- Учителю
- Открытый урок по теме 'Суды кадірлейік'
Открытый урок по теме 'Суды кадірлейік'
Тақырып: Суды қадірлейік (8 сынып)
Мақсаты: Оқушылар 9 модуль бойынша алған білімдерін кеңейте отырып, су туралы білімдерін
толықтырады. Табиғат тақырыбына қатысты білім дағдыларын тереңдете тиянақтайды.
Сөздердің мағынасын түсіну және мәтінмен жұмыс істеу арқылы оқушылар ойлау қабілеттерін, тіл байлықтарын, сөздік қорларын, ауызекі сөйлеу тілдерін қалыптастырады, дамытады.
Табиғатты сүйе білуге, су қорын үнемді пайдалана білуге тәрбиеленеді.
Сабақ түрі: жаңа сабақты игеру
Әдіс - тәсілдер: топтастыру, сұрақ - жауап, диалог, аударма, сәйкестендіру.
Жұмыс түрлері: топтық, жеке, деңгейлік, ұжымдық.
Көрнекілік: компьютер, презентация, үлестірмелі материал, суреттер, судың дыбысы.
Пәнаралық байланыс: география, химия, информатика.
Алдын - ала ұйымдастырылған жұмыс: судың құрамын, формуласын, қасиетін біліп келу.
Сабақ барысы
І Ұйымдастыру кезеңі .2. Психологиялық дайындық.
Мұғалімнің сөзі:- Бүгінгі сабақты қызықты өткізу үшін, өздерің белгілі бір нәрсеге үйрену үшін барлығымыз да қатысып отырамыз. Ең алдынан біз үш топқа бөлінейік.
Оқушылар: Біз қуаныштымыз, біз көңілдіміз.
Желтоқсанның нешесі?
Апта күні қай күн?
Жыл мезгілі қандай?
Ауа райы бүгін қандай?
2 мин.
ІІ Үй тапсырмасы - А) Қандай тапсырма берілді
- Ә) Өткен сабақта біз сендермен көлдер тақырыбын өткен болатынбыз. Сонымен қысқаша ғана
Қазақстандағы ең ірі, әлемдегі ең ірі, ең терең көл туралы 183 беттегі, мәтінді мазмұндау.
.
Сонымен Қазақстанда ең ірі өзен -Ертіс, ең ірі көл - Қаспий көлі
(Сонымен, дәптерді ашып күнді жазамыз)
5 минут
Өткенді қайталау:
Б) Дәптермен жұмыс: ( ірі, ұзын, терең, теңіз, ластанады, құрып кетеді, балшық, құм) 10 мин
І топ: Көл - сөзге кластер жасау(сын есім, үстеу, етістік сөз таптарды қолдануға болады
ІІ топ: Таулар - сөзге кластер жасау(сын есім, үстеу, етістік сөз таптарды қолдануға болады
ІІІ топ: Өзен - сөзге кластер жасау(сын есім, үстеу, етістік сөз таптарды қолдануға болады
ІІІ Жаңа сабақ - А) Сонымен біз сендермен өткен сабақтарда көлдерді, өзендерді өттік, олардың барлығы неден тұрады? Адам не болмаса өмір сүре алмайды? (оқушылар жауабы)
Яғни, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Суды қадірлейік». Біз бүгін сабақта жаңа сөздермен танысамыз, оларды қатыстыра отырып, су тақырыбында өз ойымызды айта білуге үйренеміз.
Сендер қандай пәндерден су туралы өттіңдер? (жауап). Жақсы, су, сонымен қандай? Формуласын кім жазып береді? (Н2О)
Ә) Химия пәнінен су туралы не білетіңдеріңді айттыңдар.Что вы знаете из курса химии о воде?
Вода- может быть в трех агрегатных состояниях: твердое, жидкое, газообразное.
Қатқан, сұйық, газ түрінде.
Универсальный растворитель: универсалды езілгіш.
Температура замерзания - 0градусов, температура кипения -100 градусов.
Қатыру температурасы қайнату температурасы 5минут.
Енді берілген «Су-тіршілік көзі» мәтінінің мазмұнымен танысу үшін бірнеше жаңа сөздермен жұмыс жасаймыз.
Сергіту сәті
3 минут.
Б) Мәтінмен жұмыс (оқиды, өз беттерімен аударады) 10минут.
Постермен жұмыс істеу(аударманы қалай суреттейміз)
І топ. Су -сөзге синквейн әдісін қолдау. Дәптерге орындау
ІІ топ. Көл -
ІІІ топ: Мұхит -
ІV Бекіту - Су туралы көп айтып жатырмыз. 2013 жылдың қаңтар айында елбасымыз «Қазақстан - 2050» стратегиясында су тапшылығы туралы айтқан болатын.
- Сонымен өз ойымызды, қорытындылайық. Су туралы бір сөйлемнен өз ойымызды айтамыз. Суды біз қалай сақтауымыз керек?
V Қорытындылау Жақсы, бағалау парағына белгілеріңді қойыңдар. Бағалау парағына өз ойларын жазады. 1 мин
Үй тапсырмасы, бағалау
Үй тапсырмасы: В) Сөйлемдерді қазақ тіліне аударады
Жаңа сөздер:
Жолаушыға - путнику Пайдалану - пользоваться Тегін-бесплатно
Қылмыс - преступление Қажеттілік - необходимость Сақтау - сохранить
Сапа - качество Төмендетпеу - не снижать қадірлеу -ценить
Бүкілхалықтық - общенародный Тиімді - эффективный тіршілік-жизнь
айдалада- далеко в степи тарихи деректер - историч. данные
Түкірме- не плюй баршымызыдң абыройлы
борышымыз- наш общий долг
І топ. Су -сөзге синквейн әдісін қолдау. Дәптерге орындау
ІІ топ. Көл - сөзге синквейн әдісін қолдау. Дәптерге орындау
ІІІ топ: Мұхит - сөзге синквейн әдісін қолдау. Дәптерге орындау
Дәптермен жұмыс: 10 мин беріледі
І топ: Көл - сөзге кластер жасау(сын есім, үстеу, етістік сөз таптарды қолдануға болады
Дәптермен жұмыс: 10 мин беріледі
ІІ топ: Таулар - сөзге кластер жасау(сын есім, үстеу, етістік сөз таптарды қолдануға болады
Дәптермен жұмыс: 10 мин беріледі
ІІІ топ: Өзен - сөзге кластер жасау(сын есім, үстеу, етістік сөз таптарды қолдануға болады
Вода дает жизнь. Не давать воду - большое преступление. Воду, кефир, напитки давали бесплатно. Нужно беречь воду. Беречь воду - общенародное дело. Вода - это богатство. Нужно эффективно пользоваться водой. Путнику давали воду.
Су - тіршілік көзі
Су - тіршілік негізі. Сусыз өмір жоқ. Жер шарының көп бөлігін су алып жатыр. Бірақ сол судың 90 % адам өмірі үшін, өсімдіктер мен жан-жануарлар тіршілігі үшін жарамсыз тұзды сулар. Оның тек 2,5 пайызы ғана тұщы су. Жер бетінде таза су ресурстары көп емес.
Ата-бабамыз «Судың да сұрауы бар» деген екен. Ол - шындық. Біздің ғасырымызда су мәселесі аса өзекті болып отыр. Қазір 1,7 миллиард адам тұщы су тапшылығына ұшырап отыр. Бүгінде таза су тауарға айналды.
Біріккен Ұлттар Ұйымының зерттеулеріне қарағанда, 2025 жылы бүкіл дүние жүзі халықтарының үштен екісі су тапшылығынан қиындық көреді екен. Бұл - ойланатын жағдай.
Біздің елімізде су қоймалары көптеп саналады. Біздің өзіміздің экологияға жауапсыз қарауымыздан қаншама көлдер, өзендер, теңіздер ластанып жатыр. Балқаш көлі - жер бетіндегі ең таза су қоймасы. Ол Қазақстанның оңтүстік-шығысында орналасқан. Қазіргі кен металлургия комбинатының қалдықтары Балқашты ластап жатыр. Көлдің деңгейі төмендеген. Балқаш жайында аз айтылып жатқан жоқ. Табиғатқа қауіптің бәрі адамнан келіп жатыр.
Біз судың тазалағын сақтауымыз керек. Ең бастысы, жауапкершілікті түсінуіміз тиіс.
Тіршілік көзі- источник жизни
Ауыз су- питьевая вода
Жарамсыз- непригодный
Су тапшылығы- нехватка воды, дефицит воды
Текше метр- кубический метр
Жауапсыз қарауымыздан- из-за безответственности
Қалдықтары- отходы