- Учителю
- Мәшһүр Жүсіп Көпеев шығармашылығы (10 сынып)
Мәшһүр Жүсіп Көпеев шығармашылығы (10 сынып)
Пән: Қазақ әдебиеті
10-сынып
Күні:
Тақырыбы:
Мәшһүр Жүсіп Көпеев. «Сарыарқаның кімдікі екендігі» кітабы
Мақсаты
«Сарыарқаның кімдікі екендігі» өлеңімен таныса отырып, өлеңдегі оқиды
Күтілетін нәтиже
А) Автор туралы біледі, өлеңдерін оқи алады;
Б) «Сарыарқаның кімдікі екендігі» кітабына енген өлеңдерінің тақырыптарын сипаттайды;
С) Өлеңдерінің тақырыбын өмірмен байланыстыра отырып баға береді.
Пайдаланылған әдіс-тәсілдер.
Жаңа әдістеp
Диалoг әдісі,
Талқылау, дебат, сұpақ-жауап, Тoптық, жұптық жұмыстаp
АКТ-ны қoлдану:
таныстыpылым
Сыни oйлау:
«Тoптастыpу», «Ыстық орындық», «Диалoг аpқылы oқу», «Галеpеяға саяхат», «Құпия зат» әдісі, ББҮ
Керекті жабдықтар
Жалпы білім беpетін мектептің 10-сыныбына аpналған қазақ әдебиеті оқулығы Қ. Алпысбаев, Б. Әбдіғазиұлы, Б. Сманов,
Ж. Сәметова Алматы «Мектеп» 2010 жыл. «Қазақ тілі мен әдебиеті» әдістемелік журналы, нұсқаулық, pесуpс паpақтаpы, жұмыс дәптеpі, тoпшамалаp, маpкеp, стикеp,
АКТ.
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
1.Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу.
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісімен тексеремін. Сұрақтар:
Мәшһүр Жүсіп Көпеев қай жерде өмірге келген?
Мәшһүр Жүсіп Көпеев қай жылдар аралығында өмір сүрген?
1. Сабаққа әзірлену.
Мұғаліммен амандасады.
Бір-біріне сұрақтар қояды, сұрақтарына жауап береді
Тұсаукесер
Жазушының кітаптарының аты жазылған парақшалар арқылы оқушыларды топқа бөлу.
Топтардың атауы: «Хал - ахуал», «Сарыарқаның кімдікі екендігі»
«Хал-ахуал» 1 - топқа, «Сарыарқаның кімдікі екендігі» болып 2 - топқа бөлініп отырады.
Негізгі бөлім
Ресурстар таратылады. Ресурстардан «Қу дүние», «Жарты нан», «Бес қасиет» өлеңдерін оқыта отырып, эссе жаздырту. Әрбір оқушының жауаптарын қадағалау, тыңдау
Оқушыларға деңгей бойынша тапсырмалар беріледі.
1 топ. Идеясын ашу.
2 топ. Бұл өленде ақын адамның қандай қасиеттері туралы сөз етеді
Топтағы әрбір оқушы өзіне берілген тапсырманы орындайды, түсінбегендерін топпен талқылайды. Орындап болған соң «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
Қорытынды
«Құпия зат» әдісімен аяқтаймын. 2 минут уақыт беремін.
Суреттен не көріп тұрсыздар?
Суреттегі адамның кім екендігін жанама сұрақтар қою арқылы біледі
Үйге тапсырма
Кері байланыс парағы беріледі.
Үй тапсырмасын беру:
1.Мәшһүр Жүсіп Көпеев ғалым.
2. Мәшһүр Жүсіп Көпеев тарихшы. Жауап дайындап келу.
Әрбір оқушы сабақтан алған әсерін,күйін, сезімін кері байланыс парағын толтыру арқылы көрсетеді. Оқушылар өзін «Блоб ағашы» арқылы бағалайды.
Үй тапсырмасын тақтадан жазып алады.
Сабақтың өзіндік талдауы
Бұл сабағым менің орта мерзім жоспарындағы бірінші сабағым болғандықтан ба мен үшін ерекше болды. Яғни, бұрынғы сабақтарыма қарағанда курстан оқып келген жаңа әдіс тәсілдерді пайдалана отырып, жеті модульді ықпалдастыра отырып өткізуге тырыстым. Ең бірінші сыныпқа келген соң үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы тексердім, содан соң «басбармақ» әдісі арқылы бағалаттым. Ол оқушылар үшін жаңалық болды. Содан соң ресурс парақшалары арқылы оқулыққа қосымша материалдар беріліп «Галереяға саяхат» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіру жүрді. Мұнда оқушылар берілген уақыт ішінде сұраққа жауап беріп, кейін мен қол шапалақтаған кезде келесі топқа барып жауаптарын толықтырып отырды. Сабақтың қорытындысында «Құпия зат» әдісі арқылы қорытындыладым