- Учителю
- Ашық сабақ: қазақ тілі мен әдебиеті 'Үстеудің мағыналық түрлері. Мезгіл. Мекен үстеу. ' 7 класс
Ашық сабақ: қазақ тілі мен әдебиеті 'Үстеудің мағыналық түрлері. Мезгіл. Мекен үстеу. ' 7 класс
Сабақтың тақырыбы :Үстеудің мағыналық түрлері .Мезгіл . Мекен үстеу.
Сабақтың мақсаты :1. Оқушыларға үстеудің мағыналық түрлерін , жасалу
жолдарын меңгерту.
2. Ұлы Абай шығармаларын тапсырмаларға енгізу арқылы
адамгершілік қасиеттерді бойларына сіңіру, оқушыны өзіндік
тұлға ретінде «Мен» тұжырымына қатыстыру .
3. Ақыл -ойларын іскерлік белсенділіктерін артыру .
Сабақтың түрі : жаңа білімді меңгерту .
Сабақтың көрнекілігі :сызба ,таблица, семантикалық кеспе , кеспе қағаздар.
Сабақтың барысы : І. Ұйымдастыру бөлімі .
ІІ. Үй таптырмасын пысықтау .
Сабақтың эпиграфы : Көкірегі сезімді ,көңілі ойлыға
Бәрі де анық тұрмай ма ойлағанда ?! Абай .
І-саты. «Мен дайындаламын» ( Психологиялық кезең )
Әрбір адам ? Туысым ,досым ,жұрағат.
Әрбір сабақ ? Үйрену , ұғу, ұлағат .
Әрбір сабақ ? Тірлік , тірек , адамдық.
Әрбір сөзім ? Шындық , бірлік , адалдық .
ІІ-саты . «Мен танысамын » (Жаңа сабақ )
Үстеудің мағыналық түріне қарай бөліну кестесі .
Үстеудің түрлері
Сұрақтары .
Мысалдары .
1.Мезгіл үстеуі
қашан? қашаннан?
Бүгін,былтыр,биыл,ертең,енді,таңертең
кешке,қазір,енді,ендігәрі,бұрын,күндіз,ерте-ден,бүрсігүні,күні бүгін,қыстай,ала жаздай,
бағана,күні-түні,бойы,қыстыгүні,әлгінде, т.б
2.Мекен үстеуі
қайда?қайдан?
Ілгері,кейін,әрмен,мұнда,осында,сонда,әрі,
бері,жоғары,төмен,алға,тысқары,артта т.б
3.Сын-қимыл(бейне) үстеуі
қалай?қайтіп? қалайша?кімше?
әрең, ақырын,бірден,бірге,бірте-бірте,
бұрынғыша,қолма-қол,осылай,сөйтіп,өйтіп-бүйтіп,әрең-әрең,келе сала,емін-еркін,т.б.
4.Мөлшер үстеуі.
қанша?қаншама?қаншалық? қаншалап?қалай?қалайша?
онша,сонша,соншалық,мұнша,неғұрлым,
мұнша,соғұрлым,анағұрлым,талай,бірталай?
5.Күшейткіш үстеуі
қалай? не мақсатпен ?
әбден,тым,ең,ылғи,кілең,сәл,өңкей,тіпті,нақ,
әнтек,мүлдем,дәл,нағыз,керемет,орасан,ерен,
әрен,аса,өте,т.б.
6.Мақсат үстеуі
қалай? не мақсатпен?
әдейі,әдейлеп,жорта,қасқана, т.б.
7. Себеп- салдар үстеуі
не себепті? қалай?
Босқа,бекерге,жоққа,құр босқа,лажсыздан,
Амалсыздан,шарасыздан.
ІІІ-саты. «Мен қиялдаймын» (оқулықпен жұмыс)
276-жаттығу (мезгіл үстеулерді тауып ,қандай сөзбен тіркесіп тұрғанын көрсету.)
279- жаттығу( берілген мекен үстеулерді кірістіре отырып сөйлем құрау .
ІҮ -саты « Мен талдаймын » Ұлы Абай өлендерінен үзінділерді оқып ,үстеулерді сұрақ қою арқылы тауып,құрамдық түрлерін анықтау.
1.Жоғары-төмен қаз-үйрек (Жоғары-төмен) кұрделі үстеу
Ұшып тұрса сымпылдап.
2. Жарамайды бекер алдау, (бекер) негізгі үстеу
Теңің емес мен сенің .
3.Жүрегімнің түіне терең бойла , (терең ) негізгі үстеу
Мен бір жұмбақадаммын оны да ойла .
4. Ер жеткен соң түспеді уысыма,
Қолымды мезгілінен кеш сермедім. (кеш) негізгі үстеу
5.Ақырын жүріп ,анық бас , (ақырын ) негізгі үстеу
Еңбегің кетпес далаға.
6. Мен боламын демеңдер, (алшаң ) негізгі үстеу
Аяқты алшаң басқанға.
Ү-саты. « Мен салыстырамын » ( семантикалық кесте )
Негізг үстеу
Туынды үстеу
Күрделі үстеу
Жөнімен
+
Аңдаусызда
+
Баяу
+
Күні-бойы
+
Босқа
+
Қыстай
+
Биыл
+
Кейін
+
Енді-енді
+
Таңертең
+
Қазір
+
Жорта
+
Баяғыда
+
Ретімен
+
Бет-бетіне
+
ҮІ- саты. « Мен қортындылаймын » ( Рефлекциялық кезең )
Сұрақтарға жауап алу арқылы пирамида шығару .
Сұрақтар 1.Үстеу дегеніміз не ?
2.Үстеуге қандай сұрақтар қойылады ?
3.Негізгі үстеу дегеніміз не ?
4.Туынды үстеулер қалай жасалады ?
5.Қүрделі үстеулер қалай жасалады ?
6.Мекен үстеу дегеніміз не?
7. Мезгіл үстеу дегеніміз не?
8. Үстеудің мағыналық түрлері нешеу ?
ҮІІ-саты. « Мен толғанамың » ( Сабақта айтылғандарды дұрыс ұғыну үшін ұлы Абайша толғансақ , 31-қара сөзінде есіткен нәрселерді ұытпауға 4 түрлі себеп болады , (үнтаспадан тыңдау)
1. Көкірегі байлаулы болу керек .
2. Көңілденіп , ынтамен тұшыну керек
3.Бірнеше уақыт ішінен қайталап ,көңілге бекіту керек .
4.Ой кеселдерінен қашық болу керек .
Оқушылардың білімдері бағалап , үйге тапсырма беремін. « Мен оқыған Абай » тақырыбында үстеулерді қатыстырып ,ой-толғау жазу.
Оқушыларды білімдеріне қарай бағалау