7


  • Учителю
  • ҚАзақ тілінен қысқа мерзімді жоспар 'Есімдіктер'

ҚАзақ тілінен қысқа мерзімді жоспар 'Есімдіктер'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Есімдіктер туралы түсінік

Мақсаты:

а) Есімдік туралы алғашқы түсінігін қалыптастыру;

ә) Есімдіктерді сөйлем ішінде таба білу;

б) Сөздік қолданыста пайдалана білу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар есімдіктің есім сөздердің орнына жұмсалатынын, олардың жеті түрі болатынын біледі; есімдіктерді сөйлем ішінде таба алады.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, фломастерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру

3 мин

Оқушылармен сәлемдеседі, ҚР Әнұранын орындауды сұрайды

ҚР Әнұранын хормен шырқайды

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

6 мин

Қайталауға арналған жаттығуларды тексереді

Орындаған жаттығуларын көрсетеді, қосымша сұрақтарға жауап береді.

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Білімді жан-жақты тексеру

3 мин

Өткен сөз таптарына қатысты сұрақтар қояды, сол арқылы жаңа тақырыпты айқындайды

Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, мысалдармен дәлелдейді

Бәрекелді!

Проблеманы шешу

Топқа бөлу

2 мин

Оқушыларды бойына қарай 5 топқа бөледі

Бойына қарай 5 топқа бөлініп отырады

Өте тамаша!

Топтық жұмыс

10 мин

Есімдік туралы оқулықтан оқуды тапсырады

Оқулықтан есімдік туралы оқиды

Жарайсың дар!

«Ыстық орындық»

4 мин

Түсінгендері бойынша сұрақ қоюын сұрайды

Тақырып бойынша «Ыстық орындыққа» шыққан оқушыға сұрақ қояды, ол жауап береді

Өте жақсы жауап бердің!

Проблеманы шешуді қолдану

Жаттығу орындау

10 мин

192-жаттығу (Мәтінді мәнерлеп оқу, есімдіктердің қай сөздердің орнына жұмсалып тұрғанын айту). Оқушыларға бір-бір сөйлемнен оқытқызады, тапсырма шартын орындатады. Қателескендері болса бірлесіп түзетуді ұйымдастырады

Мәтінді мәнерлеп оқып, есімдіктердің қай сөздің орнына жұмсалып тұрғанын айтады.

Белсенділік танытқан оқушылар ды мадақтап отырамын


Білімді тексеру

2 мин

Блиц-сұрақтар қояды

Оқушылар жылдам жауап береді

Керемет!

Үйге тапсырма беру

2 мин

Есімдіктер қатысқан мақал-мәтелдерді тауып, жазып келу


І топ


ІІ топ


ІІІ топ


ІV топ


V топ


VІ топ


1

2

3

4

5

Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Жіктеу есімдігі. Сілтеу есімдігі.

Мақсаты:

а) жіктеу, сілтеу есімдіктерінің ерекшеліктерін білу;

ә) жіктеу, сілтеу есімдіктерді сөйлем ішінде табу, оларды түрлендіре білу;

б) жазба, сөйлеу тілін молайту.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар жіктеу, сілтеу есімдіктерінің ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру

2 мин

Жайлы психологиялық ахуал орнату үшін тренинг өткізеді

Оқушылар бір-біріне жағымды сөздермен тілек білдіреді

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

6 мин

Есімдіктер қатысқан мақал-мәтелдерді тауып, жазып келу

Үй тапсырмасын оқиды, бір-бірін тыңдап отырады

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Білімді жан-жақты тексеру

3 мин

Есімдіктерге, олардың түрлеріне қатысты сұрақтар қояды, сол арқылы жаңа тақырыпты айқындайды

Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, мысалдармен дәлелдейді

Бәрекелді!

Проблеманы шешу

Жеке жұмыс

2 мин

Жіктеу, сілтеу есімдіктері туралы теориямен таныстыру

І нұсқадағылар жіктеу, ІІ нұсқадағылар сілтеу есімдіктерін оқиды

Тамаша!

Жұптық жұмыс

4 мин

Бір-біріне түсінгендерін баяндауын сұрайды

Түсінгендері бойынша әр жұп бір-біріне түсіндіреді

Жарайсың дар!

Тақтамен жұмыс

6 мин

Екі оқушыны шығарып, жіктеу, сілтеу есімдіктері туралы айтқызады

Қалауы бойынша тақтаға шығып, бүкіл сыныпқа түсіндіреді

Өте жақсы! Керемет!

2 мин

Қосымша сұрақтар қояды

Сұрақтарға жауап береді

Стикерлер

Проблеманы шешуді қолдану

Жаттығу орындау

4 мин

193-жаттығу (Сөйлемді оқып, жіктеу есімдігін табу)

Ауызша орындайды

Жақсы

6 мин

194-жаттығу (Мәтінге ат қою. Жіктеу есімдіктерін теріп жақып, қай септікте тұрғанын көрсету) Тақтаға 2 абзацқа 2 оқушыны шығарады

Оқушылар жаттығуды дәптерлеріне орындайды. Болған соң, тақтадағы жазбалармен өздерінің жұмыстарын салыстырады, қателерін түзетеді

Белсенділік танытқан оқушылар ды мадақтап отырамын

7 мин

195-жаттығу (Көшіріп жазып, есімдіктердің астын сызу, қай септікте тұрғанын айту)

Дәптерлерінде орындайды. Кезекпен бір-бір сөйлемнен оқиды, дәлелдейді.

Бәрекелді! Жарайсың!

Тамаша!

Білімді тексеру

2 мин

БББ тәсілі бойынша жазғызады

БББ тәсілі бойынша өз ойларын жазады

Керемет!

Үйге тапсырма беру

1 мин

196-жаттығу (Мәтіннен жіктеу, сілтеу есімдіктерін тауып, қай септікте тұрғанын ажырату)


Рефлексия:

Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Сұрау есімдігі. Өздік есімдігі.

Мақсаты:

а) сұрау, өздік есімдіктерінің ерекшеліктерін білу;

ә) сұрау, өздік есімдіктерін сөйлем ішінен табу, оларды түрлендіре білу;

б) жазба, сөйлеу тілін байыту.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар сұрау, өздік есімдіктерінің ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру: «Шаттық шеңбері»

2 мин

Оқушылады шеңбер құру арқылы тұрғызады. Амандасады

Оқушылар шеңбер құрып тұрады

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

6 мин

196-жаттығу (Мәтіннен жіктеу, сілтеу есімдіктерін тауып, қай септікте тұрғанын ажырату)

Үй тапсырмасын оқиды, бір-бірін тыңдап отырады, толықтырады, қателерін түзетеді

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Білімді жан-жақты тексеру

3 мин

Есімдіктерге, олардың түрлеріне қатысты сұрақтар қояды, сол арқылы жаңа тақырыпты айқындайды

Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, мысалдармен дәлелдейді

Бәрекелді!

Проблеманы шешу

Жеке жұмыс

2 мин

Сұрау, өздік есімдіктері туралы теориямен таныстыру

І нұсқадағылар сұрау, ІІ нұсқадағылар өздік есімдіктерін оқиды

Тамаша!

Жұптық жұмыс

4 мин

Бір-біріне түсінгендерін баяндауын сұрайды

Түсінгендері бойынша әр жұп бір-біріне түсіндіреді

Жарайсың дар!

Тақтамен жұмыс

6 мин

Екі оқушыны шығарып, сұрау, өздік есімдіктері туралы айтқызады

Қалауы бойынша тақтаға шығып, бүкіл сыныпқа түсіндіреді

Өте жақсы! Керемет!

2 мин

Қосымша сұрақтар қояды

Сұрақтарға жауап береді

Стикерлер

Проблеманы шешуді қолдану

Жаттығу орындау

2 мин

197-жаттығу (Сөйлемді оқып, сұрау есімдігін табу)

Ауызша орындайды

Жақсы

12 мин

198-жаттығу (Мақал-мәтелдерден өздік есімдігін тауып, тұлғасына қарай талдау) Тақтаға кезекпен 6 оқушыны шығарады

Оқушылар жаттығуды дәптерлеріне орындайды. Болған соң, тақтадағы жазбалармен өздерінің жұмыстарын салыстырады, қателерін түзетеді

Белсенділік танытқан оқушылар ды мадақтап отырамын

Білімді тексеру

5 мин

БҮБ кестесін толтыртады

Кестені толтырады, 2-3 кесте оқылады

Керемет!

Үйге тапсырма беру

1 мин

199-жаттығу (Мәтіннен өздік есімдігін тауып, қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айту.Қосымшалардың түрлерін ажырату)


Рефлексия:

Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Жалпылау есімдігі. Болымсыздық есімдігі. Белгісіздік есімдігі

Мақсаты:

а) жалпылау, болымсыздық, белгісіздік есімдіктерінің ерекшеліктерін білу;

ә) жалпылау, болымсыздық, белгісіздік есімдіктерін сөйлем ішінен табу, оларды түрлендіре білу;

б) жазба, сөйлеу тілін байыту.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар жалпылау, болымсыздық, белгісіздік есімдіктерінің ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, А4 қағазы, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру: «Ыстық алақан»

2 мин

«Ыстық алақан» арқылы жылы лебіздерін білдіру

Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

6 мин

199-жаттығу (Мәтіннен өздік есімдігін тауып, қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айту.Қосымшалардың түрлерін ажырату)

Үй тапсырмасын оқиды, бір-бірін тыңдап отырады, толықтырады, қателерін түзетеді

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Білімді жан-жақты тексеру

3 мин

Есімдіктерге, олардың түрлеріне қатысты сұрақтар қояды, сол арқылы жаңа тақырыпты айқындайды

Қойылған сұрақтарға толық жауап береді, мысалдармен дәлелдейді

Бәрекелді!

Проблеманы шешу

Жеке жұмыс

4 мин

Жалпылау, болымсыздық, белгісіздік есімдіктері туралы теориямен таныстыру

Оқушылар І нұсқа жалпылау, болымсыздық, ІІ нұсқа белгісіздік есімдіктерін оқиды


Жұптық жұмыс

5 мин

Жұптасып, түсінгендері бойынша ментальды карта жасатады

Ментальды карта жасайды

Тамаша!

Топтық жұмыс

5 мин

Оқушыларға ментальды карталарын қоғатады, басқаларына түсінгендері бойынша сұрақ қойғызады

Қалауы бойынша тақтаға шығып, бүкіл сыныпқа түсіндіреді, қосымша сұрақтарға жауап береді

Өте жақсы! Керемет!

Проблеманы шешуді қолдану

Жаттығу орындау

4 мин

200-жаттығу (Оқып, жалпылау есімдігін табу)

Ауызша орындайды

Жақсы

11 мин

206-жаттығу (Сөйлемдерді көшіріп,белгісіздік есімдігі қай сөз табының орнына жұмсалғанын табу, тұлғасына қарай талдау) Тақтаға 2 оқушыны шығарады

Оқушылар жаттығуды дәптерлеріне орындайды. Болған соң, тақтадағы жазбалармен өздерінің жұмыстарын салыстырады, қателерін түзетеді

Белсенділік танытқан оқушылар ды мадақтап отырамын

Білімді тексеру

4 мин

БҮБ кестесін толтыртады

Кестені толтырады, 2-3 кесте оқылады

Керемет!

Үйге тапсырма беру

1 мин

202-жаттығу (Мәтінді рөлге бөліп оқып, мазмұнын айту, есімдіктерді мағыналық түрлеріне қарай ажырату)


Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Есімдіктерге жаттығу жұмыстары

Мақсаты:

а) есімдіктердің мағыналық түрлерін білу, бір-бірінен ажырата алау;

ә) есімдіктерді сөйлем ішінен табу, оларды түрлендіре білу;

б) жазба, сөйлеу тілін байыту, сөйлем ішінде сауатты қолдана білу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар есімдіктерінің өзіндік ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, кеспе қағаздар, ватмандар, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру: «Аудито риядағы заттар»

5 мин

«Аудиториядағы заттар» арқылы өзінің ерекше қасиеттерін айту

Оқушыларды топқа бөлу

Оқушылар өздерін аудиториядағы заттарға ұқсатып, себебін айтады

Жыл айларына байланыты бөлінеді

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

6 мин

202-жаттығу (Мәтінді рөлге бөліп оқып, мазмұнын айту, есімдіктерді мағыналық түрлеріне қарай ажырату)

Үй тапсырмасын оқиды, бір-бірін тыңдап отырады, толықтырады, қателерін түзетеді

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Проблеманы шешу

Білімді тексеру

2 мин

Есімдіктерге, олардың түрлеріне қатысты блиц-сұрақтар қояды

Қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді

Бәрекелді!

Топтық жұмыс

5 мин

Есімдіктерге ментальды карта жасатады

Ментальды карта жасап, қорғайды

Өте күшті! Керемет!

7 мин

І, ІІІ, V топқа:

203-жаттығу

ІІ, ІV, VІ топқа:

205-жаттығу

Мәтіннен есімдіктерді теріп жазып, мағынасына, тұлғасына қарай талдайды және тақтаға шығып қорғайды, дәлелдейді

Өте жақсы!

Проблеманы шешуді қолдану

Жаттығу орындау

10 мин

201-жаттығу (Көшіріп жазу, есімдіктерді тауып, астын сызу, мағынасына, тұлғасына қарай ажырату) Тақтаға 2 оқушыны шығарады

Жаттығуды жазбаша орындайды. Болған соң, тақтадағы жазбалармен өздерінің жұмыстарын салыстырады, қателерін түзетеді

Жақсы

Кері байланыс

4 мин

«Менің көңіл күйім» баспалдағы

Баспалдақтар: «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.

Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе адам суретін салып), тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады.

Керемет!

Үйге тапсырма беру

1 мин

207-жаттығу (Өздерің қалаған ақынның өлеңін көшіріп жазып, есімдіктерге талдау жасау)

Орхон-Енисей ескерткіштерінде кездесетін есімдіктер, олардың түрлерін туралы оқулықтан көшіріп жазып, қазіргі есімдіктермен салыстыру


Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Есімдіктерге жаттығу жұмыстары

Мақсаты:

а) есімдіктердің мағыналық түрлерін білу, бір-бірінен ажырата алау;

ә) есімдіктерді сөйлем ішінен табу, оларды түрлендіре білу;

б) жазба, сөйлеу тілін байыту, сөйлем ішінде сауатты қолдана білу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар есімдіктерінің өзіндік ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, кеспе қағаздар, ватмандар, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру

1 мин

Көңілді амандасу



Топқа бөлу

Оқушылар жұптасып, бір-біріне жымиып амандасады Қағаз фигуралар арқылы топқа бөлінеді

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

6 мин

207-жаттығу (Өздерің қалаған ақынның өлеңін көшіріп жазып, есімдік- терге талдау жасау)

Орхон-Енисей ескерт- кіштерінде кездесетін есімдіктер туралы оқу- лықтан көшіріп, қазіргі есімдіктермен салыстыру

Үй тапсырмасын оқиды, бір-бірін тыңдап отырады, толықтырады, қателерін түзетеді

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Проблеманы шешу

Білімді тексеру

10 мин

«Қиын сұрақ» ойынын ұйымдастырады

Әр топ есімдіктерге байланысты бір қиын сұрақтан әзірлеп, басқа топтарға қояды. Қойылған сұрақтарға жауап береді

Бәрекелді!

Топтық жұмыс

15 мин

Шығама жазу. Тақырыптары: «Ұлттық дәстүрлер», «Наурыз - жыл басы», «Төрт түлік», «Еңбек - ар атандырады», «Спорт - серігім», «Туған жер»

Берілген тақырыпқа есімдіктерді қатыстыра отырып шағын шығарма жазады, есімдіктерді талдайды, дәлелдейді

Өте күшті! Керемет!

Проблеманы шешуді қолдану

Тест жұмысы

5 мин

Екі нұсқада тест жұмысын береді

Тест жұмысын орындайды

Жақсы

Кері байланыс

4 мин

«Мен білемін!» кестесі

Білетін-білмейтіндері жөнінде кестені толтырады

Керемет!

Үйге тапсыр ма беру

1 мин

«Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім» тақырыбында эссе жазып келу


«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6


Оқушылар өздерін бағалап, шаршыларды түрлі түске бояйды. Бояулар: жасыл, көк, сары, қызыл

Жасыл

Көк

Сары

Қызыл

Барлық тапсырмаларды өзім орындай аламын

Қиындығы орта деңгейдегі тапсырмаларды орындаймын

Тапсырмаларды мұғалім көмегімен орындаймын

Тапсырмаларды түсінбеймін және орындай алмаймын


«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6





«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6




«Мен білемін!» Тақырып: «Есімдіктер»

оқушының аты

жіктеу

сілтеу

сұрау

өздік

жалпылау

белгісіздік

болымсыздық

1

2

3

4

5

6


Қазақ тілі. 6-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Есімдіктердің емлесі

Мақсаты:

а) есімдіктердің мағыналық түрлерін және жазылу еслесін білу;

ә) есімдіктерді сөйлем ішінен табу, оларды түрлендіре білу;

б) сөйлем ішінде сауатты қолдана білу және жаза алу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар есімдіктерінің өзіндік ерекшеліктерін біле отырып, оларды бір-бірінен ажыратады, сөйлем ішінде таба алады, түрлендіре алады. Олардың дұрыс жазылуын біледі.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, кеспе қағаздар, ватмандар, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру

2 мин

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

6 мин

«Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім» тақырыбын да эссе жазып келу

Бірнеше оқушы жазған эсселерін дауыстап оқиды, есімдіктерді табады

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Білімді тексеру

2 мин

Есімдікке байланысты сұрақтар қояды

Қойылған сұғақтарға жауап береді

Бәрекелді!

Проблеманы шешу

Жеке жұмыс

2 мин

Тақырыппен танысу

Тақырыпты әркім өз бетінше оқып, түсінеді

Жақсы

6 мин

Тақырыпты қорғау

3 оқушы үш абзац бойынша тақтаға жазып түсіндіреді

Жарайсың! Тамаша!

4 мин

208-жаттығу (Өлеңдерді оқып, құрамындағы күрделі есімдіктердің жазылуын ұғып алу)

Ауызша орындайды. 2 оқушы тақтаға шығып, өз ойларын дәлелдейді

Өте жақсы! Керемет!

Проблеманы шешуді қолдану

Жаттығу жұмысы

6 мин

209-жаттығу (Күрделі есімдіктерді теріп жазып, не үшін бірігіп жазылғанын дәлелдеу)

Есімдіктерді теріп жазады, өз ойларын дәлелдейді. 3 оқушы тақтада орындайды

Өте күшті! Керемет!

6 мин

210-жаттығу (Сөйлемдерді көшіріп жазып, есімдіктер қай кезде бірге, қй кезде бөлек жазылатынын түсіндіру)

Жазбаша орындайды. Тақтада 2 оқушы орындайды

Жақсы

Жарайсың!

Кері байланыс

10 мин

«Сөйлемді аяқта»

Оқушылар тақтада (экранда, мониторда) жазылған сөйлемдердің біреуін таңдап, оны әрі қарай жалғастырып, аяқтайды:

- Мен мынаны білдім...

- Маған қызық болғаны...

- Маған қиын болғаны...

- Мен енді...

- Менің ойым мынандай...

- Мен мынаны сезіндім...

- Мен мынаны жасадым...

- Мынаған таң қалдым...

- Қолымнан мынау келді...

- Мен мынаны жасағым келді...

Оқушылар ауызша орындайды

Керемет!

Үйге тапсыр ма беру

1 мин

Газет-журналдардан, Ғаламтордан есімдіктер қатысқан бірнеше сөйлемді көшіріп, есімдіктерге талдау жасау

Қазақ тілі. 11-сынып «___»________ 2015 жыл

Тақырыбы:

Пікірталас мәдениеті

Мақсаты:

а) пікірталастың түрлерін біле отырып оны жүргізу тәсілдерін меңгереді;

ә) пікірталасқа қойылатын талаптарды үйренеді, оларды іс жүзінде орындау дағдыларын дамытады;

б) басқа адамдармен мәдениетті қарым-қатынас жасауды үйренеді.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар пікірталастың өзіндік ерекшеліктерін біле отырып, олардың түрлерін бір-бірінен ажыратады, пікірталас мәдениетін меңгереді.

Ресурстар:

Оқулық, стикерлер, кеспе қағаздар, А4 қағаздары, маркерлер

Сабақ кезең дері

Жоспар мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Проблеманы айқындау

Ұйымдасты ру

6 мин

«Аудиториядағы заттар» ойыны

Оқушылар өздерін сыныптағы кез келген затқа ұқсатып, себебін айтады.

Тамаша!

Үй тапсырма сын сұрау

7 мин

Пікірталастың түрлері және тақырыпқа байланысты жаттығулардың бәрін оқып келу

Оқушылар кезек-кезек айтады.

Стикерлер, жарайсың дар, жақсы!

Білімді тексеру

2 мин

Пікірталастың түрлеріне байланысты сұрақтар беріледі

Қойылған сұрақтарға жауап береді

Бәрекелді!

Проблеманы шешу

Жеке жұмыс

2 мин

Тақырыппен танысу

Тақырыпты әркім өз бетінше оқып, түсінеді

Жақсы

Топтық жұмыс

6 мин

Тақырыпты қорғау

Топтар түсінгендері бойынша ментальды карта жасап, қорғайды

Жарайсың! Тамаша!

14 мин

......-жаттығу ( Берілген тақырыпта өзара пікірталас ұйымдастырады )

Ауызша орындайды. Оқушылар өз орындарында отырып өз ой-пікірлерімен бөліседі, дәлелдейді, шешендік танытады

Өте жақсы! Керемет!

Проблеманы шешуді қолдану

Жаттығу жұмысы

6 мин

Шағын тесті талдау: оқушыларды қатыстыра отырып, тест жұмысын орындау

Оқушылар өз нұсқаларын айтып, дәлелдейді

Өте күшті! Керемет!

Кері байланыс

3 мин

«Ыстық орындық»

Бір оқушы сыныптың алдында орындыққа отырып, басқалардың қойған сұрақтарына жауап береді

Оқушылар ауызша орындайды

Керемет!

Үйге тапсыр ма беру

1 мин

.....-жаттығу (Берілген тақырыпқа байланысты өз пікірін жазып, дәлелдеу)




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал