7


  • Учителю
  • 'Қазақтың салт-дәстүрлері' тақырыбына қысқа мерзімді жоспар

'Қазақтың салт-дәстүрлері' тақырыбына қысқа мерзімді жоспар

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тақырыбы:

Қазақ халқының салт-дәстүрлері.Байғазы. 8-сынып

Мақсаты:

Қазақ халқының салт-дәстүрлері туралы алған білімдерін тиянақты жеткізе білуге дағдыландыру, соның ішінде Байғазы тақырыбына тоқталу.

Өзіндік қорытынды жасай алауға үйрену.

Күтілетін нәтиже

А. Қазақ халқының салт- дәстүрлері туралы әңгімелей біледі.

В.Тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді пайдаланып сөйлемдер құрай алады;

С. Байғазы тақырыбына қорытынды жасай алады.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі

«Тізбектелген моншақ».

Керекті жабдықтар

Электронды оқулық, деңгейлік тапсырмалар, маркерлер, суреттер, түрлі түсті қағаздар,смайлик, бағдаршам.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Кіріспе


«Шаттық шеңбері» арқылы оқушылармен сәлемдесу. «Тәттілер» тренингі арқылы оқушыларды топқа бөлу.




Тұсаукесер


Үй тапсырмасы: Мәтіннің мазмұнын айту. Қазақтың салт-дәстүрлері туралы толығырақ біліп келу.

«Тізбектелген моншақ» әдісімен үй тапсырмасы тексеріледі.

Бағалау. Балалар бір-бірін бас бармақ әдісімен бағалайды.

Оқушылардың жауаптары

Негізгі бөлім


Жаңа сабақ. Электронды оқулық бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру. Сөздікпен жұмыс (интер. тақтада).

1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс

Қазақ халқы салт-дәстүрге бай халық, «байғазыны көбінде жасөспірім балалар, бойжеткен қыздар, бозбалалар жаңа киім кигенде, жаңа зат алғанда ағалары мен жеңгелерінен, әпке, әке-шеше, жанашыр-жақындарынан сұрайды». бұндайда жанашыр-жақындары мен туыс-туғандары қолда барларын сиға ұсынып, болмағанда бір тал түйме болсада оның киген жаңа киіміне тағып, «байғазы сұраушыға» өздерінің ыстық ықыластары мен жақсылыққа ортақ пейілдерін білдіріп отырады. «Байғазы беру» сынды әдеттің адамдар арасындағы береке мен тату-тәтті қатынасты әйгілеп жатқан ұлағатты ұлттық дәстүрлеріміздің бірі екендігін айғақтайды.

Етістіктің түрлеріне

тоқталу.

Постер қорғау арқылы орындалады.

Балаларға мәтінді оқып шығуға 2 мин уақыт беріледі. Кейін балалар тақырыпты кезекпен кезек бір- біріне түсіндіреді.

Сұрақ- жауап арқылы мәтінді қалай түсінгендігін тексеремін.

Бағалау бір- бірін смайликтер арқылы бағалайды.



ІІІ деңгей. Топ ішінде «Ойлан, бірік, бөліс» әдісімен орындалады. Оқушыларға бұл тапсырма кесте түрінде беріледі(Үштікте орындалатын жұмыс).

2. «Дұрыс, бұрыс сұрақтар» әдісімен әр топ мәтін бойынша бір-біріне сұрақ дайындайды.

Етістік іс-әрекетті, қимылды білдіріп не істейді? не істеді?не қылды?деген сұраққа жауап беретін сөз табы.




Оқушылар кезекпен жаңа сөздерді оқиды,қайталайды,аударады.

Сөздік дәптерге жазады.



Ережені еске түсіреді,сұрақтарға жауап береді.Мәтінді оқып, етістіктерді теріп жазады,мәтінді өздерінше аяқтайды.

Оқушылар мәтінді оқып, топта талдап шығады. Берілген сұрақтарға жауап береді.

-Байғазы дегеніміз қандай дәстүр?

-Байғазаны кімдер береді?

-Байғазыға нелер береді?




Қорытынды

Үй тапсырмасы:

Кластер арқылы сабақты қорытындылау. Оқушыларға сабақты түсіндік, түсінбеген жеріміз бар, мүлде түсінбегенін стикерлерге жазу арқылы көрсетеді.



Мәтіннің мазмұнын айту. Қазақтың салт-дәстүрлері туралы мақалдар тауып жаттап келу.

I топ жетекшісі:

II топ жетекшісі:

(Топ жетекшілері топ мүшелерін бағалайды)



Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал