7


  • Учителю
  • Разработка урока по казахской литературе на тему 'Сымайыл'

Разработка урока по казахской литературе на тему 'Сымайыл'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қазақ әдебиеті. 5- «а» сынып. Күні:03,12,2015

Сабақ тақырыбы: Сымайыл

Сабақ мақсаты:


Күтілетін нәтиже:

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Қамтылатын модульдер:

Діни әңгіме, әпсаналарға шолу. «Сымайыл» әңгімесінің мазмұнын талдау. Шығармадағы тәрбиелік мазмұнды ашу.

Діни шығармалар туралы біледі. Құран Кәрім кітабының мазмұндық құрылымымен таныс болады. Өзіндік ой-пікірін айтуға дағдыланады. Шығарма құрылысын ашуға дағдыланады.

СТО элементтері: қалпағы, белсенді оқыту тәсілі.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер /Диалогтік оқыту/, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытудағы басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Ассоцияциялық шеңбер:

«Дін» сөзіне қатысты қандай сезім, ассоцияциялық сөздер ойға оралады?

Үй жұмысын тексеру

КУБИЗМ әдісі бойынша оқушылар Адамата әңгімесі туралы баяндайды.

Салыстырады, сипаттайды, баяндайды, түсінік береді.

Сөзжұмбақты шешу арқылы Адамата жөнінде әңгімелеу.

1

ғ

а

л

а

м

2

п

е

р

і

ш

т

е

3

А

д

а

м

а

т

а

4

қ

ы

з

ғ

а

н

ы

ш

5

ж

а

н

а

т

6

а

ң

ғ

а

л

д

ы

қ

7

т

і

р

ш

і

л

і

к

  1. Алла тағала алты күнде нені жаратты?

  2. Алланың оттан жаратқан жаны

  3. Алла он сегіз мың ғаламды кім үшін жаратты?

  4. Көре алмаушылық қасиетінің екінші баламасы

  5. Күнәдан пәк адамдардың о дүниелік мекені

  6. Дұшпанның айласына илану қандай қасиеттен туады?

  7. Алла Адамзатты сынақ үшін қайда жібереді?


Жаңа тақырып:


Сымайыл әңгімесінің сюжеттік құрылымын оқи отырып талдау:

Мағынаны тану:

  1. Оқиғаның басталуы.
    Ибраһимнің Палестинаға көшуі.
    2. Оқиғаның байланысы.
    Ажармен некелсу.Сымайылдың дүниеге келуі.
    3. Оқиғаның дамуы.
    Сараның Ибраһимге өтініші.
    4. Оқиғаның шиеленісуі
    Ажар мен Сымайлды жапан түзге тастау.
    5. Оқиғаның шарықтау шегі.
    Ажар мен Сымайылдың шөл далада ажал күтуі.
    6. Оқиға шешімі.
    Жаратушы әмірімен Зәмзәм бұлағының пайда болуы.

Бұл - әңгіменің сюжеттік құрылымы. Сюжеттік бөлімдер бойынша оқулықпен жұмыс.


Әңгіме мазмұны бойынша жақтаушы және даттаушы жақтардың пікірін тыңдау. Пікіралмасу:

Ибраһим пайғамбардың істеген ісі дұрыс па?

Әйелінің сөзін тыңдау ер адам үшін теріс пе оң ба?


Сабақты бекіту:

І. Тақырыбы: Жаратушының шексіз құдіреті.

ІІ. Жанр түрі: Проза. Аңыз әңгіме.

ІІІ. Әңгіменің идеясы: Жаратушының мейірімділігіне, құдіретіне шүбә келтірмеу. Сену.

ІҮ. Жағымды кейіпкер: Ажар. Ибраһим.

Ү. Жағымсыз кейіпкер: Сара.


Үйге тапсырма:

Әңгіме кейіпкерлеріне сипат беру. Сұрақтар дайындап келу.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал