7


  • Учителю
  • Розробка урока 'Другорядні члени речення' 8 клас

Розробка урока 'Другорядні члени речення' 8 клас

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Клас: 8 Українська мова

Урок № Дата:20.11.2015р

Тема:Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина

Мета:вдосконалювати вміння учнів визначати в реченнях головні та

другорядні члени речення, поширювати речення другорядними членами ,

удосконалювати вміння практично застосовувати здобуті знання;

розвивати логічне й образне мислення, мовлення, спостережливість,

пам'ять;виховувати повагу до фольклору , любов до рідного краю,

шанобливе ставлення до художнього слова.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація до уроку, відеоматеріали, дидактичний матеріал.

Міжпредметні зв'язки: українська література, народознавство, географія, музика, , хореографія.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Форма проведення: урок-телепередача


Хід уроку

І. Організаційний частина.

Психологічна настанова.

"До успіху"

- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі (девіз уроку):

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІ. Мотиваційний етап. Оголошення теми й мети уроку.

- Сьогодні ми закріпимо знання про другорядні члени речення. Запишіть у зошити дату та тему уроку.

Епіграфом до уроку є слова Є. Моцецкої

Донеччино! Ти у моєму серці:

І пахощі ковилових степів,

Й високі сіро-сині терикони,

І у діброві соловейка спів.

В моєму серці помістилось море,

Лани пшениці,багатства землі,

Нічні троянди,стрункі осокори

Й безмовні свідки - баби кам яні .

-Саме про Донеччину ми будемо сьогодні говорити. Але нас чекає незвичайний урок. Ми з вами стаємо учасниками телепрограми.

Доброго дня! Рада вітати вас на каналі « Школа»! У шкільному ефірі - дитяча телепередача «Українська мова», присвячена найкращому місцю у світі - нашій Батьківщині. З вами її постійна ведуча - Ірина Анатоліївна. У цьому випуску ми поговоримо про другорядні члени речення.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

«Найрозумніший»

  • Почнемо нашу передачу з рубрики «Найрозумніший». Я маю кілька запитань до учасників програми. Якщо ваші відповіді правильні, ми зможемо перейти до наступної рубрики. Для початку розділимося на 2 команди. Будемо відповідати по черзі

  • Що таке речення?

  • Що таке просте речення?

  • Які ви знаєте головні члени речення?

  • Чим відрізняється речення від словосполучення?

  • Які речення називаються непоширеними, а які - поширеними?

  • Що таке підмет? Наведіть приклад речення з підметом.

  • Що таке присудок? Наведіть приклад речення з присудком.

  • Які ви знаєте другорядні члени речення?

  • Що таке додаток? Наведіть приклад речення з додатком.

  • Що таке означення? Наведіть приклад речення з означенням.

  • Що таке обставина? Наведіть приклад речення з обставиною.

ІV. Виконання практичних завдань на закріплення знань і вмінь учнів.

Робота з деформованим текстом «Навколо світу»

Донеччина - гарний край з багатьма визначними місцями. Сьогодні в рубриці «Навколо світу» ми помандруємо до відділення степного природного заповідника.

Хомутовський степ - ботанічний заповідник. Розташований на крайньому південному сході Донецької області, майже на кордоні з Ростовською областю, за 20 км від узбережжя Азовського моря.

Але текст, наданий режисером для нашої телепередачі, закороткий і не відображає всієї його краси , бо складається лише з непоширених речень. Перегляньте відео та допоможіть режисеру відтворити красу заповідника. (Перегляд відеоролика учнями. Релаксація.)

Поширте кожне речення другорядними членами. Скористайтеся довідкою.

Хомутовський степ - перлина. Це лабораторія. Дике поле вражає. Приїжджає півмільйона людей.

Довідка. Донеччини, щорічно,польова,наукова , загадковою, до заповіднику, мальовничою, неповторний, романтичністю, красою, прекрасна.

  • Визначте, якими членами речення є вставлені вами слова.

«Пекельна кухня»

Учні отримують завдання у конвертах.

- Як ви зрозуміли, ця рубрика - кулінарна. Але що ж ми будемо готувати? У меню сьогодні вишукана страва - «Поширене речення». Інгредієнтами до цієї страви є слова. Працюючи в парах, із поданих слів складіть і запишіть два поширені речення, кожне з яких має інший колір. А коли речення будуть готові, оформіть їх, підкресливши всі члени речення.

1.За давніх часів територія сучасної Донеччини називалася Диким Полем.

2. Ми повинні вивчати літературу свого рідного краю.

3. Дорога починається з батьківського порогу.

4. Любов'ю до краю шахтарського горіли серця багатьох творчих особистостей .

«Танці з зірками»

Здається, час нам трішки відпочити. Влаштуємо перерву на рекламу! А рекламувати сьогодні будемо танцювальне шоу «Танці з зірками». На екрані з'являтимуться рядки вірша . Якщо ви бачите в ньому додаток, виконуєте рухи зігнутою в лікті рукою. Якщо означення - робите хвильку. Якщо обставина, рух рукою вбік і притуп:

  • Рідна земле в сонячній короні,

  • Дорога і люба без прикрас -

  • В сполахах заграв і шапках териконів,

  • Із співучим іменем Донбас.

  • В лавах вугіль блищіть,як рубіни,

  • В печах сталь янтарно визріва ,- Недарма тебе перлиною з гордістю народ наш назива.

Караоке на майдані»

Учитель. А зараз ви зможете поринути у світ музики, адже на черзі рубрика «Караоке на майдані»!

Вашим завданням є прослухати фрагмент пісні і вставити в речення пропущені другорядні члени:

Ми живемо під … ясним,

А … шляхи, поля

І села, і міста … -

Це … край, моя земля.

Високі крила …,

Співучі вірші … -

-Молодці, а тепер давайте перевіримо чи правильно ми впоралися з завданням. Прослухаємо знову пісню.

Ми живемо під небом ясним,

А навкруги шляхи, поля

І села, і міста прекрасні -

Це рідний край, моя земля.

Високі крила журавлині,

Співучі вірші Кобзаря.

-Якими членами речення є пропущені слова?

V. Підсумок уроку. Оцінювання

- Наша телепередача підходить до кінця. Сьогодні ми зміцнили свої знання про другорядні члени речення. Будь ласка, продовжіть речення.

Вправа «Мікрофон»

-На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

- Мені сподобалось…

- Мій настрій покращився…

VІ. Повідомлення домашнього завдання.

Обо'вязвове завдання: Повторити §12,виконати вправу 133

Додаткове завдання: скласти 5 речень про осінь, записати й визначити в них усі члени речень.

6




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал