- Учителю
- Қазақ тілі Тақырыбы: Шешендік өнер туралы түсінік
Қазақ тілі Тақырыбы: Шешендік өнер туралы түсінік
Сынып: |
11 | ||
Сабақтың тақырыбы: |
Шешендік өнер туралы түсінік | ||
Сабақтың мақсаты: |
Шешендік өнер туралы білімдерін тереңдете отырып, ой белсенділігін дамыту. | ||
Оқытудың нәтижесі: |
Шешендік өнер туралы білім алады. Сыни тұрғыдан ойлап, шешім қабылдауға дағдыланады. Еркін ойлау дағдысы қалыптасады. Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалауға және топты бағалауға үйренеді.Ынтымақтастық одақ қалыптастыруға үйренеді. | ||
Дереккөздер: |
Оқулық, Интербелсенді оқыту әдістемесі, «Мұғалімге арналған нұсқаулық», интерактивті тақта ресурстары, интернет материалдары
| ||
Сабақтың әдісі: |
Блум таксономиясы бойынша сабақ жоспары әзірленді. | ||
Сабақтың барысы | |||
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі. |
3 мин. |
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін «Жүректен жүрекке» тренингін өткіземін.
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып,көңіл-күйлерін көтереді. |
Рефлексия
|
3 мин. |
Сұрақ-жауап арқылы өткен тақырыпты еске түсіру:
|
Жауап беріп,өз пікірлерін айтады. |
Топқа бөлу |
2 мин. |
1,2,3 санау арқылы 3 топқа бөлу. |
1,2,3 санау арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Білу
|
3 мин. |
Интербелсенді тақтадан шешендік сөздер жазылған слайд көрсетемін. Асқар таудың өлгені - Басынан бұлттың асқаны. Ай мен күннің өлгені - Еңкейіп барып өлгені. Аққан судың өлгені - Аязда мұз болып қатқаны. Қара жердің өлгені - Қар астында жатқаны. Ажал деген - атқан оқ, Одан ешкім құтылмайды, Бір Алланың қақпаны. Бұл дүниеде не өлмейді?
Ғалымның хаты өлмейді - деген Жиренше шешен неге олай жауап берді? Қалай ойлайсыңдар? Деген сұрақтардым қойдым.
|
Оқушылар шешендік сөздерді оқи отырып, шешендік өнер туралы білімдерін толықтырады.
|
Түсіну
|
3 мин. |
Шешендік өнер жайлы интербелсенді тақтадан мағлұмат беремін. |
Оқушылар зейін қойып тыңдайды,жазып алады. |
Қолдану
|
10 мин. |
Тапсырма. Сұраққа жауап беру: Қалай ойлайсыңдар, Қазіргі кезде шешендік өнердің қажеттілігі бар ма? Сенімдісіңдер ме? Сенімді дәлелдерің бар ма? |
а) Әр топ жеке-жекесұрақтарға жауап беріп, топ болып плакаттарға ментальды карта түзейді, ,қорғайды. Джиксо әдісі бойынша бір-бірлерімен пікір алмасып, ой қоғайды.
|
Сергіту сәті |
3 мин. |
Интербелсенді тақтадан «Жануарлар биі» туралы видеоролик арқылы оқушыларды билетіп көңіл-күйлерін көтеру. |
Оқушылар экранға қарап билейді. |
Талдау
|
9 мин. |
Деңгейлік тапсырмалар беру. 3 топқа 3 түрлі тапсырмалар беріледі. |
1-топ: III деңгей тапсырмалары 2-топ: II деңгей тапсырмалары 3-топ: I деңгей тапсырмалары |
Жинақтау
|
4 мин. |
Топтастыру стратегиясын қолданамын. |
Оқушылар плакатқа шешендік өнертуралы тірек сызба жасайды.
|
Бағалау |
3 мин. |
Бағалау критерийі арқылы өз-өзін бағалайды. «Бағдаршам» бағалау стратегиясы бойынша формативті бағалау.Бірін-бірі бағалайды. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлері жайлыстикерлерге жазыпғ плакатқа іледі. Оқушылар өз-өзін бағалайды. |
Үйге тапсырма |
2 мин. |
Шешендік өнер туралы оқу. |
Күнделікке жазып алады. |
Барлығы: |
45 мин. |
|
|