- Учителю
- Ашық сабақ тақырыбы: Демеулік шылау
Ашық сабақ тақырыбы: Демеулік шылау
ОҚО Мақтарал ауданы
№18 Б. Майлин атындағы ЖОМ КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі:
Сапарбаева Жулдыз Илесовна
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Демеулік шылаулар Сыныбы: 6 Күні:
Сабақтың мақсаты: Демеулік шылау туралы түсінік беріп,олардың мағыналарын ажырата білу,оқушылардың ойлау қабілетіне әсер ету арқылы алған білімдерін орынды пайдалана білу, тапқырлық, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Табыс критерийлері: 1. Демеулік шылау туралы біледі
2. Мағыналық түрлерін біледі
3. Демеулік шылау түрлерін бір-бірінен ажырата алады.
Сабақтың кезеңдері
уақыты
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс- әрекеті
Сабақтың әдістер
Жабдықтар
Ұйымдастыру
Кезеңі
2-мин
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын құру, топқа бөліну (шылау сөздер арқылы топқа бөлу)
Сабақтың эпиграфы:
«Маған айтып берсеңіз,ұмытып қаламын,жазып көрсетсеңіз, есіме сақтаймын,өзім жасатсаңыз, үйреніп аламын»
Назарын сабаққа аударып, сәлемдеседі.Берілген шылаулар арқылы топқа бөлінеді
І топ Демеулік шылау
ІІ топ Септеулік шылау
ІІІ топ Жалғаулық шылау
Диалог арқылы оқыту, Сыни тұрғыдан ойлау
Иллюстративті материалдар
Үй тапсырмасын сұрау
6-мин
. Қызығушылықты ояту
. «Адасқан әріптер» ойыны арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Өтілген тақырыпты пысықтап,алған білімдерін жинақтайды
Сұрақ-жауап, түсіндіру
Блум жүйесі
Интербелсенді тақта
Суреттер , плакат,АКТ
Жаңа сабақ
1.Білу
3-мин
Жаңа тақырып жайлы жұптық жұмыс беру.Берілген сөздерді құрастырып мағыналы сөйлем құру.
Жаңа тақырыпты меңгереді,түсінеді
СТО(сөйлем құру) АКТ
АКТ, тірек сызбалар,
Үлестірме қағаздар
2.Түсіну
5-мин
Мәтінмен жұмыс
Үш топқа үш мәтін беріледі
Алған білімдерін іс жүзінде пысықтайды
Диалог арқылы оқыту
АКТ,оқулық ,
3.Қолдану
10-мин
Шылау түрелінің қызметі жайлы постер жасату
Топтасып жұмыс істейді.Шылаудың түрлерін ажыратады.
Топпен жұмыс,диалог арқылы
Кеспелер,
Постер ,маркер
4.Талдау
5-мин
Сәйкестікті табу.Берілген шылауларды түрлеріне қарай сәйкестендіру.
Топпен жұмыс істейді. Алған білімдерін пысықтайды
СТО жас ерекшелігіне сай оқыту
Оқулық,үлестірме
Қағаздар АКТ
5.Жинақтау
5-мин
Бес жолды өлең Шылау сөздерді қатыстырып өлең жолдарын жазу.
Жеке жұмыс істейді. Ой қозғайды.
СТО Талантты және дарынды балалармен жұмыс
Кеспелер
6Қорытындылау
5-мин
Тест жұмысы Жеке жұмыс
Жеке жұмыс істейді Өз білімдерін тексереді
СТО жас ерекшелігіне сай оқыту
Тест сұрақтары
7.Бағалау
2-мин
Рефлексия
Әркім сабақта белсенділік танытты деген оқушы жанына апарып іледі.
Әр топқа бір-бірін түрлі көңіл-күйдегі смайликпен баға бергізу
Өзін-өзі бағалайды
Өзара бір-бірін бағалау
Рефлексия жазу
Оқытуды бағалау, оқуды бағалау
Бағалау парақшалары
8.Үйге тапсырма беру
2- мин
«Менің сүйікті үстазым» деген тақырыпқа эссе жазу
Белгілеп алады