7


  • Учителю
  • Урок із зарубіжної літератури 'Синтез гуманістичного та трагічного світосприйняття у сонетах В. Шекспіра'

Урок із зарубіжної літератури 'Синтез гуманістичного та трагічного світосприйняття у сонетах В. Шекспіра'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Мета: ознайомити учнів з особистістю В. Шекспіра; розкрити його новаторство в розвитку ренесансної поезії; відтворити внутрішній світ поета через його творчість; узагальнити знання учнів про жанр сонета; удосконалювати навички виразного читання, аналізу сонетів; розвивати і формувати високі людські почуття; виховувати віру в кохання; прищеплювати любов з поезії, творчості В. Шекспіра.

Обладнання: портрет В. Шекспіра, портрет смаглявої леді, аудіозапис 90-го сонета В. Шекспіра у ви­конанні А. Пугачової; сонети В. Шекспіра англійською, українською, схема «Структурні ознаки со­нета»; зображення театру «Глобус».

Тип уроку: засвоєння нових знань

Поняття та терміни: Ренесанс, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель, Шекспір, сонет, «смаглява леді», юний друг.

Така вже доля у Поета -

Любити пристрасно і щиро.

Такі у нього і сонети,

Любов в них - гімн, любов в них - вирок.

Д. Гусєва

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтелектуальна розминка «Розшифруй вислів» (1 слайд)

Зашифровані слова: Стретфорд, Джон, Хеттуей, граматична школа, «Глобус», 37, 154, 1590-1601, «Король Лір», Яків І Стюард.

Слово вчителя. Дякую за відповіді. Приємно пере­конатися, що ви гарно засвоїли матеріал, який ми вивчали на попередніх уроках. Театр «Глобус»

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя. Чи відомо вам слово «Ренесанс»?


Відповідь учнів (2 слайд) Епоха Відродження-це час розквіту людської особистості, час географічних, наукових і творчих відкриттів, час, коли творили такі титани (3 слайд), як : Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель і звичайно Шекспір (4 слайд) з його

Архітектура доби Відродження драматургією й незвичайною поезією. Шекспіра - поета дуже високо цінували його сучасники, знавці літератури. Вони уподібнювали його до великих письменників античності. А це була найкраща похвала за епохи Відродження.

IIІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

Слово вчителя. Сонети Шекспіра - це сповнені любові пісні його серця. Вони стали золотою окрасою доби Від­родження в Англії.(5 слайд) Коли поет не написав би, крім сонетів, жодного рядка, він усе одно був би визна­ний талановитим митцем своєї епохи.

IV. СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя. Кохання возвеличує людину, торкається струн її серця. Закохані створюють шедеври неповтор­ної краси. Чисте, як сльоза, почуття уславив ти­тан Відродження В.Шекспір у трагедії «Ромео та Джульєтта» й у ліричних сонетах.

Кохання породило прекрасні вірші. Усього 154 сонети залишив нам Шекспір і понад 20 із них - про почуття до жінки, яку кохав. Кохання пройшло крізь його серце, даруючи радість, на­снагу, муки і біль, навіть бажання смерті.

  1. Теорія літератури

Кохання возвеличує душу

Слово вчителя. Діти, сьогодні на уроці ви маєте заповнити бортовий журнал (6 слайд), який лежить у вас на парті.

Давайте згадаємо, що таке сонет.

Відповіді учнів (7 слайд).

Сонет - ліричний вірш, що складається з 14 ряд­ків п'ятистопного або шестистопного ямба, власне двох чотиривіршів із перехресним римуванням та двох тривіршів тернарного римування.

(8 слайд) Зараз Вам потрібно заповнити бортовий журнал, записавши структурні ознаки сонета

3.Робота зі схемою «Структурні ознаки сонета»

Структурні ознаки сонета:

  1. чітка повторюваність рим;

  2. стала система римування;

  3. постійний розмір (п'ятистопний або шестистопний ямб);

  4. чіткий поділ на чотири строфи;

  5. стабільний обсяг (14 рядків);

  6. заборона на повторюваність у тексті слів, окрім сполучників, часток, займенників, якщо така повторюваність зумовлена авторським заду­мом;

  7. тематика - людина з її діянням, почуттями, духовним світом; природа навколо людини; суспільство.

Самоперевірка (9 слайд)

Висновок. Сонет як жанр філософської, пей­зажної, любовної лірики побудовано за певними законами.

Сонет не тільки дисциплінує поетичну думку творця (що; безперечно, теж важливо), а й долучає його до високих літературних традицій по­передників (передусім Данте і Петрарки), допома­гає максимально стисло і дуже виразно передати відчуття таємниць людської душі й Усесвіту.

4. Слово вчителя. Тематичні групи сонетів Шекспіра (10 слайд)

Дослідники поділяють сонети Шекспіра на такі групи:

  • Сонети, присвячені другові

( 1-126)

- Сонети, присвячені «смаглявій леді» (127-152)

- Сонети, в яких оспівуються радощі і краса кохання ( 153-154)

5. Проблемне запитання. Герої сонетів В. Шекспіра

Слово вчителя. Діти, як ви вважаєте, чому сонетів, присвячених другові, більше, ніж сонетів, присвячених «смаглявій леді»?

(На думку гуманістів, саме в дружбі найповніше виявляються найкращі людські риси : честь, добро, вірність. Чоловіча дружбі для Шекспіра - найбільша цінність у житті, вона вища за кохання до жінки, оскільки позбавлена почуттєвих насолод)

(11 слайд)

6. Виразне читання учнями напам'ять сонетів

1-й декламатор (На екрані відеофрагмент, пісня Шопена)

SONNET130

My mistress eyes are nothing like the sun;

Coral is far more red than her lips' red;

If snow be write, why then her breast are dun;

If hairsbe wires, black wires grow on her head.

I have seen roses damasked red and write,

But no such roses see I in her cheeks

And in some perfumes is there more delight

Than in the breath that from my mistress reeks.

I love to hear her speak, yet well I know

That music hath a far more pleasing sound;

I grant I never saw a goddess go;

My mistress, when she walks, treads on the ground.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал