7


  • Учителю
  • Конспект урока 7 класс Қадыр Мырза Әлі «Жеті» өлеңі.

Конспект урока 7 класс Қадыр Мырза Әлі «Жеті» өлеңі.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пән - Қазақ әдебиеті

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырза Әлі «Жеті» өлеңі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қадыр Мырза Әлі шығармашылығы туралы оқушылар білімін толықтыру, « Жеті» өлеңінің идеялық мазмұның ашу.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, тілдік қабілеттерін, қарым-қатынастық біліктілігін дамытуға ықпал ету.

Танымдылық:Шәкірттерді қазақ халқының салт-дәстүрі,этномәдениетімен таныстыруды жалғастыру.

Тәрбиелік: Ақын шығармалары арқылы туған жерді, елді сүюге, салт-дәстүрді құрметтеуге тәрбиелеу.





Сабақтың барысы:



Амандасу.

Оқушыларды сабаққа бейімдеу.

Кезекшімен сұрақ-жауап

  • Бүгін нешесі?

  • Аптаның қай күні?

  • Ауа райы қандай?

  • Сыныпта кім жоқ?

  • Табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр?

  • Бүгін 7 сыныпта неше сабақ?

  • Қазақ әдебиеті нешінщі сабақ?

  1. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

ІІ

Үй тапсырмасын тексеру

  1. Ғабит Мүсірепов кім?

  2. Ғ.Мүсірепов қай жылы және қайда туған?

  3. Ғабит қайда оқып, білім алған?

  4. Ғабиттің қандай шығармалары бар?

  5. Ғ.Мүсірепов қандай қызметтер атқарды?

ІІІ

Жаңа сабақ

Мұғалімнің алғы сөзі:

Қазақстан мемлекетінің Халық жазушысы, танымал ақын Қадыр Мырза Әлі 1935 жылы 5 қаңтарда Батыс Қазақстан облысының Сырым ауданы Жымпиты ауылында дүниеге келді. 1958 жылы әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университетінің филология факультетін бітірді. Оқуынаяқтғаннан кейін Қазақстан баспаларында , Қазақстан жазушылар Одағында жауапты қызметтер атқарды.

Ақынның алғашқы өлеңдер жинағы 1954 жылы жарық көрді.Осы уақытқа дейін 50 астам поэзиялық, прозалық жинақтары жарық көрді, 200 астам әнге арнап жазған өлеңдері халық арасында кеңінен тараған.

Ақынның шығармалары:

« Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» « Ана тілі»

« Нұр»

« Түн кірпігін ілмейді»

« Ауылым»

« Өз елім» және т.б.

Қадыр Мырза Әлі аударма саласында да айтарлықтай еңбек етті, өзінің де шығармалары шетел тілдеріне аударылды.

Қадыр Мырза Әлі 1980 жылы « Жерұйық» атты жыр жинағы үшін мемлекеттік сыйлықтың лауреаты атанды.2001 жылы Тәелсіз « Тарлан» сыйлығын алды.2003 жылы Санк-Петербургте «Прапамять» атты таңдамалы шығармалары жарық көрді.Елімізде ақынның өлеңдер жинағы 20 том болып шықты.

Алғашқы әңұран авторларының бірі , белгілі ақын , Қазақстанның Халық жазушысы Қадыр Мырза Әлі 2011 жылы қайтыс болды.

ІҮ

Дәптермен жұмыс

Ақын туралы мәліметті жазып алу.

Ақын туралы даналық ойларды оқып, дәптерлеріне көшіру.



Ү

Өлеңмен жұмыс









































Мақал - мәтелдермен жұмыс

Жаңа сөздерді меңгеру:

Шеті - край

Жеті төбе - семь холмов

Қымбат маған- мне дороже

Күрт өседі- быстро растет

Сарапшылар- эксперты

Жерлеу- хоронить

Лақпайды бетімінен- бесцельно не блуждает

Тіркесу- сцепление

Жаңылу- ошибаться, сбиться

Жеті мәрте- семь раз

Ордаласу- собираться

Қордалы аспан- усыпанное звездами небо



« Жеті» өлеңің мәнерлеп оқу.

Өлеңдегі « Жеті» санына байланысты берілген түсініктерді меңгеру және жазып алу.

Жеті ата

Жеті күн

Жеті қазына және т.б.



Жеті санына байланысты мақал-мәтелдерді атау.

  1. Жетіскен жеті шапан киеді.

  2. Жеті рет өлшеп, бір рет кес.

  3. Жеті жыл жерлес болғанмен,

Жесірлес боласың.

  1. Жеті атасын білмеген,

Жетімдіктің салдары.

ҮІ

Қорытындылау кезеңі

1. Кластер толтыру: Қадыр Мырза Әлі

Жеті



2. Үйге тапсырма: Өлеңді мәнерлеп оқу, қалауы бойынша жаттау.Ақын туралы түсінігін айту.

3. Бағалау.































































Пән - Қазақ тілі 14.05.13ж.

Сынып -8

Сабақтың тақырыбы: Компьютердің атасы кім?

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға жаңа тақырып туралы мәлімет беру. Қимыл есімдердің жасалу жолдарын түсіндіру.

Дамытушылық:Оқушылардың тілін дамыту, сөздік қорларын байыту, қазақ тілінде байланыстырып сөйлеуге, сөйлем құрастыруға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, әдептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: оқу, сөйлеу, жазу

Көрнекілігі:сызбалар, слайдтар, суреттер



Сабақтың барысы:



1. Амандасу.

2.Оқушыларды сабаққа бейімдеу.

3.Кезекшімен сұрақ-жауап

  • Бүгін нешесі?

  • Аптаның қай күні?

  • Ауа райы қандай?

  • Сыныпта кім жоқ?

  • Табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр?

  • Бүгін 8 сыныпта неше сабақ?

  • Қазақ тілі нешінщі сабақ?

4.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.



2

Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақ - жауап:

Мектеп не ошағы?

Мектеп - білім ошағы.

Біздің мектептің ауласы қандай?

Біздің мектептің ауласы кең, таза,көп ағаштар мен гүлдер өсіп тұр.

Мектепте не бар?

Мектепте кітапхана, асхана, спорт залы бар?

Мектепте нені үйрену қажет?

Мектепте қазақ тілін, шет тілдерін үйрену қажет.



3

Жаңа сабақ

Сөздермен жұмыс: Жаңа сөздерді оқып, есте сақтау.

Халық көтерілісі-народное восстание

Мерт болған-погибли

Үйленеді- женится

Сәби- младенец

Қорғап-защитив

Қызмет істейді-работает

Іске асыру- реализовать

Нәтижесінде- в результате

Құрастырып шығарды- изобрели



Мәтінмен жұмыс: Оқу, аудару.

« Компьютердің атасы кім?»





4

Дәптермен жұмыс

Дәптерлерін ашып бүгінгі күнді және сабақ тақырыбын жазып алу.



1 тапсырма: Берілген сөздерге синонимдер қатарын жазу.

Қызмет-жұмыс

Сәби- нәресте

Дүниеге келу- туу

Қуат-күш

Жылдам-тез

Нәтиже- қорытынды



2 тапсырма: Үлгі бойынша сөз тіркестерін құрап айту.



Үлгі: Халық-халық дәстүрі, халық өмірі,халық тұрмысы, халық көтерілісі.

Ойыншық-әдемі ойыншық, қызық ойыншық

Еңбек - көп еңбек, ауыр еңбек

Көмекші- адал көмекші,көмекшісімен бірге

Есеп- қиын есеп, жеңіл есеп

Арман-үлкен арман,

Сәуле- сәуле шашу, күннің сәулесі



5

Мақал - мәтелдермен жұмыс



Қатесін тап!



1.Ел іші - алтын тесік.

2. Піл - көңілдің кілті.

3. Кім еңбек етсе - сол тоқ.

4. Ата - қалаға сыншы.

5. Ер сәулеті - еңбек.





6





Қорытындылау кезеңі

Тест жұмысы



  1. 1876 жылы Болгарияда не болды?

А) халық көтерілісі

Ә) соғыс

Б) жиналыс



  1. Иван қайда кетті?

А) Қазақстанға

Ә) Қытайға

Б) Америкаға

3. 1903 жыла кім туды?

А) Иван

Ә) Джон

Б) Берри

4. Джон кім болды?

А) Саяхатшы

Ә) Математик

Б) Жазушы

5. Джон неше жасында арманың орындады?

А) 35

Ә) 40

Б) 50

6.Ол не құрастырырып шығарды?

А) компьютер

Ә) машина

Б) кітап



Үйге тапсырма: 273 б. Мәтінді аудару

Бағалау.























































Пән Қазақ тілі 14.05.13ж.

Сынып -9

Сабақтың тақырыбы: Уақыт алтыннан қымбат.

Сабақтың мақсаты: Сабақтың мақсаты:

Білімділік: пән бойынша оқушылардың білім - білік дағдаларын қалыптастыру.

Дамытушылық: оқушылардың жігерін, қиялы мен қабылдауы сияқты танымдық қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік: оқушыларды үнемді болуға, уақытын бағалай білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: оқу, сөйлеу, жазу

Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, кестелер



Сабақтың барысы:



1. Амандасу.

2.Оқушыларды сабаққа бейімдеу.

3.Кезекшімен сұрақ-жауап

  • Бүгін нешесі?

  • Аптаның қай күні?

  • Ауа райы қандай?

  • Сыныпта кім жоқ?

  • Табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр?

  • Бүгін 8 сыныпта неше сабақ?

  • Қазақ тілі нешінщі сабақ?

4.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.



2



































3

Тіл дамыту



































Жаңа сабақ

1. Сұрақ- жауап

- Қазір қай жыл мезгілі?

- Көктем айлары қандай?

- Табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр?

- Көктемде адамдар не істейді?

2. Тіл дамыту: « Кім тез?» ойыны

1. ңақарт

2. пақна

3. уарзын

4. рымма

5. мысума

6. рқүқыйке

7. арқаша

8. зақан

9. лежсантоқ

10. мазыт

11. деліш

12. суірә

1. Жаңа сөздерді меңгеру:

Неліктен-почему,отчего

Қадағалау- следить,наблюдать

Белгілеу-намечать

Тыс-вне

Кері-назад

Куә-свидетель

2.Мәтінмен жұмыс: оқу, аудару,ат қою.



4

Дәптермен жұмыс

Дәптерлерін ашып бүгінгі күнді және сабақ тақырыбын жазып алу.



1 тапсырма: Тұрақты сөз тіркестерінің оқып, мәнін түсініп,көшіру.

  1. Шай қайнатым уақыт ішінде: бір шай қайнатым уақыт

( небольшой промежуток времени)



  1. Сүт пісірім уақыт ( около четверти часа)



2 тапсырма: Карточкалармен жұмыс





ІҮ

Пысықтау кезеңі

Сөзжұмбақ шешу: жетеУ

с Абақ

қазаҚ

Ыбырай

қымбаТ



  1. Собирательное числительное

  2. Синоним слова « занятие»

  3. Кореной житель Қазахстана

  4. Великий казахский писатель

  5. Перевод слова « дорогое»



Ү

Қорытындылау кезеңі

  1. Үй тапсырмасын беру, түсіндіру

107 бет, жаттау

2. Бағалау

















Сөзжұмбақ шешу











У

А

Қ

Ы

Т





  1. Собирательное числительное

  2. Синоним слова « занятие »

  3. Кореной житель Қазахстана

  4. Великий казахский писатель

  5. Перевод слова « дорогое »



Компьютердің атасы кім?



1876 жылы Болгарияда халық көтерілісі бұрқ ете қалды. Сол көтерілісте әке-шешесі мерт болған он үш жастағы Иван ағасына ілесіп Америкаға кетеді. Кейін ол американдық әйелге үйленеді. 1903 жылы Джон атты сәби дүниеге келеді. Міне, осы Джон - компьютердің атасы. Оның әкесі инженер-электрик, анасы математик болған. Джон бес жасынан кесінен түрлі ойыншықтардың электр қуатымен қалай жүретінін, қандай суле шашатының біліп өседі. Жиырма бес жасында Флорида университетін аяқтап, математик болып шығады. Кейін Висконси университеиінде докторлығын қорғап, Айова университетінде қызмет істейді. Бала кезіндегі арманы - есепті жылдам шығаратын машина ойлап табу еді. Осы арманын 1933 жылы 40 жасында іске асыруға кірісті. Көп еңбектің нәтижесінде Берри деген көмекшісімен бірге 30 белгісізі бар алгебралық теңдеуді шешетін компьютерді құрастырып шығарады.





Халық көтерілісі- народное восстание

Нәтижесінде - в результате





Берілген сөздерге синонимдер қатарын жазыңдар.



Қызмет - қуат -

Сәби - жылдам -

Дүниеге келу - нәтиже -





Тапсырма: Үлгі бойынша сөз тіркестерін құрап айтыңдар.



Үлгі: Халық - халық дәстүрі, халық өмірі, халық тұрмысы, халық көтерілісі.

Ойыншық, еңбек, көмекші, есеп, арман, сәуле.

































































































































Пән Қазақ тілі

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: туыстық, отбасы мүшелері туралы түсінік беру, шылаудың мағыналық түрлері жөнінде мәліметті қайталау

Дамытушылық:Сұрақ жауап арқылы оқушылардың ойлау қабілетін арттыру

Тәрбиелік: туыстықтың орны мен міндеттерін білу жөнінде тәрбиелі әңгімелер айту.

Сабақтың барысы:а/ сәлемдесу

ә/оқушыларды сабаққа бейімдеу

б/ сөйлесу

Сұрақ жауап

-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

-Жасалу жолдары қандай? Не арқылы жасалады?

-Сұрау есімдіктерін ата.

-Қандай сұраулық шылау білесің??

-Көмекші сөздерді ата?

-Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

-Шылау туралы не білесің?

- Шылау сөздер қандай болады?

- Адамға тән қасиеттерді ата.

ІІ

Нәтиже сабақ

1. Тест сұрақтарына жауап беріңдер

  • Сенің отбасыңда қанша адам бар? Сұраулы сөйлемнің жасалу жолын тап.

а/ сұрау есімдігі арқылы

в/ сұраулық шылау арқылы

с/ көмекші сөз арқылы

д/ интонация арқылы

2. Ол ана... өлең оқыды.берілген сөйлемде тиісті шылауды қойыңдар

а/ сияқты

.в/ және

с/туралы

д / әрі

3.Қате жазылған шылауды табыңдар

а/ Сіз оқисыз ба?

в/ Келеді ау деймін

с/ Ақ пен қара

д/ Сен ше?





4. Табиғилық үшін адалдық пен шыншылдық қажет.

берілген сөйлемдегішылаулар түрін табыңдар.

а/ септеулік,жалғаулық

в/ жалғаулық, демеулік

с/ демеулік, септеулік

д/септеулік,демеулік

5.Атаңның баласы

Кей кезде таласып,

Қаласың әжеге.

Білгенің асады кәдеге?

Ол кім?

а Атаң

в/анаң

с/ әкең

д/ әжең

ІІІ

Сөздік диктант

Орыс тілінде берілген сөздерді қазақшаға аударып жазыңдар

Отбасы мүшелері, ағайындылар, ерлі- зайыптылар, қария ,немере ,шөбере ,тәлімгер

ардақтау ,парыз,бауырлас , жеңге,жезде ,

келін, нағашы , жиен.

ІҮ

Пысықтау кезеңі

1. Көп нүктенің орнына тиісті сөздер мен жалғауларды қойыңдар.

Мен қазақпын..Менің ана тілім қазақ тілі. Мен қазақша сөйлеймін.

Мен орыспын.Менің ана тілім орыс тілі. Мен орысша сөйлеймін.

2. Берілген диалогті өз ойларыңша жалғастырыңдар, өзара сөйлесіңдер.



Ү

Қорытындылау кезеңі

1. Ұй тапсырмасын беру, түсіндіру

8-бет 3-тапсырма.

2. Бағалау



























Пән Қазақ тілі

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы: Бақылау диктант. «Көке»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың білімі мен сауаттылығын тексеру ,сабақ барысында игерген теориялық білімдерін анықтау, оқушылардың тақырыпты қаншалық меңгергендігін,қай тұсының қиын тиіп жатқанын анықтау және бұдан кейін қатені болдырмаудың жолдарын қарастыру.

Сабақтың барысы:а/ сәлемдесу

ә/оқушыларды сабаққа бейімдеу

б/ сөйлесу

Сұрақ жауап

-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

-Жасалу жолдары қандай? Не арқылы жасалады?

-Сұрау есімдіктерін ата.

-Қандай сұраулық шылау білесің??

-Көмекші сөздерді ата?

-Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

-Шылау туралы не білесің?

- Шылау сөздер қандай болады?

- Адамға тән қасиеттерді ата.

ІІ

Негізгі кезең

Диктант «Көке»

Көке -ежелгі түркі сөзі. Жастың ағасы деген мағынаны білдіреді. Бұл атау кейін мағыналық өзгеріске ұшырады. Оңтүстік қазақтары « көке»

деп әкесін атайды. Ал басқа жерлерде әкесінің інісін «көке» дейді. Аналар сәбиін «көкешім» деп айналады. Кейбір адамдар «әкетай» , «ағатай» деп те жалынады.Тіпті «әкесін танытып, көкесін көзіне көрсетті» деген балама теңеулердің өзінен «көкенің» көшпенділердің қоғамдық- тәрбиелік ортасында алатын орнын аңғарамыз.





1/ Тақтаға диктанттың тақырыбы жазылады.

2/ Мәтінді түгел оқып шығу.

4/ Оқушылардың / Кейбір қиын сөздер жазылады.

3 сұрақтарына жауап беру.

5/ Мәтінді сөйлемге бөліп, әр сөйлемді дауыстап оқу.

6/ Мәтінді тағы бір рет қайталап оқу.

Дәптерлерін жинап алу.

Ү

Қорытындылау кезеңі

1. Ұй тапсырмасын беру, түсіндіру

2. Бағалау

Пән Қазақ тілі

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: туыстық, отбасы мүшелері туралы түсінік беру, шылаудың мағыналық түрлері жөнінде мәліметті қайталау

Дамытушылық:Сұрақ жауап арқылы оқушылардың ойлау қабілетін арттыру

Тәрбиелік: туыстықтың орны мен міндеттерін білу жөнінде тәрбиелі әңгімелер айту.

Сабақтың барысы:а/ сәлемдесу

ә/оқушыларды сабаққа бейімдеу

б/ сөйлесу

Сұрақ жауап

-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

-Жасалу жолдары қандай? Не арқылы жасалады?

-Сұрау есімдіктерін ата.

-Қандай сұраулық шылау білесің??

-Көмекші сөздерді ата?

-Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

-Шылау туралы не білесің?

- Шылау сөздер қандай болады?

- Адамға тән қасиеттерді ата.

ІІ

Нәтиже сабақ

1. Тест сұрақтарына жауап беріңдер

  • Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойыңдар.

а/ тынысы

в/ жағасы

с/ көңілі

д/ отбасы

2. Тілашар қандай салт?

а/ бала дүниеге келгендегі той

.в/ баланы бесікке салу тойы

с/бала жүре бастағандағы салт

д / бала сөйлей бастағандағы салт

3.Сұраулы сөйлемнің жасалу жолын атаңдар. Бала алғаш дыбыстар шығара бастағандағы атаөананың міндеті қандай?

а/ Сұраулық шылау арқылы

в/ интонация арқылы

с/ оқшау сөздер арқылы

д/ сұрау есімдігі арқылы

4. Балаға ата өанасы неше жасқа толғанда

ертегі айтуы тиіс

а/ екі жасқа

в/ үш жасқа

с/ бес жасқа

д/төрт жасқа

5.Әдепке тәрбиелеу қайдан басталады?

а/ мектептен

в/ достарына

с/ отбасынан

д/ сыртқы адамдардан

Төмендегі сөздерден ысырап сөзінің синонимін табыңдар

ІІІ

Сөздік диктант

Орыс тілінде берілген сөздерді қазақшаға аударып жазыңдар

Отбасы мүшелері, ағайындылар, ерлі- зайыптылар, қария ,немере ,шөбере ,тәлімгер

ардақтау ,парыз,бауырлас , жеңге,жезде ,

келін, нағашы , жиен.

ІҮ

Пысықтау кезеңі

1. Көп нүктенің орнына тиісті сөздер мен жалғауларды қойыңдар.

Мен қазақпын..Менің ана тілім қазақ тілі. Мен қазақша сөйлеймін.

Мен орыспын.Менің ана тілім орыс тілі. Мен орысша сөйлеймін.

2. Берілген диалогті өз ойларыңша жалғастырыңдар, өзара сөйлесіңдер.



Ү

Қорытындылау кезеңі

1. Ұй тапсырмасын беру, түсіндіру

8-бет 3-тапсырма.

2. Бағалау

































Пән Қазақ тілі

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы: Тұрмыстағы мәдениет.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: туыстық, отбасы мүшелері, тұрмыстағы мәдениет туралы түсінік беру, шылаудың мағыналық түрлері жөнінде мәліметті қайталау

Дамытушылық:Сұрақ жауап арқылы оқушылардың ойлау қабілетін арттыру

Тәрбиелік: туыстықтың орны мен міндеттерін білу жөнінде тәрбиелі әңгімелер айту.

Сабақтың барысы:а/ сәлемдесу

ә/оқушыларды сабаққа бейімдеу

б/ сөйлесу

Сұрақ жауап

-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

-Жасалу жолдары қандай? Не арқылы жасалады?

-Сұрау есімдіктерін ата.

-Қандай сұраулық шылау білесің??

-Көмекші сөздерді ата?

-Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

-Шылау туралы не білесің?

- Шылау сөздер қандай болады?

- Адамға тән қасиеттерді ата.

ІІ

Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақ жауап

  • Бақытты отбасы құру үшін не істеу керек ?

  • «Өз үйім берік қамалым» деп кімдер айтқан?.

  • Отбасына деген сүйіспеншілік адамның бойында қай кезден басталады?.

  • Статистика нені көрсетіп отыр?

ІІІ

Сөздік диктант

Орыс тілінде берілген сөздерді қазақшаға аударып жазыңдар

Отбасы мүшелері, крепость, присоединиться, любовь, дальновидный,пример, добро.зло,трата, долг,человечность, навык.

ІҮ





















Ү









ҮІ

Сөздік жұмыс





















Мәтінмен жұмыс









Пысықтау кезеңі

жайлы -удобный

ұмтылу - стремиться

өз орны -на месте

шашылу - разбросать

міндет - обязанность

жауапкершілік - ответственность











1.«Мінез құлық» туралы мәтінді оқу.

2. Мәтінде айтылған пікірлермен келісесіңдер ме?

3. Қарамен жазылған шылаулардың түрін анықтау.





4- тапсырма. Сұраулы сөйлемдердің жасалу жолдарын анықтау.

Ү

Қорытындылау кезеңі

1. Ұй тапсырмасын беру, түсіндіру

Мәтінді мазмұндау. Сөздерді жаттау.

2. Бағалау















































































Пән Қазақ тілі

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы: Өз үйім- берік қамалым.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: туыстық, отбасы мүшелері туралы түсінік беру, шылаудың мағыналық түрлері жөнінде мәліметті қайталау

Дамытушылық:Сұрақ жауап арқылы оқушылардың ойлау қабілетін арттыру

Тәрбиелік: туыстықтың орны мен міндеттерін білу жөнінде тәрбиелі әңгімелер айту.

Сабақтың барысы:а/ сәлемдесу

ә/оқушыларды сабаққа бейімдеу

б/ сөйлесу

Сұрақ жауап

-Жылдың қай мезгілі?

-Жазғы каникул қашан болды?

-Жазда не істедіңдер?

-Кімге көмектестіңдер?

-Күзде не піседі?

-Күн күзде қандай болады?

ІІ

Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақ жауап қай мезгі

-Сұраулы сөйлем дегеніміз не?

-Жасалу жолдары қандай? Не арқылы жасалады?

-Сұрау есімдіктерін ата.

-Қандай сұраулық шылау білесің??

-Көмекші сөздерді ата?

-Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

Шылау туралы не білесің?

Шылау сөздер қандай болады?

Адамға тән қасиеттерді ата.

ІІІ

Сөздік жұмысы

Қамал крепость

қосылу присоединиться

сүйіспеншілік любовь

тоғышар дальновидный, ограниченный

ІҮ

Мәтінмен жұмыс

«Өз үйім- берік қамалым » атты мәтін.

Мәтінді оқып, үш деңгейлі тапсырмаларды орындау.





Ү

Пысықтау кезеңі

І.Мақал- мәтелдердің аудармасын тауып, мағыналарын түсіндіру.

Қыз- қонақ.



Әкең өлседе, әкеңді көрген өлмесін.

Бес саусақ бірдей емес.



Ата байтерек,

Бала жапырақ.



Атаңа не қылсаң, алдыңа сол келер.

  1. Құрмалас сөйлемдерді теріп жазу,тұрлаулы мүшелердің астын сызу.

  2. Тапсырма: сөздердің мағыналарын түсіндіріп, құрмалас сөйлемдер құру.

1. Бала,немере, шөбере,ұрпақ.

2. Туыс,туысқан, ағайын.

3. Ел, жұрт, халық.

4. Отбасы, шаңырақ.



ҮІ

Қорытындылау кезеңі

1. Ұй тапсырмасын беру, түсіндіру

22- бет 3 деңгейлі- тапсырмалар

2. Бағалау

















































Пән Қазақ тілі

Сынып -7

Сабақтың тақырыбы: Нәтиже сабақ.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: туыстық, отбасы мүшелері туралы түсінік беру, шылаудың мағыналық түрлері жөнінде мәліметті қайталау

Дамытушылық:Сұрақ жауап арқылы оқушылардың ойлау қабілетін арттыру

Тәрбиелік: туыстықтың орны мен міндеттерін білу жөнінде тәрбиелі әңгімелер айту.

Сабақтың барысы:а/ сәлемдесу

ә/оқушыларды сабаққа бейімдеу

б/ сөйлесу .

ІІ

Нәтиже сабақ

1. Тест сұрақтарына жауап беріңдер

  • Көп нүктенің орнына керекті сөзді қойыңдар.

  • Өз үйім- берік- .....

а/ бесігім

в/ қамалым

с/ қорғаным

д/ отбасы

2. Бақытты отбасын құруға ең қажеттісін табыңдар.

а/ үй

.в/ көлік

с/ татулық

д / үй ішіндегі заттар

3.Тәрбие қайдан басталатынын табыңдар

а/ мектептен

в/ балабақшадан

с/ отбасынан

д/ достарынан

4. Сыңарлары бағынығқы басыңқы болып бөлінетін құрмалас сөйлемді табыңдар.

а/ салалас құрмалас

в/ сабақтас құрмалас

с/ аралас құрмалас

д/ыңғайлас құрмалас

5. Көп нүктенің орнына керекті шылауды қойыңдар.Осында сен ...келдім.

а/ туралы

в/ үшін

с/ кейін

д/ шейін





  1. Пәтердің таза болуы мен онда тәртіптің сақталуы нені талап етеді?

а/ әрбір заттың өз орнында тұруын

б/ қымбат дүниелердің болуын

с/ отбасы мүшелерінің түгел болуын

д/ кішкентай балалардың көп ойнамауын

7.Сұраулық шылау арқылы жасалған сөйлемді табыңдар.

а/ Жаңбыр жауып тұр (ма )?

в/Ғылым таппай мақтан ба

с/ жабырқа (ма), сабыр қыл

д/ орын таппай баптан (ба)

Тұрмыстағы мәдениеттің негізгі шарттарын табыңдар

а/ өз үйіміздің ғана тазалығы

б/ сырт киәмдеріміздің тазалығы

с/ жуынатынбөлменің тазалығы

д/ үйде, қоғамдық орындарда санитарлық ережелердің сақталуыӘӘӘӘӘӘӘӘӘәӘӘӘә



ІҮ

Пысықтау кезеңі

1. Көп нүктенің орнына тиісті сөздер мен жалғауларды қойыңдар.

Мен қазақпын..Менің ана тілім қазақ тілі. Мен қазақша сөйлеймін.

Мен орыспын.Менің ана тілім орыс тілі. Мен орысша сөйлеймін.

2. Берілген диалогті өз ойларыңша жалғастырыңдар, өзара сөйлесіңдер.



Ү

Қорытындылау кезеңі

1. Ұй тапсырмасын беру, түсіндіру

8-бет 3-тапсырма.

2. Бағалау









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал