- Учителю
- Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин.
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин.
_____________________________________________________________________________________
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин.
Сабақтың мақсаты:
-
Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылық жолы туралы оқушылардың білімдерін қысқаша толықтыру. Сабақтас құрмалас сөйлемнен өткенді қайталау.
-
Оқушылардың сөздік қорларын қалыптастыру, логикалық ойлау мен есте сақтау қабілеттерін дамыту.
-
Оқушылардың ағартушы-жазушыға деген құрмет сезімін тәрбиелеуге, еңбектің, жақсылықтың адам өміріндегі маңыздылығын түсінулеріне ықпал ету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, баяндау
Сабақтың көрнекілігі: жазушы портреті, қосымша материалдар, тірек сызбалар.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
-
Сәлемдесу.
-
Кезекшімен сұхбаттасу.
-
Оқушылардың сабаққа көңілін аудару.
-
Үй тапсырмасын тексеру.
-
3 - тапсырма 130 бет. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
-
Сөздіктегі сөздерді қайталау.
-
Ережелерден өткенді қайталау.
-
Сабақтың мақсатын түсіндіру.
-
Жаңа сабақ:
-
Жаңа сөздермен жұмыс:
Ағартушы, білім беруші - просветитель
Тәрбиелеу, өсіру, бағу - воспитывать
Алғаш, алдымен, бірінші - первый, во-первых
Қызмет, жұмыс, іс, кәсіп - работа, дело
Саналы, мәнді, мағыналы - значимый
Ғұмыр, өмір - жизнь
Адалдық - честность
Тазалық - чистота
Әділдік - справедливость
Іскерлік -
Кәсіпшілдікке -
Тілмаш, аудармашы - переводчик
Негізін салушы - основатель
Алғашқы болып жасаған -
қолөнер -
-
Мәтінмен жұмыс.
Мәтінді мәнерлеп оқып, түсінгендеріңді айтыңдар.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
-
Сергіту сәті.
-
Сабақты қорытындылау:
5-тапсырма 134 бет. Мәтінді оқи отырып, сөйлемнің дұрыс-бұрысын тексеріңдер.
-
Сабақты бекіту:
Сұрақтарға жауап беріңдер
-
Ы.Алтынсарин кім?
-
Қандай шығармалары бар?
-
Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз?
-
Үй тапсырмасы:
-
Жаңа сөздерді жаттау.
-
Ереже қайталау.
-
2-тапсырма 134 бет. Мәтінді мазмұндау.
-
Бағалау.