- Учителю
- Қадыр Мырза Әлі Ана /5 сынып/
Қадыр Мырза Әлі Ана /5 сынып/
Пәні : |
Қазақ әдебиеті | ||||
Мерзімі: 23.04.2016 ж. |
Мұғалімнің аты- жөні Г.Садыкова | ||||
Сыныбы 5 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы: |
Қадыр Мырза Әлі. «Ана» өлеңі | ||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
Қадыр Мырза Әлінің өмірі мен шығармашылығына тоқталу. Ана сөзінің мазмұны мен идеясын ашу. | ||||
Күтілетін нәтиже: |
Барлық оқушы: Күнделікті өмірде ананың қоғамдағы рөлін біледі Көп оқушы: Ана сөзінің мазмұны мен идеясын ашады. Кейбір оқушы: Ана ұғымы туралы ауқымды ой айта алады. | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар | |||
Сабақтың басталуы Топқа бөлу 1 мин
Психологиялық ахуал мин
Үй тапсырмасы мин
Қызығушылығын арттыру 1мин
Мақсат қою
Жаңа білімді меңгерту |
Қазақ, орыс, ағылшын тілінде «АНА» сөзі бойынша 3 топқа бөлініп отырады.
Топ басшы сайлау
Сабаққа дайын болсақ, оң қолды көтереміз, Бүгінгі көңіл-күй шат болса,сол қолды көтереміз, Бүгінгі сабақ сәтті өтсін десек,алақанды соғамыз Шеңбер әдісі С.Жүнісов «Ақырғы бәйге» -Күреңбай сыншы «Мынау жай мал емес, пырақ екен » дегенде, ол Құлагердің қандай сипаттарына сүйеніп айтты? -Ат үстінде неше түрлі өнер көрсетіп, сырнай тартып жүрген бала кім? -Мөңкеге Ақанның «Байқа, Құлагерді тым қыспа, шаң қаптырып топ ортасына, ыққа түсе көрме, жел жағына отыр» деген сөзінің мағынасы қандай? Эссе «Бәйге» Ой шақыру Қ.Мырза Әлінің «Қазақ осы» әні қосылып, Тақтадан ақын портреті көрсетіледі. -Балалар, сендерге ән таныс па? -Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да ақын, халық жазушысы Қадыр Мырза Әлінің шығармашылығы мен өлеңдеріне арналмақ. Қадыр Мырзалиев Жымпиты ауылында туған. Ол атақты қазақ ақыны, халық жазушысы. ҚазМУ-дың филология факультетін бітірген. 1958-1993 жылы « Балдырған» журналында әдеби қызметкер, «Жұлдыз» журналында поэзия және сын бөлімінің меңгерушісі, жауапты хатшы болды. Мырзалиевтің алғашқы өлеңі 1954 «Пионер» журналында жарияланған. Ол «Ақ отау», «Домбыра», «Қорамса..» т.б. шығармаларын жазды. Ол шетел елдері үшін ең атақты адам. Оның еңбектерін шеделдіктер өте жоғары бағалады.
-Суреттен не көріп тұрмыз? Маймыл,құс, бүркіт, адам... - Осы тіршілік иелеріне ортақ... АНА Көріп тұрмыз Дәптерге күнді, тақырып жазу ( Қадыр Мырза Әлі. «АНА» ) Оқулықпен жұмыс 1. Ақынның «Ана» өлеңін мәнерлеп оқыту. (Мұғалім, оқушы) Бәрі де, Ана, Бір өзіңнен басталды. Сен деп жаздым алғаш өлең дастанды. Қуандым ба, Өзің бар деп қуандым. 2.Өлең мазмұнын түсіндіру.
|
Қазақ, орыс, ағылшын тілінде «АНА» сөзі
Миға шабуыл
СТО
| |||
Сабақтың ортасы Топпен жұмыс мин
Қорғауға әр топқа мин
|
«Ана» сөзіне ассосация 3.Әдебиет теориясынан білім беру. Дәптерге жаздыру Жанарыңнан көрдім алғаш аспанды-метафора Ақ сүт-эпитет Өлеңді құрылысына қарай талдау. Ақ сүт берген/ қашанда үміт /күтеді,/-а, 3бунақ,12 буын. Отанымның/ өзі сенен /басталып./-б, 3бунақ,11 буын. Жауларыма /жеткен жерден /бітеді./-а, 3бунақ,11буын. Бұл өлең 3 шумақты, шумақ төрт тармақтан, әр тармақ үш бунақтан, он бір-он екі буыннан тұрады. Қара өлең ұйқасымен құрылған (а,а,б,а). |
Ә.Дайыр, Қ.Айтқалиев Ш.Беркімбаева, Г.Құрманбай Әдебиет 5-сынып Оқулық
| |||
Сабақтың аяқталуы мин
Бағалау мин Үйге тапсырма 1 мин Кері байланыс |
Ой толғаныс. 3 Етістік. Не істейді? АЯЛАЙДЫ, СҮЙЕДІ, АРМАНДАЙДЫ БІЗГЕ АЛАҢ БОЛАТЫН ЖАН Шығармашылықпен жұмыс. (Оқушылар «ана»тақырыбында өлең шығарады ) Аты аңызға айналған аналар; Томирис, Нұрилә Зере,Ұлжан Ана туралы мақал-мәтел жарысы бағалау Ақын өмірін оқу, «Ана» өлеңін жаттау, эссе жазу. Стикер тарату |
стратегиясы
Баспалдақ әдісі | |||
Қосымша ақпарат |
| ||||
Саралау (дифференциация) - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері,АКТ құндылығымен байланысы | |||
|
Әркімнің бағалау парақшасы |
| |||
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
| ||||
Қорытынды баға Қандай екі нәрсе табысты болды? ( оқытуды да оқуды да ескеріңіз) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? ( оқытуды да оқуды да ескеріңіз) 1:
1:
Сабақ барысында келесі сабағыңызды жетілдіру үшін сыныптан немесе жекелеген оқушылардан не білдіңіз? 1:
|