7


  • Учителю
  • Сабақ жоспары Тақырыбы: «Бірлік пен ынтымақ елі»

Сабақ жоспары Тақырыбы: «Бірлік пен ынтымақ елі»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақтың тақырыбы: «Бірлік пен ынтымақ елі»
Грамматикалық тақырып: Күрделі сөздер
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: Бірлік пен ынтымақ елі тақырыбы бойынша оқушылардың білім, сөз қорларын пысықтау. Бірлік пен ынтымақ елі туралы түсініктер мен білімін тиянақтау,мәтінмен таныстыру,жаңа сөздермен жұмыс жүргізу.Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.Оқушыларға Қазақстан халқының
ерекшеліктері мен ұлт өкілдері туралы түсінік бере отырып, берілген мәтіндегі негізгі түйіні түсінуге дағдыландыру. Еліміздің ынтымағы туралы мәліметтерін жан-жақты талдау, Карта Казахстана деген өлеңді мәнерлеп оқу, оқушылардың пікірін, көзқарастарын білуге, өз ойларын еркін айта білуге үйрету.
2.Дамытушылық: Бірлік пен ынтымақ елі туралы тіл байлығын дамыту және сөйлеу,жазу шеберліктерін арттыру . Оқушылардың лексикасын байыту, өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сыни тұрғысынан ойлауға, өзінше ой түюге баулу, танымдық түсініктерін дамыту.
3.Тәрбиелік: Өз Отанын, Қазақстан халқын, ұлт өкілдерін, жерін сүюге, өз халқына мақтаныш етуге тәрбиелеу. Оқушыларды Бірлік пен ынтымақ елі мазмұны арқылы негзгі маңызын түсінуге тәрбиелеу. Ұжымдық шығармашылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сыни тұрғыдан ойлау, дәстүрлі, жаңа сабағы
Сабақтың типі: аралас сабақ.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, іздендіру, топтық жұмыс, дұрыс - бұрыс жаттығу,түсіндіру, аударма, мәнерлеп оқу, сын тұрғысынан ойлау стратегиясы, әңгімелеу,жоспар құру
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан ұлт өкілдерінің суреттері, сөздер, оқулық, интерактивті тақта,презентация, өлең, мәтін,текшелер,компьютер, жұмыс дәптерлері.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, география,философия
Технологиялар: педагогика, сын тұрғысынан, компьютерлік, дамыта оқыту
Сабақтың ұраны : «Бірлік бар жерде тірлік бар»
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Сәлемдесу.
2. Түгендеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. «Қазақстан қалалары» 110-111бет
2. 112бетте берілген сөздерге синонимдер табу,сұрақтарға жауап беру.
Үй тапсырмасын бекіту.
1. Қазақстанның Батысында (Западный Казахстан) қандай қалалар орналасқан? (Атырау, Ақтөбе, Орал, Ақтау)
2. Ал, Шығысында (Восточный Казахстан) қандай қалалар орналасқан? (Шығыс Қазақстан, Өскемен, Қарағанды)
3. Солтүстігінде (Северный Казахстан) қандай қалалар бар? (Павлодар, Ақмола, Қостанай)
4. Оңтүстігінде (Южный Казахстан) ше? (Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Шымкент)
ІІІ. Жаңа сабақ. Кіріспе сөз.
- Балалар,біз өткен сабақта «Қазақстан қалалары» туралы әңгімеледік.
- Бүгінгі сабақта Бірлік пен ынтымақ елі деген лексикалық тақырыпты өтеміз әрі грамматикалық тақырыпты жалғастырамыз.
- Балалар, Әл-Фараби кім? Әл-Фараби не деген?
- Оқулықтағы113бетте Г. Малдыбаев «Карта Казахстана» деген өлеңді тыңдап түсініңдер.Не туралы өлең?
Арнайы тапсырмалар:
1- кезең.

2-кезең. Мәтінмен жұмыс. Бірлік пен ынтымақ елі 113-115бет
Сөздік жұмысы:
Ұлт өкілдері- представители нацональностей,
байырғы- коренной ...,
тұлға- личность
қайырымды- благородный,доброжелательный
қонақжай- гостеприимный
ынтымақты (тату, тату-тәтті)- ... .
Оқылым: Бірлік пен ынтымақ елі 113-115бет оқып, аударыңдар. Жоспар құрастырыңдар.
Жоспар.
І.
ІІ.
ІІІ.
3-кезең. Жазылым: Жаттығу жұмысы.114бетте
Берілген сөздерден танысып шығып, түбірлес сөздерді теріп жазыңдар:
Ұлт , өмір, тату, өміршең ,көмектесіп, ұлтжанды, өмірлік, көмек, бір,өмірбаян, татуласу, бірлескен, ұлтшыл,көмекші,татуластырушы,бірлік, ұлт, татулық-ұлт, тату,өмір,бір көмек
Грамматикалық тақырып: Күрделі сөздердің емлесі
Күрделі сөздер - біріккен сөздер қос сөздер қысқарған сөздер тіркескен сөздер
Біріккен сөздер Қос сөздер
(Қосарлы сөздер) Қысқарған сөздер Тіркескен сөздер
Қолжазба,Жетіқара Салт-дәстүр,қыз -келіншек БАҚ,Пединститут,см Ұлт өкілдері,аяқ киім
ІV. Бекіту кезеңі.
Бүгінгі сабақта алған білімдеріңді сұрақтар арқылы тексереміз.
1.Қазақстан Республикасында неше облыс,қала бар?(12)
2.Қазақстанның жер көлемі қандай?-3,700 шаршы км
3.Әлемде жер көлемі жағынан нешінші орынды иеленеді ?
V.Қорытынды. Сызбаны толықтыру. «Дұрыс па,бұрыс па?»
№ Сөйлемдер Дұрыс Бұрыс
1. Қазақстан- бір ғана ұлтты мемлекет +
2. Халық туралы білу үшін, алдымен оның тілін ,
салтын,тарихын білу керек. +
3. Қазақ халқының тарихында ірі тұлғалар мол +
4. Қазақстандағы халықтар бір-біріне көмектесіп, тату тұрады +
5. Біздің мақсатымыз-бірлік ,ынтымақ. +
(Рефлексия арқылы)
VІ. Бағалау.
Сабаққа жақсы атсалысқан оқушыларды бағалау.
VІІ. Үй тапсырмасы. «Бірлік пен ынтымақ елі» тақырыбын мазмұндау және 113бетте төменде берілген мәтінді қазақ тіліне аударып жазу





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал