7


  • Учителю
  • Қазақ тілінен 7-сыныпқа арналған сабақ.Етістіктің райларын қайталау/Модуль бойынша/

Қазақ тілінен 7-сыныпқа арналған сабақ.Етістіктің райларын қайталау/Модуль бойынша/

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сынып: 7 «В» Пән: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің райларын қайталау

Сабақтың мақсаты:

а)білімділік: оқушылардың етістіктің рай категориясы туралы алған білімдерін бекіту, тұжырымдау. Теориялық білімдерін практикамен ұштастыру:

ә)дамытушылық: ойлау,қабылдау қабілеттерін жетілдіру, сөйлеу мәдениетін дамыту;

б)тәрбиелік: орындалатын жұмыстар арқылы отансүйгіштікке, адамгершілікке баулу. Пәнге қызығушылығын арттыру, бір-бірін тыңдай білуге, бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: білімді тиянақтау

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, тест сұрақтары, деңгейлік тапсырмалар, сатылай кешенді талдау.

Көрнекілігі: үлестірме қағаздар, сызба, тест сұрақтары

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

а) сәлемдесу ә) оқушыларды түгендеу Топқа бөліну /әр түрлі белгілер арқылы/

«Ой қозғау» 1. Сұрақтар

1.Етістік дегеніміз не?

2.Етістіктің түрленуі туралы түсінік

3.Етістіктің райларын ата

4.Жасалу жолын түсіндір. Мысалдар келтір

Топтарға тапсырма беру:

1-тапсырма:

1-топ: Ашық рай дегеніміз не? Жасалуы.

2-топ: Бұйрық рай дегеніміз не? Жасалуы.

3-топ: Қалай рай, жасалуы

4-топ: Шартты рай, жасалуы

2-тапсырма:

1-топ: оқы, көр, таңда етістіктеріне шартты рай жұрнағын жалғып, жіктеңіз

2-топ: бар, оқы, тыңда етістіктеріне бұйрық рай жұрнағын жалғап, жіктеңіз

3-топ: Қалып етістіктерін, мақсатты өткен шақ тұлғаларындағы жұрнақтарды пайдалана отырып, ашық райлы 3 сөйлем құраңыз.

4-топ: ән айт, биле, оқы, көр етістіктеріне қалай рай жұрнақтарын жалғай отырып, тәуелдеңіз

3-тапсырма: Берілген сөйлемдерді сөз құрамына қарай талдаңыз.

1-топ:Баяғыда Жиренше шешен деген өзі кедейбір шешен болыпты. Ол асқан ақылды, сөзге ұста, шешен адам екен. Жиреншенің шешендігіне қызығып, хан шақырып алып, оны өз қасына ертіп жүреді екен.









3-тапсырма: Берілген сөйлемдерді сөз құрамына қарай талдаңыз.

2-топ:Бірақ Жиренше ханды жақтамапты, елдің сөзін сөйлепті. Ол ханның алтындаған сарайына тұрақтамапты. Өзінің кішкене күркесіне келіп жатады екен.Күркесіне келгенде ол бой жазып қалады екен.

3-тапсырма: Берілген сөйлемдерді сөз құрамына қарай талдаңыз.

3-топ: Киізі қырық жамау болған қырық жамау күркесіне келіп: «Қайран менің өз үйім, кең сарайдай боз үйім», -деп керілгенде, Жиреншенің екі аяғы тізесіне дейін есіктен шығып жатады екен.

3-тапсырма: Берілген сөйлемдерді сөз құрамына қарай талдаңыз.

4-топ:Мұнда келгелі Еламанның аяғы жерге тимеді. Бүгін де түске дейін уақыттың қалай өткенін байқаған жоқ. Енді еш нәрсеге зауқы болмай, енжар сүлесоқтық еңсесін басып тұр.

Жаттығу жұмыстары:

1-топ: 198-жаттығу

2-топ: 199-жаттығу

3-топ: 200 -жаттығу 1-абзац

4-топ: 200 -жаттығу 2-абзац

Шығармашылық жұмыс:

Ана-сарқылмас бұлақ

Бекіту: Тест жұмысы

Бағалау: Оқушылардың өздерін бағалауы



































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал