- Учителю
- Д.Исабеков «Ата үміті» 6 сынып
Д.Исабеков «Ата үміті» 6 сынып
Білім және ғылым басқармасы
Ғ.Орманов атындағы №7 мектеп - гимназия
Келісемін: «Бекітемін»
------------------------ ------------------------
Мектеп директоры
Директордың оқу ісі Айтова Ж.Т.
жөніндегі орынбасары:
Мусралиева Р.Ж.
Ашық сабақ
Тақырыбы: Д. Исабеков «Ата үміті»
Сынып: 6«Ә»
Мұғалімі: Мұхамбетова Қамажай Қайырбайқызы
Сынып: 6«Ә»
Мұғалімі: Мұхамбетова Қамажай Қайырбайқызы
Сабақтың тақырыбы: Д.Исабеков «Ата үміті»
Мақсаты: Жақсы мен жаманды ажырата білуге дағдылану арқылы Тоқсанбай, Омаш, Ергеш бейнелеріне талдау жасап, ойды жүйелі жеткізе білуге үйрену.
Сабақтың түрі: жинақтау
Әдіс-тәсілдері: пікірталас, СТО технологиялары
Көрнекілігі: флипчарт, АКТ, электрондық оқулық, ACTIVote .
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру
-
Амандасу, түгендеу, оқушылар назарын сабаққа аудару
-
Психологиялық дайындық.
-
Үй тапсырмасын сұрау
І топ -хронологиялық кесте
ІІ топ -естелік
ІІІ топ - шығармашылығы
ІІ Жаңа сабақ
-
Қызығушылықты ояту сатысы
Ой қозғау
-
Балалар, кейіпкер дегеніміз кім?
-
Мінездеме дегеніміз не?
адал
ұры алдампаз
мейірімді
еңбекқор
дөрекі
ұятсыз қиындықты көп көрген шарасыз
1 -Омаш туралы; 2 -Тоқсанбай қартқа айтылған
-
Мағынаны тану сатысы
І топ -Тоқсанбай қартқа
ІІ топ - Омашқа
ІІІ топ - Ергешке
Топтық жұмыс
I топ - Шығарманың композициялық құрылысына талдау жасау.
II топ - Омаш портретін тауып оқыңдар
III топ - Венн диаграммасы (Омаш пен Тоқсанбай)
Сөздік жұмысы
Дермене - жусанның түрі, дәрілік шөп
Шайла - күрке
Қада - күркенің төрт бұрышына қадайтын ағаш
Пәтір -бәтер (нан бәтер, қаттама, көмбе, бауырсақ, күлше, жаппа, таба нан түрлері қазақтардың таза өз үлттық тағамдары. … Жаппа, күлше деген нандарды қатты қызған тандырға, пешке пісірген. Ол қаттама деген бәтердің бір түрі)
Жасымық- ноқат, дақ
Құлқайыр -қурай
Сом - ақша
Шот -
Пікірталас
РАФТ стратегиясы
І топ ІІ топ ІІІ топ
Роль - Тоқсанбай Роль - Омаш
Аудитория - Омаш Аудитория - халық Екі топқа өз пікірлерін
Форма - хат Форма - үндеу айтады
Тақырып - «Адалдықтың ақ жібі» Тақырып - «Адамгершілік -асыл қазына»
Концептуалдық кесте (кейіпкерлерге баға беру)Сергіту сәті
Иесіне қайтар ойыны
Ергеш Омаш
Тоқсанбай
Ой толғаныс сатысы
Тест тапсырмасы (ACTIVote пайдалану)
-
Мені, мені шотпен ұрмақ! Аха-ха-ха... Катюшамен атпаса анау-мынау мылтыққа өле қоймаймын . Кімнің сөзі?
А) Тоқсанбай В) Ергеш С) Омаш
2. «Жасымық» сөзінің мағынасы?
А) ноқат В) шөп атауы С) мылтық
3. «Құдайдың ұрған жері осы болды. Мынау асығатын емес» Кімнің сөзі?
А) Тоқсанбай В) Ергеш С) Омаш
4. ..................... заманынан келе жатқан сары самаурын әндете ызылдады.
А) ерте В) атам С) Николай
5. Тоқсанбай шал үйіне келген соң не істеді?
А) ақша санады В) немересіне велосипед сатып алды С) қонақ шақырып, садақа берді
6. «Ергешжанның атын атап келіп тұрған соң жеті сомын соларға бердім». Кімнің сөзі?
А) Тоқсанбай В) кемпір С) Омаш
7. Ауыл шалдарын ауызашарға шақырғандағы Тоқсанбайдың ойы не еді?
А) жасаған күнәсін құдайы беріп жеңілдету
Б) қуанышымен бөлісу
С) парызым деп есептеді
8. Омаш сол бетімен алдына кеп тізерлеп жығылып, еңкілдеп қоя берді. Омаш неге жылады?
А) кешірім сұрады Б) өз ұрлығын жабу үшін С) шын көңілімен жылады
9. Тоқсанбай қарт соғыста неше баласын жоғалтты?
А) 6 Б) 4 С)2
Бекіту сұрақтары:
-
Әңгіменің «Ата үміті» аталу себебі неде деп ойлайсыңдар?
-
Әңгіме соңы немен аяқталды? (дүниеқоңыздық пен қатыгездікті адамгершілік пен адалдық жеңді)
-
Омаш әңгіме соңында өзін қалай сезінді? (тауып оқу)
Электрондық оқулықпен жұмыс
Электрондық оқулықтан «Адалдық пен шыншылдық» тақырыбында бейнеролик тыңдау.
Эссе жазу (5 мин)
Қорытынды:
-
Балалар, біз бүгін әңгімедегі кейіпкерлер , олардың іс-әрекеттері арқылы күнделікті өмірде ұшырасатын түрлі қатыгездік пен дүниеқоңыздық, дөрекілік, ұрлық, ұятсыздық сияқты жаман қасиеттерді адамгершілік, адалдық, еңбекқорлық сияқты асыл қасиеттер жеңіп шығатынына көзіміз жетті. Алып денелі, жас жігіт Омаштың алдында абыройлы, адал адам Тоқсанбай шал әлдеқайда биіктен көрінді. Әрқашан жақсылық бойымыздан табылсын!
Бағалау:
Үй тапсырмасы:
Екі жақты күнделік