бағалау
Сұрақ: Су қандай?
ортасы
7 минут
15 минут
Жеке жұмыс
2-тапсырма. Сұраққа жауап бере отыра, кестені толтырады. Ол кестені үш тілде толтыру керек.
Суды қайдан кездестіреміз?
Критерилері:
-
Су кездесетін жерлерді атау
-
Кез келген тілде жазу
-
Оқулықты қолдану
3-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
Алгоритм. Көршіңмен талқыла!
-
Мәтінді оқы
-
Мәтін бойынша екі сұрақ дайында
-
Таныс сөздердің астын сыз, есіңе сақта!
-
Сұрғыңды көршіңмен талқыла
Критерилерге сай оқушылар жеке жұмыс жасайды. Кестені қазақ, орыс, ағылшын тідерінде толтырады, содан соң толтырылмаған торларын сыныпта емін-еркін жүріп, оқушылар бір-бірінен толтырады. Толтырылған кестені оқиды.
Алгоритмді тыңдай оқи отыра, тапсырмаларды рет-ретімен орындайды.
Үлестірмелі қағаздар
Саралау: Жеке жұмыс
Бағалау: критериалды бағалау
Сұрақ: Суды қайдан көреміз?
соңы
10 минут
3 минут
2 минут
Суретпен жұмыс. Болжау стратегиясы. Оқушыларға екі сурет беріледі, сұрақтар бойынша болжайды.
Сұрақтар:
-
Бұл сурет қайдан алынды деп ойлайсыңдар?
-
Бұл сурет қашан түсірлуі мүмкін
-
Сурет пен мәтін арасында байланыс бар ма?
-
Суреттен нені көріп тұрсыңдар?
Критерилер:
-
Ұсынылған әрбір идеяны талқылайды
-
Ең жақсысын анықтайды
Дескрипторлар:
-
Сурет желісімен болжайды
-
Ойын еркін айтады
-
Сабақ барысында алған білімін қолдана алады.
Кері байланыс. «Социометрия» әдісін пайдалану. Зерігу, ағым, алаңдау.
Рефлексия: Маған ... ұнады(ұнамады) себебі...
Келесі сабақта ... білгім келеді.
Критерилер мен дескрипторлар арқылы топпен жұмыс жасайды. Барлық болжаулар жазылады, өздерінің болжауларын әр топ бір-біріне таныстырады.
Оқушылар өздерінің сабақты түсінгендерін «Социометрия» әдісіндегі зерігу, ағым, алаңдау бөлігіне өздерінің есімдерін жазады
Сурет, ватман, маркер
Саралау: Топтық жұмыс
Бағалау: Критериалды бағалау
Сұрақ: Өзен-көлдерімз қандай жағдайда?