7


  • Учителю
  • Урок по казахской литературе 'Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы'

Урок по казахской литературе 'Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді жоспар


Павлодар қ. №42 ЖОМ Абенова Гүлзия Қайырбекқызы

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы

Сілтеме: Оқулық С.Ч. Тұрсынғалиева, Ә.С. Берекенова Қазақ әдебиеті 10-сынып

Сыныбы: 10 «А»

Пәні: қазақ әдебиеті

Қолданылатын модульдер: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Диалогтік оқыту, АКТ пайдалану, Оқытуды басқару және көшбасшылық, Талантты және дарынды балаларды оқыту, ОЖЕС оқыту, Қалай оқу керектігін үйрену

Сабақтың мақсаты:Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан Уәлихановтың өмірі, өмір сүрген ортасы,ғылымға қосқан үлесі жайлы оқушылардың шығармашылық жұмысы арқылы білімдерін толықтыруды жалғастыру.

Дамытушылық: Шоқан еңбектерінің құндылығы, халық әдебиетін зерттеуі, ғылымға қосқан үлесі жайлы талдау.

Тәрбиелік: Оқушылардың бойында еліміздің біртуар ұлы ғалымы Шоқанның өміріне деген қызығушылық сезіміне тәрбиелеу.Шоқан өмірін үлгі ете отырып.оқушыларды саналыққа, ізденімпаздылыққа,еңбексүгіштікке тірбиелеу.

Стратегиялық іс-әрекеттер: «Шаттық шеңбер»,«Миға шабуыл», «Класстер», «Блум түймедағы»,

«Бағдаршам», «Кубизм», «Презентация», «Постер»

Күтілетін нәтижелер:

-тақырып бойынша қажетті материалды іріктеп, мағынасын ашады;

-сөйлеу дағдылары дамиды;

-қорытынды жасауға машықтанады;

-топ алдына шығуға дағдыланады;

-тақырып бойынша тілдесе алады;


Сабақ кезеңдері

Уақыты



Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

I Мотивациялық кезең

(Проблеманы айқындау)

10 мин




Кіріспе

Психологиялық ахуал.

Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау.

Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау

«Топ ұстанымы»

Оқушылармен сәлемдесу

Көңіл-күйлерін сұрау

«Әр тілде сәлемдесу»



Оқушыларды 1,2,3 сандар арқылы топқа бөлемін.

Ынтымақтастық атмосфераны орнату.Уәж беру,бағыт беру




Тізбек бойынша барлығымен амандасады, бірін сөзін қайталамайды және әр тілде болады.Өз ерекшелігі болу. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.

Топқа 1,2,3 сан арқылы бөлінеді.

Таймкиппер - уақытты қадағалайды .Спикер - бағалайды әр оқушыны, тапсырмадан соң ұпайларын санайды (мониторинг жүргізеді, кім алда, кім соңында екенін)айтып отырады



Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар

«Бағдаршам»

формативтік



Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар




АКТ

геометриялық фигуралар

А-4




«Миға шабуыл» Видео-ролик

И.И.Веселовский: «Шоқан Уәлиханов шығыстану әлеміне құйрықты жұлдыздай жарқ етіп шыға келгенде, орыстың шығыс зерттеуші ғалымдары оны ерекше құбылыс деп түгел мойындап, түркі халықтарының тағдыры туралы одан маңызы зор, ұлы жаңалықтар ашуды күткен еді. Бірақ Шоқанның мезгілсіз өлімі біздің бұл үмітімізді үзіп кетті»,-деп жазды.

-Балалар , Шоқанды неліктен «Құйрықты жұлдыз» деген?

Сонымен қалай ойласыңдар бүгінгі сабақтың тақырыбы кім туралы болмақ? Мақсаты қандай?

«Кластер»




Оқушылардың жауаптары:

Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі. Тақырыптан ауытқымайды.

Оқушылар ойланып, ойын жинақтап ауызша жауап береді.


Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар


Сұрақ қою (БЖӘ)

Түсінік

Қабылдау




II Операциялық кезең

20 мин.

Жаңа сабақ.



Мақсаты: тақырыпты ашу үшін қосымша материалды пайдалану.

1.«Джиксо» мәтінмен жұмыс.

1топ-І бөлік

2 топ-ІІ бөлік

3топ-ІІІ бөлік

Уақыт белгіленеді 10мин

2-тапсырма «Кубизм»

Әр топ кубтың қырындағы тапсырмаларды орындайды.

1топ Постер

2 топ Презентация

3 топ- «Постер»

Презентация (3 слайд),постер

жасау,

мен қорғау критерийлері:


1.Уақытты ұтымда пайдалану

2.Түсінікті жеткізу

3.Логикалық байланыс

4.Сөйлеу мәдениеті

5.Безендірілуі

Қосымша материалдарды интернет желісін пайдаланады.



Оқушылар топпен жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диалогка түседі.Оқушылар топпен құрастырады.


Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар

«Бағдаршам»

«Бас бармақ»



Бір-бірін бағалау





Мұғалім оқулықты қолдану арқылы оқушыларғы тапсырма береді.

2 мин

Рефлексия

15 мин

Сергіту сәті

1.Өтілген материалды жүйеге келтіру.2. Өтіп жатқан материалдың ең негізін түсіну үшін ақпаратты саралау.

«Блум түймедағы» Сұрақтарға жауап береді

1.Шоқанның тарихи, мәдени мұраларды зерттеуге арналған ғылыми әдеби еңбектерінің маңызы қандай?

2.Шоқан бойындағы ерекше қасиеттері туралы не айтар едіңдер?

3.Неліктен 14-15 жасар кезінен Шоқанға ұстаздары «болашақ ғалым, зерттеуші ретінде қарайтын еді» деп жазды Потанин.

4.Сенің ойыңша Шоқанның ғалым болуына кадет корпусының ықпалы қандай болды? 5. Егер Шоқан қазір заманда өмір сүрсе, қандай игі істер атқарар еді? Пікірлеріңді білдіріңіздер?

6.Шоқанның тәрбиесіне өскен ортасының ықпалы қандай болды?



Оқушылар топпен,жеке жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы тез жылдам орындайды.




Қорытынды




Үй тапсырмасы: Эссе «Егер мен ғалым болсам...»


Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін тиянақтау. Талқылау жинақтауға дағдыландыру

1.Не білдіңдер?

2.Не үйрендіңдер?

Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды

Мен бүгін сабақта......


Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар




бағалау парақшасы



И.И.Веселовский: «Шоқан Уәлиханов шығыстану әлеміне құйрықты жұлдыздай жарқ етіп шыға келгенде, орыстың шығыс зерттеуші ғалымдары оны ерекше құбылыс деп түгел мойындап, түркі халықтарының тағдыры туралы одан маңызы зор, ұлы жаңалықтар ашуды күткен еді. Бірақ Шоқанның мезгілсіз өлімі біздің бұл үмітімізді үзіп кетті»,-деп жазды.


Постерді жасау мен қорғау критерийлері:

1.Уақытты ұтымда пайдалану

2.Түсінікті жеткізу

3.Логикалық байланыс

4.Сөйлеу мәдениеті

5.Безендірілуі

Презентация жасау мен қорғау критерийлері:


1.Уақытты ұтымда пайдалану

2.Түсінікті жеткізу

3.Логикалық байланыс

4.Сөйлеу мәдениеті

5.Безендірілуі

(3 слайд)

Бағалау парағы


Оқушылардың аты

«Миға шабуыл»


«Класстер »


Оқулықпен жұмыс (Работа с учебником)

«Джигсо»

І топ Постер

ІІ топ Презентация

ІІІ Постер

«Ғалым мен тілші»

Қорытынды жасады

«Блум түймедағы»

Қорытынды ұпай


мәтіннің мазмұны

(содержание

текста)

Қорытынды ойы (вывод по тексту)

жауап берді (ответил на вопросы)

толықтырды (делился в группе мнением)

толық жеткізе алуы (отлично

орташа жеткізуі (средне донес содержание)

жеткізе алмауы (не смог донести содерж.)

толық,сөзбен (полный, использ.крылатых выраж)

Нақты (конкретно)

Жеткізбеуі (нет вывода)

безендірді

Идеяларын ұсындыұсынды(предлагал идеии)

Қорғады ( уаствовал в защите)

1-3 сұрақтарға жауап

4-5 сұрақтарға жауап


30 - 35- «5»

22 - 29 - «4»

14 - 21 - «3»

0 - 13 - «2»

5 ұ

3 ұ

3 ұ

2 ұ

0 ұ

3 ұ

2 ұ

0 ұ

3 ұ

1 ұ


1


2


3


4

Топтарға тапсырма



«Постер»

І топ Шоқанның өскен,оқыған ортасы

Постерді жасау мен қорғау критерийлері:

1.Уақытты ұтымда пайдалану

2.Түсінікті жеткізу

3.Логикалық байланыс

4.Сөйлеу мәдениеті

5.Безендірілуі





«Презентация»

ІІ топ Ғылыми-ағартушылық істері





Презентация жасау мен қорғау критерийлері:



1.Уақытты ұтымда пайдалану

2.Түсінікті жеткізу

3.Логикалық байланыс

4.Сөйлеу мәдениеті

5.Безендірілуі

(3 слайд)

«Постер»

ІІІ топ Зерттеу еңбектері

Презентация жасау мен қорғау критерийлері:



1.Уақытты ұтымда пайдалану

2.Түсінікті жеткізу

3.Логикалық байланыс

4.Сөйлеу мәдениеті

5.Безендірілуі






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал