7


  • Учителю
  • Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар

Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



5-сынып

6-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Азық-түлік дүкенінде.

Септік жалғауы

Қазақстан -біздің Отанымыз.

Біріккен сөздер

Сабақтың мақсаты:

















  1. Сөздердің септелуі туралы толық мағлұмат беру, ережелерді есте сақтау.

  2. Оқушылардың ой өрісін дамыту, сөздік қорын молайту, танымдық қызығушылығын арттыру.

  1. Сауатты жазуға тәрбиелеу.

  1. Біріккен сөздердің жасалу жолдарын толық меңгерту.

  2. Оқушылардың ой ұшқыр-лығын дамыту, танымдық қызы-ғушылығын арттыру.

  3. Еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.







Сабақтың көрнекілігі:

тірек-сызба, сурет.



Оқыту әдістері:

сұрақ-жауап, практикалық жұмыс.

Сабақтың барысы

І КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

Ұйымдастыру кезеңі

-Сәлеметсіздер ме балалар.

-Кім бүгін кезекші? (5-6 сыныптардан бір-бір баладан турғызып бүгінгі күнді, ауа райын, сыныпта кім жоқ екенін сұрау)

-Үй тапсырмасын тексеру.

5-сыныпқа үлестірмелі карточкалар арқылы тексереміз,

6 сыныпқа сұрақтар арқылы тексеру.

Балалар сыныптар жаңа сабақ өтпес бұрын екі сынып та дәптерлерімізді ашып жаңа сөздерді жазып алыңдар.



1-тапсырма

Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары.

5-сынып. Берілген сөздерді рет-ретімен қойып, сөйлем құрастыру.

Мен, алдым, алма, пияз, дүкеннен, азық-түлік, сатып, бүгін.





Мұғалім басшылығымен орында-латын жұмыс.

6-сынып. Проблемалық сұрақтарға жауап беру.

1. Сөз дегеніміз не?

2. Екі немесе одан да көп түбірден жасалған сөздер қандай сөздерді білесіңдер?

3. Біріккен сөздер көбінде қандай сөздерде кездеседі?

4.Біріккен сөзден жасалған жер, су аттары қалай жасалады?

2-тапсырма

Мұғалім басшылығымен орындала-тын жұмыс.

Мұғалім кестені қолданып, жаңа сабақты түсіндіреді.



Сөздердің байланысу тәсілдері

Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғауларПоурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар

Шылау Жалғаулар Орын тәртібі Интонация

арқылы арқылы арқылы арқылы



Мысалдар:Сөз тіркестері

Байланысу тәсілі

Жағадан алыстаған сайын.

Жалғау арқылы

Алыстаған сайын көріктенеді.

Шылау арқылы

Толқын қағып жібереді.

Орын тәртібі арқылы

Бұл - толқын.

Интонация арқылы



Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары.

7-сынып. Сөз тіркестерін құру (сөз тіркестерінен сөйлемдер құрау).

Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары.

6-сынып. Жалпы сұрақтарға жауап беру.

Енді ілгері жылжу үшін біз іңір қараңғысын күтіп отырмыз.

1. Берілген сөйлем қандай мақсатта жұмсалған?

2. Басқа сөйлемді қалай жасауға болады?



Мұғалім басшылығымен орындала-тын жұмыс.

Мұғалім кестені қолданып, жаңа сабақты түсіндіреді.

Хабарлы сөйлем

Сөйлем

Сөйлемнің белгілері

Сөйлем айтылу мақсатына қарай

1. Бір интонациямен айтылады.

2. Белгілі бір шақта айтылады.

1. Аяқталған ойды білдіреді.

2. Грамматикалық негізі бар.

Хабарлы сөйлем

Сұраулы сөйлем

Лепті сөйлем

Бұйрықты сөйлем



Абай ел ішіндегі шаруаға ерте араласты ма?

ІІ САРАЛАНҒАН БӨЛІМ

Оқулықпен жұмыс

Мұғалім басшылығымен орындала-тын жұмыс.

7-сынып. 238-жаттығу (сөздердің байланысу тәсілдерін топтастырып жазу) мен 239-жаттығу ауызша орындалады (сөйлемдегі сөздердің грамматикалық байланысын анықтау).



Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары.

8-сынып. 16-жаттығуды орындау (мәтінді оқып, мазмұнын айту. Мәтінді абзацқа бөліп, әр абзацта қанша сөйлем бар екенін анықтау).

17-жаттығудағы 1-мәтінді І нұсқа, 2-мәтінді ІІ нұсқа ретінде бөліп беру.

Сөйлемнің аражігін ажыратып, тыныс белгілерін қойып, көшіріп жазу.

3-тапсырма

Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары.

7-сынып. Берілген суреттегі заттардың аттарын қатыстырып сөз тіркесін жасап, ондағы сөздердің байланысу тәсілдерін анықтау.

Мұғалім басшылығымен орындала-тын жұмыс.

8-сынып. Берілген суреттерді қатыстырып, хабарлы сөйлем жасап, дауыс екпінін қойып оқу.



Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар

















4-тапсырма

  1. Мұғалім басшылығымен орында-латын жұмыс.

7-сынып. Бағыныңқы сыңарына лайықты басыңқы сыңарын сәйкестендіріп жазу.



Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар





















Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары.

8-сынып. Берілген сөйлемдерден хабарлы сөйлем жасау.

1. Жасылкөлдегі аққу қандай тамаша!

2. Балалар «Құстар күнін» өткізуге кірісті ме?

3. Бақтағы гүлдердің жайнап өскені-ай!

4. Шоқан қазақтың тұңғыш ғалымы ма?

ІІІ КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

БЕКІТУ КЕЗЕҢІ

Тест сұрақтары

7-сынып

  1. «Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғауларСинтаксис» сөзі тілінен алынған.

а) латын;

ә) грек;

б) орыс.

2Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар. Синтаксистің саласы

а) буын, әріп;

ә) сөз мағынасы, сөз құрамы;

б) сөз тіркесі, сөйлем.

3. Сөздердің байланысу тәсілі:

а) 5;

ә) 7;

б) 4.



4Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар. Төмендегі сөз тіркесінің байланысу түрін анықта.

Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғауларЕлбасының Жолдауы

а) орын тәртібі арқылы;

ә) жалғау арқылы;

б) шылау арқылы.

5. Төмендегі сөз тіркесінің байланысу түрін анықта.

ҰПоурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғауларПоурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғауларлттық ойын

а) интонация арқылы;

ә) шылау арқылы;

б) орын тәртібі арқылы.

Тест сұрақтары

8-сынып

1. Біршама тиянақталған ойды білдіреді:

а) сөз тіркесі;

ә) сөз;

б) сөйлем.

2Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар. Сөйлем айтылу мақсатына қарай бөлінеді

а) 3-ке;

ә) 5-ке;

б) 4-ке.

3. Сөйлем түрін анықта.

Көксерек тамаққа өлгенше ашқарақ еді.

а) сұраулы сөйлем;

ә) лепті сөйлем;

б) хабарлы сөйлем.

4Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар. Хабарлы сөйлемнің соңына қойылады.

а) сұрақ белгісі;

ә) леп белгісі;

б) нүкте.

5Поурочный план по казахскому языку на тему: Дүкенде. Септік жалғаулар. Қазақ тілінің саласы

а) синтаксис;

ә) сөз тіркесі;

б) біріккен сөз.

Өзін-өзі бағалау парағы

7-сыныпТапсырма-лар

Мұғалім берген

ұпай саны

Оқушы-ның жинаған ұпай саны

Баға

1-тапсырма

4





2-тапсырма

5





Оқулықпен

жұмыс (238-жаттығу)

4



239-жаттығу (ауызша)

4



3-тапсырма Суретпен жұмыс

5



4-тапсырма

4



Тест

4



Барлығы

30





Бағалау критерийі: 25-30 ұпай - «5»; 18-24 ұпай - «4»; 10-17 ұпай - «3».



8-сыныпТапсырмалар

Мұғалім берген

ұпай саны

Оқушы-ның жинаған ұпай саны

Баға

Проблемалық сұрақтар

6





2-тапсырма

5



Оқулықпен

жұмыс (16-жаттығу)

6



17-жаттығу (ауызша)

5



3-тапсырма Суретпен жұмыс

4



4-тапсырма Сөйлем құрау

4



Тест

5



Барлығы

35





Бағалау критерийі:

30-35 ұпай - «5»; 25-30 ұпай - «4»; 20-25 ұпай - «3».

Үйге тапсырма

239-жаттығу

8-жаттығу







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал