- Учителю
- Қазақ тілінен сабақ үлгісі. Тақырыбы 'Қандай гүл ұнайды?' (2- Сынып)
Қазақ тілінен сабақ үлгісі. Тақырыбы 'Қандай гүл ұнайды?' (2- Сынып)
3-сынып
Сабақтың жоспары
Пән: қазақ тілі
Сынып: 3 «В»
Сабақтың тақырыбы: Біздің отбасымыз.
Сабақтың түрі: панорамалық сабақ
Сабақтың мақсаты: отбасы тақырыбы бойынша білімдерін толықтыру.
Сабақтың міндеттері:
-
Отбасы туралы айта білуге. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру арқылы ұйымшылдық қабілеттерін ояту.
-
Әр оқушының коммуникативтік қабілетін дамыту, өзін-өзі басқарып, пікірін қорғап, дәлелді сөйлеуге дағдыландыру.
-
Бір-бірінің пікірін сыйлауға, отбасы мүшелерін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: шапшаңдық, тапқырлық, өз ойын еркін жеткізе білу шеберлік.
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, кітап, дәптер, суреттер.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, ұжымдық, түсіндірмелі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
- отырыңдар.
-көңіл - күйлерің қалай?
-олай болса, балалар мына суреттердің ішінен қазір көңі-күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар. ( интерактивті тақта)
ІІ . Жаңа сабақ:
Ассоциация: «Біздің отбасымыз» сөз тіркесін естігенде қандай сөздер естеріне түседі? (оқушылар өз ойларын тақтаға жазады. Әр оқушы өзінің бұл сөзді неге жазғанын түсіндіріп береді.)
Біздің отбасымыз
-
Жаңа сөздермен жұмыс:(интеактивтік тақта)
Кімдікі? -чье?,чья?,чей?
Көзілдірік- очки
қазір барлығымыз осы сөздерді аудармасымен хормен, жекелеп оқып шығамыз және осы сөздерді қатыстырып:
-
сөз тіркесін
-
сөйлем құрастыру
-
Сурет бойынша жұмыс. ( интерактивті тақта - флипчарт)
-
1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
Біздің отбасымыз үлкен. Отбасымызда жеті адам бар. Олар: атам,әжем, әкем, шешем, ағам, қарындасым және мен. Атам мен әжем - зейнеткерлер. Әкем фирмада жұмыс істейді. Шешем асханада жұмыс істейді. Ағам - студент. Қарындасым бірінші сыныпта оқиды. Мен үшінші сыныпта оқимын.
-
мәтінді тізбекпен дауыстап оқып, аудару.
2-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақ қой.
Қандай?
Неше?
Кімдер?
Кім?
Қайда?
Нешінші?Біздің отбасымыз ______? Отбасында _____ адам бар? Олар______ ? Атам мен әжем_______? Әкем______ жұмыс істейді? Ағам______ ? Қарындасым_______ сыныпта оқиды? Мен _________ сыныпта оқимын?
( Интеактивті тақта-флипчарт) Оқушылар қажетті сұрақты айтып. Бос орынды баса отырып өзі-өзін тексеріп отырады. Сол уақытта дұрыс жуабы шығады.
ІІІ. Сергіту сәті:
«Жұбын тап» ойыны арқылы өткізу. Мұғалім допты лақтырып оқушыға сөз айтады. Оқушы сол сөздің жұбын тауып алу керек.
Мысалы : Іні-қарындас, ата- әже.
-
3-тапсырма. Мәтінді оқы, аудар. (оқулықпен жұмыс)
Наша семья большая. В семье семь человек. Это дедушка, бабушка, отец, мать, брат, сестренка и я. Дедушка и бабушка- пенсионеры. Отец работает на заводе. Мать работает в столовой. Брат-студент. Сестренка учится в 1 классе. Я учусь в 3 классе.
-
Сұрақтарға жауап беріп үйрен.
( интерактивті тақта-флипчарт)
Сұрақтың дұрыс жауабын тап.
Кітап менікі.
Газет атамдікі.
Көзілдірік әжемдікі.
Журнал әкемдікі.
Ойыншықтар інімдікі.
Дәптер сенікі.
Чей?
Чья?
Чье?
Кімдікі?
-
(интерактивті тақта-флипчарт) дәптермен жұмыс.
Суреттерді пайдаланып сөйлем құрап үйрен.
-
Көзілдірік.
-
Көзілдірік атамдікі.
-
Үлкен көзілдірік атамдікі.
-
Үстелдегі үлкен көзілдірік атамдікі.
-
Доп.
-
Доп інімдікі.
-
Кішкентай доп інімдікі.
-
Бөлмедегі кішкентай доп інімдікі.
ІҮ. Сабақты бекіту.
Ал балалар бүгінгі сабағымызды қортындылайық. Сөзжұмбақты шешу. (интерактивті тақта-флипчарт).
-
Они
-
Дедушка
-
Ребенок
-
Старший брат
-
Младшая сестра девочек
-
Младшая сестра мальчиков
Ү. Рефлексия.
Ал енді интерактивтік тақтадан сабақ соңындағы көңіл-күйлеріне келетін суретті таңдаңыз.
ҮІ. Үйге тапсырма: отбасыларын туралы мәтін құрастыру. Дарынды оқушыларға тапсырма. Отбасы мүшелерін сипаттап , кітапша жасау.
ҮІІ. Бағалау:
Бағалау парағы бойынша.
№
Аты-жөні
Мәтінмен
жұмыс
Сұрақ-жауап
Суретпен
жұмыс
Аударма
жұмысы
Дәптермен жұмыс
белсендігі
1
Буравский Дмитрийй
2
Генералова Злата
3
Головина Дарья
4
Балмуханова Дарья
5
Джапаров Ибрагим
6
Ершекина Меруерт
7
Канаев Виктор
8
Каралева Анастасия
9
Караблев Максим
10
Кухарская Владислава
11
Чумаков Виктор