- Учителю
- Қазақ тілінен қысқа мерзімді жоспар (7 сынып)
Қазақ тілінен қысқа мерзімді жоспар (7 сынып)
Қазақ тілінен 7 сыныпта № сабақтың қысқа мерзімді жоспары.
Модульдің тақырыбы: Сыйлықтар.
Күні және өткізілетін уақыты:
Тақырыбы: Сыйлық берілетін қуаныштар. Біріккен сөздер.
Мақсаты: біріккен сөздердің жасалу жолдарын, жазылу емлесін білу. Біріккен сөздерді жазбаша жұмыс орындау барысында қолдану, ажырата білу. Міндеттері: білімділік:біріккен сөздер тақырыбын жалғастыру; грамматикалық тапсырмалар орындау. Жазбаша қабілеттерін, алған білімдерін тексеру; мәтінмен жұмыс жасау, деңгейлік тапсырмаларды орындау; дамытушылық:оқушылардың ойлау қабілеттерін, сауаттылықтарын дамыту; тәрбиелік: уақыттарын тиімді пайдалана білуге, бір-бірін сыйлауға баулу.
Көрнекілігі: сызба, тақта, тапсырмалар, стикерлер, топтарға бөлу құралдары, бағалау парақтары, ноутбук, конверт.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері
Жұмыс түрлері
Мұғалімнің рөлі
Оқушының қызметі
Бағдарламаның модульдері.
Ұйымдастыру.
Білімді жандандыру.
Видеоролик көрсету. Топтарға бөлу. Бірыңғай топтарға бөлу. А- күшті, В- орташа, С- төмен.
Өткен тақырыптарды ауызша қайталау. «Конверттен хат» жасау.
1. Құрмалас сөйлемнің түрлерін ата.
2. Дыбыстар неше түрге бөлінеді?
3. Шылаулардың неше түрі бар? Мысалы: 4. Қандай жалғаулықтарды білесіңдер. 5. Сыйлық беру халықта неге айналды? 6. Сый тартып, қонақ күтуді қай жастан үйрену қажет? 7. Сыйлықты қалай сыйлай білу керек Біріккен сөз қалай жасалады? Мысалы:
Техникалық құралмен жабдықтау. Топтарға бөлу.
Сұрақтардың дұрыс құрылуының маңыздылығын көрсету. Коллаборативтік орта құру. Жеке жұмыс.
Өз білім деңгейлері бойынша топтарға бөлініп отырады.
«Конверттен хат» алып, төмен және жоғары деңгейдегі сұрақтарға жауап береді.
Диалог, сын тұрғысынан ойлау, үлгерімі төмен және жоғары оқушылармен жұмыс.
Үй жұмысын тексеру.
Біріккен сөздермен сөйлем құрстыру.
Үй жұмысын тексеруге дәптерлерін жинаймын.
Дәатерлерін жинап береді.
Диалог.
Жаңа материалды меңгеру.
Жеке жұмыс.
1. Тұйық етістікті еске түсіру.
1-тапсырма. Сөйлемдердегі етістіктерден тұйық етістік жасау. Төмендегі берілген сұраққа жауап беру.Үлгі: болмайды - болма - у (не істеу?) 2-тапсырма. «Сыйлық» мәтіні бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындау. I деңгейді таңдап алған балалар бөлек отырады (оларға көбірек уақыт беріледі). Әрбір сұраққа немесе тапсырмаға дайындалу үшін оқушыларға 5-7-10 минут уақыт беріледі. II және III деңгей тапсырмаларын таңдап алғандар бір-біріне алдымен сұрақ бойынша жауап береді. Сосын мұғалімнен жауап үлгілерін алып, сыныптастарының жауабын салыстырады да, бағалау парағына бір-біріне баға қояды. I деңгейдің тапсырмасын алған оқушылардың жауабын мұғалім өзі тексеріп, бағалайды. I деңгей тапсырмаларымен жұмыс істеген оқушылардың бағалау парағын мұғалім өзі толтырады.
Сергіту сәті. «Балапандар биі» атты жаттығу жасау.
Грамматикалық тақырыпты сызба арқылы түсіндіру. Лепті сөйлем дегеніміз сөйлеушінің көңіл күйін білдіру мақсатында айтылатын сөйлем. Сөйлем соңында леп белгісі (!) қойылады. Мысалы: Мерекеңмен құттықтаймын!
Лепті сөйлемдердің жасалу жолдары:
1) Одағай сөздер арқылы.
2) Күшейткіш мәнді сөздер арқылы.
3) Демеулік шылаулар арқылы.
4) Интонация арқылы.
Тақта алдында жұмыс. Хабарлы сөйлемдерді лепті сөйлемдерге айналдырып жазыңдар.
Ауызша сұрақтар қоямын.
Деңгейлік тапсырмалардың қалай
орындалатынын түсіндіремін.
Бақылау, көмек бері.
Өз беттерінше дайындық жасату.
Бағыт-бағдар беремін.
Оқушылармен бірг сергіту сәтін жасау.
Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіру.
Ауызша жұмыс. Қойылған сұрақтарға олық жауап береді.
Бір-бірін мұқият тыңдайды.
Тапсырманы дәптерлеріне орындайды.
Өз білім деңгейлеріне байланысты деңгейлік тапсырмаларды таңдап алады. Жеке жұмыс жасайды.
Тапсырмаларды дәптерлеріне орындайды.
Сөздікті пайдаланады.
Ноутбукке қарап жаттығу жасайды.
Мұқият тыңдайды. «Түртіп ал» әдісі. Қажетті жерлерін дәптерлеріне көшіріп жазады.
Жас ерекшеліктерін ескеру, диалог.
Үлгерімі жоғары және төмен оқушылармен жұмыс.
Бекіту
Біріккен сөздерге мысал келтіру.
3-тапсырманы орындау. Тұйық етістіктердің астын сызып, жалғауларын анықтау.
Илья-сөздіктен тұйық етістікте тұрған сөздерді (10 сөз) теріп жазады.
Қателері болса, түзетемін, көмек беремін.
Ауызша орындайды.
Тақта алдында жеке жұмыс.
үлгерімі жоғары және төмен оқушылармен жұмыс, жас ерекшеліктерін ескеру, диалог.
Үй жұмысы
Рефлексия
Қайталау.
Рефлексия. «Сәттілік баспалдағы». Стикер арқылы қалай жұмыс істегендерін көрсетеді.
Үй жұмысын түсіндіру.
Рефлексия үшін -стикерлер.
Үй жұмысын күнделікке жазады.
Рефлексия жасауда ауызша түсінік береді.
Жас ерекшеліктерін ескеру, диалог.