7


Абылай хан 9 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Абылай хан



</ Күні:

Сыныбы: 9 «В»

Пәні: Қазақ тілі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік. Оқушыларды Абылайдың өмірі және қызметімен таныстыра отырып, аса ірі мемлекет қайраткері, дипломат, қолбасшы өз халқының азаттығы мен тәуелсіздігі үшін күрескен адам ретінде сипаттау.

Дамытушылық: Оқушылардың ақыл - ойын, байқағыштық қабілеттерін дамыта отырып, сана - сезімін ояту.

Тәрбиелік: Абылай хан бейнесі арқылы оқушылар бойында өз жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке баулу, оның қадір - қасиетін ұғынуға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Әдіс-тәсілі: ой-қозғау,сұрақ- жауап, мәнерлеп оқу,талдау,топтастыру

Көрнекілік: үлестірмелі қағаз,видеоролик

Пән аралық байланыс: тарих, әдебиет

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу,

  • кезекші мәліметі.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

  • Плакатпен жұмыс. 8- тапсырма.

  • Мақал -мәтелдердегі түсіп қалған етістікті тауып жазыңдар.

  1. Досы көпті жау алмайды.

  2. Ердің атын еңбек шығарады.

  3. Қыз өссе елдің қөркі.

  4. Сөз сүйектен өтеді

Таяқ еттен өтеді.

  1. Жалқаудың ертеңі бітпес.

  • Адасқан сөздер. 9-тапсырма сөйлемдерді дұрыстап құрастыру

1.Ыбырай Алтынсариннің өлеңдері мен әңгімелері бізге өте ұнайды.

2.Ғафу Қайырбеков Ыбырай туралы «Дала қоңырауы» деген поэма жазған.

3.Мен әсіресе Ыбырайдың «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесін қызығып оқыдым.

  • Ыбырай Алтынсарин бойынша өткен жаңа сөздерді сұрау.

Ағартушы-білім беруші

Тәрбиелеу-өсіру,бағу

Алғаш-алдымен,бірінші

Қызымет -іс,жұмыс

Ғұмыр-өмір

Тілмаш-аудармашы

Іскерлік-кәсіпшілдік

  • Өлеңді жатқа айту 6-тапсырма.

Ыбырай Алтынсарин қазақтың аса көрнекті ағартушы-педагогы,жазушы,этнограф, фольклоршы қоғам қайраткері болған.Ол ерен еңбектерімен қазақ халқының есінде мәңгіге сақталады.

ІІІ. Жаңа сабақ түсіндіру.

  • Топтастыру.Оқушылардан Абылай хан кім екенін сұрау. Оқушылар өз білгендерін жазады.

























  • Видеоролик көрсету

  • Мәтінмен жұмыс. Мәтінді бөліп оқу.

  • Жаңа сөзбен танысу.(өзім оқып беремін)

Маңызды-аса қажет- важный

Жауынгерлік ұран-әскери ұран- боевой лозунг

Сақтап қалу-аман алып қалу- Хранить

Қарым-қатынас- байланыс- Связь

Біріктіру-қосу- Соединять

Ірі-үлкен-зор- Свертывайся

Хан көтеру-хан сайлау-хан ету- хан избирать

Есім-ат-имя





ІҮ.Жаңа сабақты бекіту.

  • Оқулықпен жұмыс.

3-тапсырма . Мәтінді оқып отырып сөйлемді аяқтаңдар.

  • Абылайдың шын аты...-?

  • Ол ... ел билеуші болған.

  • Абылай ... елдермен қарым-қатынас жасады.

  • Үш жүздің басын...

  • Оның есімі ... айналды.

  • Абылай хан ... жерленге.

4- тапсырма. Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасату.

6- тапсырма. Ел басқаратын адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек және қандай қасиеттер болмауы керек. Өз ойларыңды қысқаша жазбаша жеткізіңдер.

Ү. Қорытынды.

БББ тәсілі



Білемін

Білдім

Білгім келеді

























ҮІ. Үйге тапсырма беру.

7-тапсырма . Өлеңді жаттау.

Жаңа сөздерді жаттау.

ҮІІ. Бағалау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал