- Учителю
- 'Аулада' тақырыбы бойынша сабақ жоспары
'Аулада' тақырыбы бойынша сабақ жоспары
8 сынып.
Тақырып:Аулада.
Мақсаты:
-әр түрлі тапсырмалар арқылы оқушының сөйлеу дағдыларын
дамыту.
Міндеттер:
1.Білімділік:өзгелік етіс,оның жасалу жолдарымен таныстыру.
2.Дамытушылық:топпен және жұппен жұмыс арқылы,мәтіннің
мазмұнын түсіндіру,бір-бірімен сөйлесу,әңгіме жазу арқылы
оқушылардың сөздік қорын байыту,тіл шеберлігін арттыру.
3.Тәрбиелік:ауланы таза ұстауға тәрбиелеу.
Әдістер:тыңдалым,жұмбақ құрастыру,суретпен жұмыс,сұрақ-жауап,тестпен жұмыс,эссе жазу.
Көрнекіліктер:суреттер,интербелсенді тақта,бағалау парағы,карточкалар,
тесттер.
Күтілетін нәтиже:қазақ тілінің тән дыбыстарын сипаттайды,тыңдап өз сөзімен айтады,сөйлемдерді еркін құрастырады,өзгелік етіс жұрнақтарын біледі,белгілейді,шағын әңгіме жазады.
Сабақтың барысы.
№
Сабақтың кезеңі
Мазмұны
1
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу,бір-біріне тілек айту.
2.
Дыбыстық жаттығу.
Әр тапсырма үшін балалар өздеріне баға қояды.
Оқушылар қазақ тілінің тән дыбыстарына жұмбақтарды құрастырып шешеді.
Мысалы:Жиһаз сөзінде бар,халық сөзінде жоқ.(һ)
3
Жаңа тақырыппен таныстыру.
Ойлап айтыңдар(тыңдалым)
Біз мұнда жұмыстан,мектептен кейін келеміз.осында біз отбасымен бірге демаламыз,кітап оқимыз.Тағы кешкі ас ішеміз.Бұл не?-Үй.
Бүгінгі тақырып:Мен армандайтын үй.Аулада.
Балалар өз бетімен мақсаттарды қояды.
4
Мәтенмен жұмыс.
Балалар мәтінді оқып таныс емес сөздерді көшіріп жазады(инсерт әдісі)
Мен армандайтын үйім таулардың арасында,өзен жағасында тұр.Үйімнің жанында кең және көрікті аула бар.ауланың ішінде көгал бар,тағы биік қайындар өсіп тұр.Біздің ауламызда әткеншек,үлкен ойын алаңы бар.Ауламызда балалар ойнауға барлық жағдай жасалған.Ауланың қасында әуіт бар.Біз ауламызды таза ұстаймыз.
5.
Сөздік жұмыс.
өзен жағасында
көрікті
көгал
қайындар
әткеншек
жағдай
әуіт
1.Оқып,сөздік арқылы аудару.
2.Сөздерге синоним мен антоним беру.
3.Жеке жұмыс-жазбаша жұмыс(сөздермен сөйлем құрастырып жазу)
6.
Топпен жұмыс.
Сурет арқылы топтарға бөлу.
1 топ-сурет бойынша кластер құрас-тырады
2 топ-сурет арқылы сөйлемдерді құрастырады.
3 топ-сурет бойынша диалог құрастырады.
7.
Грамматикалық тақырыпты қайталау.
Жақсы дайындалған оқушы өздік,ырықсыз етіс туралы сұрақтарды қояды,қалғандар жауап береді.
8.
Өзгелік етістің жұрнақтарымен таныстыру.
Презентация арқылы түсінік беру.
Өзгелік етіс ғыз,гіз,дыр,дір жұрнақтары арқылы жасалады.
1.Дауысты және р дыбысынан кейін т жұрнағы қосылады.Мыс:жүгір+т,емде+т,жыла+т
2.Басқа дыбыстардын кейін дыр,дір,ғыз,гіз жұрнағын жазылады.Мыс:айт+қыз,қаз+дыр
9.
Бекіту.
Жазбаша жұмыс.
1 нұсқа-ғыз,гіз,қыз,кіз жұрнағын қосып жазыңдар.
Айт,жат,жет,өт,жаз,сал,отыр,бер,же,ки.
2 нұсқа-т жұрнағын қосып жазыңдар.
Тазала,сана,оқы,ойна,жыла,баста,емде,жүгір,пісір,өзгер,сөйле.
Балалар бір-бірін тексеріп баға қояды.
10
Қорытынды
Армандайтын үй туралы шағын эссе жазу(3-4 сөйлем)
11
Рефлексия
Оқушылар смайликте көңіл күйін жазады және көңіл ағашына іледі.
12
Үй тапсырмасы
Өзгелік етіс жұрнақтарын жаттап алу.
Презентацияны дайындау,монолог дайындау немесе диалог құрастыру(балалар таңдау бойынша тапсырма орындайды)