7


  • Учителю
  • Поурочный план по казахскому языку

Поурочный план по казахскому языку

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

9-класс. 10.09.2015

Тақырыбы :Отбасыммен шешім қабылдаймын. Үндестік заңы

Сабақтың мақсаты. Білімділік: Отбасымүшелері туралы әңгімелеу,оқыту, тақырыпқа байланысты жазбаша, ауызша жұмыстар орындауарқылы білімді нығайту.

Дамытушылық: Тақырып бойынша, оқыту, жазу арқылы олардыңсөйлеу әрекетіне жол ашу.

Тәрбиелік: Оларды татулыққа, ойға жүйрік болуға, ізденімпаз болуғабаулу.

3. Сабақтың түрі: аралас

4. Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, оқыту, сұрақ- жауап

5. Жұмыс формалары: топтық, жұптық, жекелей.

6. Көрнекілігі: сөйлем құрау, слайдтар, үлістірмелі қағаздар.

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу.

II Үй жұмысын тексеру: Ереже, Үндестік заңына байланысты, жаңасөздерді сұрау.

III Ой шақыру, сабақтың мақсатымен таныстыру: Осы тақырыпбойынша білімдерін молайту, есте сақтау қабілетін арттыру, отбасындатату болуға үйрету. Суреттер арқылы отбасы мүшелерді атау.

IV Жаңа сабақты түсіндіру: Мақалды талдау

Мәтінмен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс

Тірек сызбадағы сөздер

Сергіту

V Сабақты түсіндіру: А)Балалар отбасын әдетте үш тұлға құрайды: әке,ана, бала.

Ендеше мына мақалға назар аударайық:

Әке- асқар тау,

Ана-бұлақ,

Бала-құрақ.

Осы мақалдың мағынасын қалай түсінеміз? Әке тау сияқты мықты, биікқорған. Ана су тәрізді өмірдің нәріБала тауда ағып жатқан сужағасындағы құрақ (шөп ) сияқты, яғни бала ананың қамқорлығымен өседі

Б)Тренинг арқылы оқушыларды үш топқа бөлемін.

Ітоп Әке**** ІІ топ Ана**** ІҮтоп Бала***

Осытоптар әр отбасы мүшенің үйде қандай жұмыс жүргізетінің көрсетеді,постер бойынша. Сосын өз постерлерін қорғайды. Бір топ өз жұмысынқорғағанда, екінші топ оларды бағалайды.

В) Мәтінмен жұмыс.

Мәтін сөйлемдері жазылған, қасындағы екі қатарға, дұрыс, бұрыс емесдеген жазуға белгі қойылады + деген, яғни мәтіндегі сөйлемдердің дұрыс, _бұрыс еместігін анықтау.

Менің отбасында бес адам бар.

Олар анам, әкем, сіңілім, мысығым және мен.

Cіңлім, інім бар.

Менің әкем дәмді тамақ пісіреді.

Менің анам ағаш жарады.

Отбасыммен шешімді қабылдаймын.Мәтінді оқу,мазмұндау.

Үндестік заңы. Дыбыс үндестігі. Буын үндестігі. Үндестік заңы - закон сингармонизма.

В казахском языке различают два вида сингармонизма.

а) дауысты дыбыстар үндестігі (гармония гласных звуков);

б) дауыссыз дыбыстар үндестігі (гармония согласных звуков).

Буын үндестігі

Суть закона сингармонизма в следующем: в зависимости от слогообразующего гласного в корне слово может принять только твердые или только мягкие аффиксы әже-лер, бала-лық, оқу-шы-лар-ға.

Если последний слог слова твердый, то к нему присоединяется твердый аффикс. Если последний слог слова мягкий, то к нему присоединяется мягкий аффикс.

Дыбыс үндестігі

Прогрессивная и регрессивная ассимиляция

Гармония согласных бывает двух видов: прогрессивная и регрессивная ассимиляция. По прогрессивной ассимиляции: Последний звук основы влияет на первый звук окончание. Если последний звук глухой или звонкий б, в, г, д, то начальный звук аффикса глухой.

Например: кітап тар. Иванов тар.

Если последний звук основы звонкий, сонорный или гласный, то начальный согласный звук аффикса звонкий или сонорный.

Например: ақын дар, үй-дің, қыз-ға.


Қорытынды: Бір _біріне тақырып бойынша сұрақ қою.

Рефлексия: сабақ бойынша пікірлерін смайлектер арқылы көрсетеді.

Бағалау.

Үй тапсырмасы: сөздерді жаттау, 7 бет 9 тапсырма.








 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал