7


  • Учителю
  • Урок по казахскому языку Мектепке бару (8 класс)

Урок по казахскому языку Мектепке бару (8 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәннің аты: қазақ тілі

Мерзімі: 28.11.16ж

Сынып: 8б

Сабақтың тақырыбы:

Лексикалық тақырып: Мектепке бару.

Грамматикалық: Есімше.Көсімше.

Мақсаты:



Күтілетін нәтиже:

Есімше,көсімше туралы алған теориялық білімдерін практикада қолдану, ауызша, жазбаша жұмыстарын жүргізе отырып білімдерін бекіту, ойлау қабілеттерін,ой қорытып, нақты шешім жасауға үйрету, ауызекі тілде сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.

Тақырыптың маңыздылығымен танысады, өз ойларын еркін ,ауызекі тілде жеткізе білуге үйренеді. Тапсырмалар бойынша ойын тиянақтай білуге дағдыланады.

Модульдің қолданылуы

АКТ, «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, шығармашылық, тіркестіру,жазылым,айтылым, үлестірмелі карточка

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, оқулық.

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі



Үй жұмысын тексеру

5 мин

Сәлемдесемін. Кезекшіден сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін. Топқа бөлдіремін.



Әр топ постер арқылы үй жұмысына жауап береді. Постерде сұрақтар жазулы болады.















Мұғаліммен сәлемдеседі.Сынып бойынша кезекші күнді, үй жұмысын айтады айтады. Топқа апта күндері арқылы бөлінеді.

Оқушылар үй жұмысын постердағы сұрақтарға кезектесіп жауап береді.

Мотивация кезеңі:

1мин

Басымызды сипаймыз жақсы ойлау үшін, құлағымызды сипаймыз жақсы есту үшін, көзімізді сипаймыз жақсы көру үшін, алақанымызды сипаймыз жақсы баға алу үшін. Ал, балалар сендерге бүгінгі сабаққа сәттілік тілеймін.

Оқушылар мұғалімнен айтқанын, істегенің қайталап, сабаққа сәттілік алады.

Білу

Сұрақ -жауап

2 мин





Оқушылар сұраққа жауап береді. Сабақтың мақсатын айтып кетеді.



1.Балалар сендерге білімді кім береді?

2.Білім алу үшін күнде таңертең тұрып қайда барасыңдар?



Оқушылар берілген сұраққа жауап береді. Жаңа тақырыпқа шығады. Мақсатын анықтайды.

Түсіну

5мин

Оқушылар нақыл сөздерді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, түсінгендерін айтады.

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу. Топпен жұмыс жасау.

Қолдану

Тіркестіру

4мин



Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тіркестіру әдісін пайдалану арқылы тапсырма беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы ойланады тапсырмаға байланысты сөздерді тіркестіреді, көсімше жұрнақтарын белгілейді. .

Мағынасы сәйкес сөзбен тіркестір. (флипчарт)

1. Таң ---------------------- жау+ғалы тұр

2. Жұлдыз ---------------- ағар+ып атты

3 Боран ------------------- сыңғырла+й соғылды

4. Қоңырау --------------- жарқыра+й+ды

5. Жаңбыр ---------------- гуілде+й соқты

6.Сабақ ------------------ аяқтал+а+ды

7.Мектепке ----------- бар+а+ды

8. Қазақ тілі сабағы ---- бастал+а+ды

Берілген тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, тақтаға шығып жауабын көрсетеді.

Көсімше жұрнақтарын белгілейді.

Жинақтау

10мин

Жеке жұмыс жұмыстары

Топ бойынша тапсырмалар орындау Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты кітаптан жаттығу жұмыстарын орындайды. 3-тапсырма. Еісмшеге айналдырып, сөйлем құрастыру.

Тақырыпты меңгере отырып жаттығу жұмыстарын орындау арқылы сабақты жинақтайды

Сергіту сәті 2мин

Жұмбақтар

Бiлiмнен мол сый-асы,

Балғындардың ұясы. (Мектеп )

Сағат сайын қағылады,

Тек мектептен табылады. (Қоңырау)

Бір күні әкесі ұлына бір кітап беріп, «Мына кітапты оқысаң, саған 2000 теңге беремін», депті. Баласы 1 аптадан кейін әкесіне келіп, «Әке кітапты оқыдым, 2000 теңгемді бересіз бе?» дейді. Сонда әкесі баласына «Кітапты оқымағансың» деп жауап беріпті. Баласының кітапты оқымағанын әкесі қайдан білген?

Өйткені 2000 теңге кітаптың ішінде болған.

Оқушылар жұмбақтарға және логикалық сұраққа жауап береді

Талдау

Ойлан тап

5мин

Әр топқа тапсырмалар таратылады.

І топ: Есімшелерді тәуелдейді.

ІІ топ: Керекті жалғауды қояды.

Әр топтан оқушы шығып жаттығулар орындайды

Жинақтау

4 мин

Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты тест жұмысын орындайды

1. Берілген сөздерден көсемше жұрнағы бар сөзді табыңыз.

а) барған б) келіп с) бармақ

2. Есімше қатысқан сөйлемді табыңыз.

а) Асан бүгін мектепке барған жоқ.

б) Асан бүгін мектепке барады.

с) Асан бүгін мектепке барды.

3. Мектеп....., білім....... Мақалға керекті сөздерді табыңыз.

а) кеме, теңіз, б) сабақ, дос, с) дос, су

4. Ол мектепке жүгіріп келе жатыр. Сөйлемдегі көсемше жұрнағын табыңыз.

а) - іп, - е б) - іп, - ыр с) - е, - кел

5. Көсемше жұрнағы бар сөз тіркесін табыңыз.

а) ән салдым б) жаяулатып жүр с) ән айтты

Тақырыпты меңгере отырып тест жұмысын орындау арқылы сабақты жинақтайды. Тексереді.



«5»-5

«4»-4

«3»-3

«2»-2

Бағалау

4мин

Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға іліп қою.

Бағалау парағыОқушының аты-жөні

Үй

тап-сы

Нақыл сөздер

Тіркестіру

№3

Оқу

лық

карточка

тест

баға





































Әр топ бағалау парақтарына өздерін бағалайды.





Рефлексия

2мин

Стикерді іледі

1.Сабақты толық меңгердім

2. Сабақты түсінген жоқпын

3. Осы тақырып бойынша әлі жұмыс жасау керек

Оқушылар стикерге өз аттарын жазып тақтаға іледі.

Үйге тапсырма 1мин

86 бет, 4-тапсырма. Өлеңді жаттап келіңдер. Көсімшелерді белгілеңдер.









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал