7


  • Учителю
  • қазақ әдебиеті 'Ленинградтық өренім'9- класс

қазақ әдебиеті 'Ленинградтық өренім'9- класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаевтың «Ленинградтық өренім» өлеңіСабақтың мақсаты: Білімділік: оқушылардың Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығын оқытуда оқушыларға жан-жақты білім беру үшін ақынның туған халқына, оның әдебиетіне сіңірген еңбегін танып білуді оқушы
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаевтың «Ленинградтық өренім» өлеңі

Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушылардың Жамбыл Жабаевтың өмірі мен шығармашылығын оқытуда оқушыларға жан-жақты білім беру үшін ақынның туған халқына, оның әдебиетіне сіңірген еңбегін танып білуді оқушылардың өзіне жұмыс істете, іздендіре отырып меңгерту; дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін, ауызекі сөйлеу қабілетін дамыту, өз бетінше ізденуге дағдыландыру, әдебиетті, өнерді сүюге баулу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас сабағы

Әдіс-тәсілдері: мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап, сатылай кешенді талдау элементтері

Сабақтың көрнекіліктері: портреті, ол туралы естеліктер, деректі фильмдер

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, өнер

Сабақтың девизі: "Отанды қорғау - азаматтық парызымыз"

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі

Сабағымыздың басын бір-бірімізге деген жылы лебізбен, бүгінгі сабақта бәрімізге күш-қуат беретін сөздермен бастасақ деп отырмын.Берілген әріптерден басталатын сөздер айтуымыз қажет. Бұл бізге алдын ала ой қозғау, шабыт берер сөз десек те болады.

1 2 3 4 5 6 7 8

С Ә Т Т І Л І К!

1. Сыйластық, сенімділік, сөзшеңдік,

2. Әдептілік

3. Тапқырлық, тәкәппарлық

4. Төзімділік, табандылық

5. Ізеттілік, іскерлік

6. Лайық

7. Ізденпаздық

8. Күштілік, көрегендік, кеңпейілділік

II Үй тапсырмасын сұрау /Ақ қағаз бетіне түсіріп қорғау /

1. XX ғасыр басында қазақ даласында орын алған тарихи оқиғалар туралы тарих пәнінен алған білімдеріңе сүйене отырып, айтып беріңдер

2. XX ғасыр басындағы қазақ әдебиетіндегі әдеби бағыттар мен олардың өкілдері туралы не білдіңдер?

III Жаңа сабақ:

1. Шостаковичтің 7 Ленинградтық симфониясын тыңдау. Симфония ленинградтықтарға арналып 1942 жылы жазылған.

2. Ленинград блокадасы туралы деректі фильмнен үзінді көрсету.

3. Ардагер аталарымызды бір минут еске алайықшы. Бір минут үнсіздік

3. Кіріспе сөз:

1941-1945 жылдар біздің Отанымыз үшін ең ауыр кезең болды. Гитлер бастаған неміс басқыншылары соғыс жарияламай жерімізге енді. Нева жағасындағы Ленинград қаласы 900 күн қоршауда қалды. Халқымыз үшін өте ауыр күндер туды. Осы тарихи оқиғаға Жамбыл өзінің «Ленинградтық өренім» атты өлеңін арнады.

4. Ой шақыру:

«Жүз жасаған бәйтерек» ағашы көрсетіліп, астына сұрақтар жазылған. Оқушылар сұрақ бойынша жауап әзірледі.

«Жүз жасаған бәйтерек»

1. Ақынның дүниеге келуі

2. Жамбылдың ұстаздары және ақындық ортасы

3. Ақын жырлаған тақырыптар

4. Отаншыл өлеңдері

5. Кеңестік дәуірдегі жырлары

6. Дастандары

7. Сатиралық өлеңдері

8. Жамбылдың айтыскерлігі. Құлманбетпен айтысы

9. Соғыс жылдарындағы өлеңдері / үнтаспадан өлеңін тыңдау /

6. Оқулықпен жұмыс:

1. «Менің өмірім» өміріне шолу / Гүлдарай /

2. Жамбылдың шығармаларына шолу / Жалғас /

3. Ленинград блокадасы туралы тарихи мәліметтермен жұмыс / Бекнұр /

4. Жамбылдың баласы Алғадай туралы мағлұмат / Жанна /

7. "Ленинградтық өренім" өлеңіне сатылай кешенді талдау

Авторы: Жамбыл Жабаев

Тақырып: халықтар достығы, Отанды қорғау, Отанға деген сүйіспеншілік.

Жанр түрі: поэзия /өлең/

Идеясы: Ленинград қаласы тұрғындарының қаһармандық ерлігін жырлау.

2 шумақ

33 тармақ

1 бунақ

Әдеби теориялық ұғымдар:

- эпитеттер: көк, сүйкімді, заманымның өрнегі.

- теңеулер: бұлағымдай, өркеш-өркеш жарасқан, шоқылардай, судай

Өлеңнің тәрбиелік мәні: Отанымызды жаудан қорғау, бейбітшілік-

ті сақтау, ерлік көрсеткен ерлерді дәріптеу.

Эпитет,теңеу,өлең құрылысына байланысты түсініктер.

V. Сабақты бекіту: Бес жолды өлең.
1. Зат есім. Жамбыл
2. Сын есім айтыскер ақын, жыршы, поэзия алыбы
3. Етістік айтысқан, өлең жазған, жыршы атанған
4. Синоним атақты, мәшһүр, әйгілі
5. Сөйлем Жамбыл - ақындық еңбектің батыры, халқының мақтанышы.

VI. Сабақты қорытындылау:

Н.Назарбаевтың сөзімен сабағымызды қорытындылайық. "Егер біз Жамбыл даналығын тәу етіп, ұлылығын ұлағат тұтып жатсақ, оның басты себебі Жамбыл арманының адамзаттық арман аңсарымен ұласып жатқандығында. Сондықтан да қазақтың Жамбылына адамзаттың Жамбылы ретінде құрмет көрсетіп, өлмес рухының алдында басымызды иеміз".

Сұрақ:

1. Елбасы сөзін қалай түсінесіңдер?

2. Біздің елімізде айтыскер ақынға қандай құрмет көрсетілуде?

VII. Үй тапсырмасы:

1. Өлеңді жаттау.

2. Ұлы Отан соғысы кезіндегі қазақстандықтардың ерлігі туралы мәліметтер жинау
VIII Рефлексия

Чемодан, еттанытқыш, қоқыс жәшігі

Бағалау:





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал