- Учителю
- 'Мектеп үйірмелері. Сын есім' қазақ тілінен сабақ жоспары, 6 сынып
'Мектеп үйірмелері. Сын есім' қазақ тілінен сабақ жоспары, 6 сынып
6 «В» сыныбына арналған қазақ тілі пәнінен
сабақ жоспары
Тақырыбы: Мектеп үйірмелері. Сын есім
Мақсаты:
1.Білімділік: Сын есім еске түсіріп, тарау бойынша алған білімдерін бекіту. Оқушылардың сауатты жазу, сауатты сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.2.Дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу әрекетін, есте сақтау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.
Кезешімен сұхбат.
Тіл дамыту жұмыстары:
-
Бүгін сыныпта кім кезекші?
-
Бүгін сыныпта кім жоқ?
-
Бүгін нешесі?
-
Бір жылда неше жыл мезгілі бар?
-
Күз айларын ата.
-
Қыс айларын ата.
-
Көктем айларын ата.
-
Жаз айларын ата.
-
Дыбыстардың неше түрлерң бар
-
Дауысты дыбыстардың жіктелуі
-
Дауыссыз дыбыстардың жіктелуі
-
Буындардың түрлері.
-
Жалғаудың түрлері
-
Қазақ тілінде неше септік бар?
-
Оларды ата
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Досыңа хат» шығармашылық жұмыс
ІІІ. Жаңа сабақ.
Грамматикалық тақырып: Сын есім
Оқушыларды ережесіен таныстыру.
Сын есім
Заттың түрін, түсін, сапасын, салмағын, көлеін білдіретін сөз табы. Сұрақтары: қандай? Қай? Мысалы: әдеі, таза, үлкен.
Заттың сын-сипатын білдіреді.
Мысалы: әдемі, үлкен.
Басқа сөз таптарынан жасалған туындыц сын есім.Мысалы: өнер-лі
Тау-лы
қатыстық
сапалық
Мағына қарай түрлері:
Оқушылар шеңбер құрастырып, бір-бірен аттарының І әрпіне басталын сын есімді айтады.
Күшейткіш үстеу қиылдың белгісі мен сапасын тым күшейтіп не солғындатып көрсетеді: Сұрақтары. Қалай? Қандай?
Мысалы: ең, тым, аса, өте, нағыз, кілең.
Өте ұнайды, өте тез.
Лексикалық тақырып: Мектептегі үйірмелер.
Балалар, мектепте қандай үйірмелер бар?
Өздерің қандай үйірмелерге қатысады?
Мектептің үйірмелері танысу үшін 178 беттегі 1-тапсырманы оқып,аударымыз. Менің сұрақтарыма жауап береді.
Топтар бір-бірен сұрақ қояды.
ІҮ. Сергіту сәті.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. «Жасырын гүл» ойыны. Гүлдің әр бөлігінде 1 сын есім жазылып тұрады, сол сын есіммен сөйлем құрастырамыз.
2-тапсырма. Қатыстық және сапалық сын есімдерді 2 бағанға бөліп жазу.
Сары, тәтті, арыстандай, кең, айлық, достық, ақ, жақсы, балалы, жеңіл, көлді, ақылды, өткір, гүлді, таудай, жаман, семіз.
3-тапсырма. Берілген сөйлемдерде сын есімді тауып, астын сызу.
«Хобби» - ұнаған іспен айналысу.
Бақытты өмір сүру үшін, сүйікті ісіңмен айналыс.
Маған қазақ қолөнері ұнайды.
Мен әдемі және қызықты ою-өрнек жасаймын.
Үйірмеде әртүрлі матадан қуыршақтарға киім тігеміз.
Домбырамен көңілді күй орындадым.
4-тапсырма. Тиісті күшейткіш үстеуді жазу.
5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.
Әр топ бір үйірменің суретін салып, сол бойынша сөйлем құрастырады.
ҮІ. Рефлексия. «Жетістік баспалдағы»
ҮІІ.Сабақты қорытындылау.
ҮІІІ.Үйге тапсырма. 179 бет 3-тапсырма. Үлгі бойынша сөйлемдерді құрастыру.
ІХ. Оқушыларды бағалау. Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.