7


  • Учителю
  • Открытый урок по теме 'Интернет'

Открытый урок по теме 'Интернет'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

8 «А» сынып

Грамматикалық тақырып: Қыстырма сөздер.

Лексикалық тақырып: Интернет


Мақсаты: 1. Қыстырма сөздермен, оның түрлерімен танысу,

ажыратуға және колдануға үйрену.

2. Ойды жүйелеп айту дағдысын қалыптастыру, ойлау,

есте сақтау, еске түсіру қабілеттерін дамыту.

3. Тақырып бойынша оқушыларды еңбексүйгіштікке,

достыққа тәрбиелеу. Компьютердің жақсылығы мен

зиянын ажыратуға тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар: интерактивтік тақта, кесте, кәртішкелер

(деңгейлік тапсырмалар, тест сауалдары)

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, деңгейлік

тапсырмалар, жеке


Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу 2. Кезекшімен сұхбаттасу

3. Сабаққа дайындықтарын тексеру (3 мин)

- Сәлеметсіздерме балалар!

- Бүгін сабаққа дайынбыз ба?

- Кезекші кім?

-Сабаққта кім жоқ?

-Қазір жылдың мезгілі қандай?

-Көктемнің айларын кім атап береді?

-Қазір көктемнің қай айы?

-Көктемнің ауа райы қандай болады?

-Бүгін ауа райы қандай?

-Аптаның қай күні?

-Қазақ тілі сабағы кесте бойынша нешінші?

- Енді сабаққа кірісейік.


ІІ. Ой шақыру (мотивация)

- Құрметті оқушылар! Сіздерге сәттілік, тиянақты жауап, өзіме жетістік, келген қонақтарға сабырлық және тыныштық тілеймін.


Өткен сабағымызда, біз сіздермен грамматикалық тақырып бойынша «Оқшау сөздермен» таныстық. Қазір сендер менің сұрақтарыма толық жауап беріңдер.

1. Оқшау сөздерге қандай сөздер жатады?

(одағай, қыстырма сөздер, қаратпа сөздер)

2. Сөйлемде басқа сөздермен байланысы бар ма? (байланыспайды)

3. Сөйлемнің мүшесі болады ма? (жоқ)

4. Оқшау сөздер сөйлемде қандай тыныс белгілермен бөлінеді?

(үтір мен леп белгісі)

  • Енді біз қыстырма сөздерімен танысамыз.

Бүгінгі күннің тақырыбын дәптерге жазайық 15.03.11

  • 99 бетті ашамыз, қыстырма сөздердің ережесін оқып алайық.

Қыстырма сөздер

сөйлемдегі ойға айтушының көзқарасын білдіретін оқшау сөздің бір түрі.

  • Сөйлемде басқа сөздермен байланыспайды

  • Сөйлемнің мүшесі болмайды

  • Оқшау тұрады (обособленно, отдельно)

  • Сөйлем ішінде үтір мен леп белгісімен бөлінеді (7мин)


Ой тәртібін білдіреді




Қуаныш, аяушылық, өкінішті білдіреді

Растау, теріске шығару мағынасын білдіреді

Ойдың кімнен шыққанын білдіреді

Күмәнді

ойды білдіреді

біріншіден,

екіншіден,

алдымен,

ақырында,

қорыта

айтқанда

бақытына қарай,

амал қанша,

өкінішке орай

сөз жоқ,

әлбетте,

шынында,

рас,

бәсе

меніңше,

оның пікірінше,

Мараттың

айтуынша

сірә,

мүмкін,

бәлкім,

кім біледі


Енді осы сызбаны дәптерге көшіріп алайық.

  • Балалар , одағай мен кыстырма сөздердің бір айырмашылығы бар? Ол қандай? (леп белгісі жоқ)

(3 мин)

-Балалар, сәуір айында Қазақстан елімізде бүкіл халық қандай оқиғаға күә болады?

Дұрыс, ҚР Президентінің сайлау рәсімі өткізіледі.

-Осындай жаңалықтарды біз қайдан естиміз?

Дұрыс, ақпараттық құралдарынан: теледидардан, (баспасөз) газет-журналдардан ,ұялы телефон т.б.

-Иә, балалар оның ішіне интернет деген құралы да бар.

-Интернет немен тығыз байланысты?

Дұрыс, компьютермен байланысты?

(2 мин)

Мұғалім сөзі: Иә, қазіргі заманда компьютерлер біздің өміріміздің барлық салаларына енген. Бұл ақылды машинасыз өмір қиынға соғады. Біздің балаларымыз дамыған елде өмір сүріп жатқандықтан компьютерлер олар үшін күнделікті зат. Мысалы, теледидар сияқты. Осы күнге дейін үлкендер үшін компьютер - техника жаңалығы болып есептелсе, бала үшін компьютер - күнделікті уақыт өткізетін ойыншық. Бірақ бала үшін компьютердің пайдасы мен зияны қандай?


ВЕНН ДИАГРАММАСЫ 5 мин


пайдасы зияны


Пайдасы: заманның құралы, интернет қосылады,қызығушылық, шығармашылық, шет тілдерді үрену, сурет салады, жақсы қарым-қатынас...


Зияны: 7-8 жаста -үлкен әсер, көзге зиян, кергегі емес мәліметтерді көру,


Ұсыныс: 6 жас-20 мин; 7-8 жас-30-40 мин; 9-11 жас -1-1,5 сағат;

14-15 жас -2 сағаттан аспау, көзге демалу керек.


-Балалар, мен қазір сендерге сөйлемдірді тақтаға шығарамын.


Мысалы: 1. Меніңше, біз компьютер туралы аз білеміз. 1нұсқа

2. Бұл суретті , бәлкім, мен интернеттен түсірдім. 2 нұсқа

3. Сабаққа Айнаш та келіп калды-ау, әйтеуір! 3 нұсқа

4. Әдетте, қазіргі адамдар үйге компьютер сатып алады. 4 нұсқа

-Осы сөйлемдерде не туралы айтылып жатыр?

-Компьютер, интернет туралы.


-Енді осы жай сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау керек.

( 5 мин)


Сөздік жұмысы: (5 мин) 30 мин

қысқарған түрі - соқращенный вид

құрал - средство

ыңғайлы -удобный

байланыс жәшігі- ящик связи

оқиға - событие

әлемнің түпкір-түпкірінде - в дальнем уголке мира

шалғай -даль

бүркеншік ат - псевдоним

тіл-табысу - переписываться

молырақ - больше

жедел - быстро

мол көзі -богатый источник

әсер, зиян- вред

100 бет, «Интернет»


Деңгейлік тапсырмаларды орындау. (10 мин)


ІІІ деңгей.

1.Бір оқушы жаңа сөздерді оқиды.

2. Мәтіннен интернет, компьютер туралы сөздерді-аударып теріп жазу.


ІІ деңгей

1. Сөздікте асты сызылған сөздермен сөз тіркестер құру.

2. Берілген сөйлемдерден қыстырма сөздерді табыңдар.

А) Әдепте, әр бала компьютермен жұмыс істеп біледі.

Ә) Тыңдаңызшы, бұл дұрыс емес қой.

В) Меніңше,интернеттен алынған мәліметтер кей-кезде дұрыс болмайды.

І деңгей

1. Сөздікте асты сызылған сөздермен сөйлем құру (1-2 сөйлем)

2. . Көп нүктенің орнына керекті сөздерді жазыңдар:

А) ....., сені мұғалім іздеді.

Ә) ....., адамға компьютердің зияны да бар.

Б) Сіздікі, ...., дұрыс емес.

КучерянВ.

- мәтіннен тән дыбыстардан құралған сөздерді теріп дәптерге жазғызу

Сеитов М,

-жеке карртішкелерді беру.---------


Бекіту: тақтада асық суреттері ілулі тұр, бірақ оның артында бекіту сұрақтары жазылған


1. Оқшау сөздер не жатады?

2. Тныс белгілері қай жерінде қойылады?

3. Қыстырма сөздердің түрлері қандай?

4. Қыстырма сөздер сөйлем ішінде қандай мүше болады?


Үй тапсырма: Компьютер туралы интернеттен хабарлама іздеу.

Қыстырма сөздерді қолданып, 5 сөйлем құру.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал