7


  • Учителю
  • Открытый урок по казахскому языку 'Отан'

Открытый урок по казахскому языку 'Отан'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

.

Сынып: 2

Пән: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Отан

Сабақтың мақсаты :

1. Оқушылардың Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру

2. Көркем жазуын және байланыстырып сөйлеу тілін дамыту

3. Отансүйгіштікке , адамгершілікке тәрбиелеу


Сабақтың әдісі: сөйлесу, сұрақ-жауап әдісі, ойын әдісі, тілдік талдаулар


Сабақтың көрнекілігі: Сюжетті суреттер, сөзжұмбақ


Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.


  1. Казір қай сабақ?

  2. Қазақ тілі нешінші сабақ?

  3. Қазақ тілі сабағында қай тілде сөйлейміз?

  4. Нешінші сыныпта оқисыңдар?

  5. Бүгін нешесі?

  6. Аптаның қай күні?

-Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ. Бүгінгі сабағымызға мұғалімдер келіп отыр. Олар сендердің сабаққа дайындықтарыңды , білімдеріңді байқамақшы.Біз де білгенімізді ортаға салуға тырысайық.


  • Біздің қонақтарымызбен бірге Білгір бала келіп отыр. Ол жаяу емес пойызбен келіпті, жай емес вагондарға тапсырмаларын тиеп ала келіпті. Сол әкелген тапсырмаларды орындап, пойызға мініп, біздің елімізге саяхатқа шығатын боламыз. Бұл тапсырмаларды орындамас бұрын сабағымыздың тақырыбымен танысайық.

О

Т


а

н


-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы, мына сөзжұмбақтың астында жасырулы тұр, соны табу үшін мынадай сұрақтарға жауап берулерің керек.


  1. Сан атауы

  2. Жануар атауы

  3. «Мама» сөзінің аудармасы

  4. Жұмсақ тағам атауы


Міне, балалар сөзжұмбақты шештік, әрмен қарай сабағымызды жалғастырамыз.Білгір баланың әкелген тапсырмаларын кезекпен орындайық.


1-тапсырма

  1. Отан туралы өлеңді мәнерлеп оқу

  2. 1-шумақтан балалар оқиды.

  3. Ата, әже, ана сөздеріне дыбыстық талдау жасау


Балалар есімізге түсіріп өтейік:

- Қазақ тілінде неше әріп бар?

- Дыбыстар неше топқа бөлінеді?

- Жуан дауысты дыбыстарды атаңдар.

- Жіңішке дауысты дыбыстарды атаңдар.

2-тапсырма

Отбасы суреті беріледі. Тақтада Тату, үлкен, ынтымақты сөздері ілулі тұрады. Осы сөздермен сөз тіркестерін құрастыру.

Сергіту сәті : Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ

Алақанды ашайық,

Бесті-беске қосайық.


Дәптермен жұмыс. 3-тапсырма


  1. Сөйлемдерді көшіріп жазып, аудар


Отанның ауасы таза. Өзеннің суы көк. Таудың шыңы биік.Жердің гүлі әдемі. Табиғаттың байлығы-өзен,көл.Есеттің досы жақсы.

4-тапсырма Топтық жұмыс

1топ- Ұзынкөл суреті

2 топ- Астана суреті


Тапсырма мынадай: Әр топ сурет бойынша жұмыс жасайды. Өз ойларын айту.


Сұрақтар қойылады: 1 Ауданымыз қалай аталады?

2 Астанамыз қай қала?

3 Астана қандай қала?

Қорытындылау: Ал, балалар ,сөйтіп, Білгір баланың тапсырмаларын мүдірмей орындадық. Енді өздеріңді Білгір баланың қатарына қосуға болады деп ойлайсыңдар ма?( ИӘ)

Сабағымызды қорытындылап өтейік:

1.Отан деген не?

2 Отанымыз қандай?

3 Табиғаттың байлығы не?

4 Әр азаматтың борышы не?

Бағалау: Жақсы қатынасқан оқушылардың еңбектерін бағалаймын.


4 сынып

Сабақтың тақырыбы:


Қайталау. VI модуль. «Біздің қала». «Біздің ауыл».


Сабақтың мақсаты

  1. Білімдік: өткен тақырыптар бойынша оқушылардың білімдерін тиянақтау және әрі қарай тереңдету.

  2. Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау және сөйлеу қабілеттерін дамыту, таным белсенділігін дамыту.

  3. Тәрбиелік: өз еліне, жеріне деген сүйіспеншілік сезімдерін тәрбиелеу.


Көрнекілік: қала, ауыл, вокзал, әуежай суреттері.

Пайдаланылатын техникалық құрал: компьютер.

Сабақтың түрі: қайталау сабағы.

Сабақтың тәсілдері: сұрақ - жауап, әңгімелеу, іздену, топпен жұмыс.

Пән аралық байланыс: ән - күй сабағы.

I Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Кезекшінің мәліметі. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

II Өткенді қайталау.

  1. «Вокзалда» тақырыбын қайталау.

Сұрақтарға жауап алу:

  • Вокзал қандай? Қайда?

  • Нелер бар?

  • Кімдербар? (Слайдтар көрсету)

Қала мен ауылды салыстыру. Венн диаграммасын жасау.

(Топпен жұмыс)

Әр топтан оқушы шығып, «Венн диграммасы» бойынша мәлімет береді.

2. «Әуежайда» тақырыбын қайталау.

- Әуежай қандай?

- Әуежай нелер бар?

- Әуежайда кімдер бар? (Слайдтар көрсету)

3. «Ауылда » тақырыбын қайталау.

Сұрақтарға жауап алу:

-Ауыл қандай?

-Ауылда кімдер бар?

-Ауылда нелер бар?

-Ауыл қайда?

  1. «Қалада» тақырыбын қайталау.

  • Қалада нелер бар?

  • Қала қандай? Кімдер бар?

(Оқушылар жауап берген соң, компьютерден сұрақтардың жауаптары бар слайдтар көрсетіледі)

5. Қала мен ауылды салыстыру. Венн диаграммасын жасау.

(Топпен жұмыс)

Әр топтан оқушы шығып, «Венн диграммасы» бойынша мәлімет береді.


ә) Деңгейлік тапсырмалар орындау.


III Сабақты қорыту.

Мұғалім: Қазақ халқында мынадай мақал бар:

«Отансыз адам,

Ормансыз бұлбұл»

(Мақалдың мағынасын оқушылармен пікірлесу арқылы шешу)

Қорытынды: Әр адам өз елін; өз жерін, тұратын үйін сүюі керек.

IV Үйге тапсырма: Өтілген сөздерді қайталау.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал