- Учителю
- Ы. Алтынсарин 'Бай баласы мен жарлы баласы' әңгімесі
Ы. Алтынсарин 'Бай баласы мен жарлы баласы' әңгімесі
Сабақ: Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесі | Мектеп: Н.В.Гоголь атындағы орта мектеп | |||
Күні: 28.09.2015 | Мұғалімнің есімі: Бисахова Г.Т | |||
Сынып: 6б | Қатысқандар саны: 18 | Қатыспағандар саны: 0 | ||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Ы.Алтынсариннің педагог -жазушы екенін таныту, балаларға арнап жазған өлең, әңгімелерімен таныстыру. «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесінің сюжетімен тереңірек таныстырып, тақырыбы мен жазушының негізгі идеялық мақсатын шығармасына сүйене отырып ашу. Кейіпкерлер жүйесін талдауға жаттықтыру. | |||
Сабақ мақсаттары | А) Ы.Алтынсариннің педагог -жазушы екенін таниды, балаларға арнап жазған өлең, әңгімелерімен танысады. «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесінің сюжетімен тереңірек танысып, тақырыбы мен жазушының негізгі идеялық мақсатын шығармасына сүйене отырып ашады. Кейіпкерлер жүйесін талдауға жаттығады .Ә) ) Ы.Алтынсариннің педагог -жазушы екенін таниды, балаларға арнап жазған өлең, әңгімелерімен танысады. «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесінің сюжетімен тереңірек танысып, тақырыбы мен жазушының негізгі идеялық мақсатын шығармасына сүйене отырып ашады. Б) ) Ы.Алтынсариннің педагог -жазушы екенін таниды, балаларға арнап жазған өлең, әңгімелерімен танысады. Кейіпкерлер жүйесін талдауға жаттығады | |||
Тілдік мақсат | Оқушылар: мәтінді талдай алады, салыстыра алады, түсінік бере алады. | |||
| Негізгі сөздер мен тіркестер: сөздік жұмысы ( хатшы- секретарь, отансүйгіштік- патриотизм, өрмекші- паук, түйін- идея) (2 мин) | |||
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | |||
| Талқылауға арналған тармақтар: мәтінді талдай білу. | |||
| Жазылым бойынша ұсыныстар: ой шақыру, ауызекі сөйлеу ес картасын толтыру. | |||
Алдыңғы оқу | Қайталау | |||
Жоспар
| ||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар ( төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар
| ||
Басталуы | «Әнмен бой сергіту» әдісі арқылы топқа бөлу. (5 мин) | «Қазақ әдебиеті» оқулығы Арман-Пв басасы, www.youtube.com | ||
Ортасы | Әр топтан бір көшбасшы шығып тақырыпты сыныптқа түсіндіреді ( Бұл тақырып алдын ала үй тапсырмасы ретінде беріліп жіберіледі) 1- топ басшысы -Ыбырайдың өмірі 2- топ- Ыбырайдың шығармашылығы 3- топ- «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесі (10 мин) 1- тапсырма « Эстафета» ойыны арқылы Берілген сөздермен лексикалық жұмыс орындау. (5 мин) 2- тапсырма «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімесін екі оқушы оқиды, содан соң «жанды сұрақтар» әдісі арқылы әңгіменің мазмұнын ашу. (10 мин) 3- тапсырма «Ыстық орындық» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау ( 5 мин) 4 - тапсырма « Вен диаграмма» толтыру Асан - Үсен (5 мин) 5- тапсырма « Логикалық түйін» әдісі арқылы кейіпкерді суреттеу. Асан мен Үсенннің қаситеттері арқылы кейіпкерлерді табады. (2 мин) | Ustaz.kz «Мемлекеттік тіл» журналы 26- бет | ||
Аяқталуы | Өзара бағалау табыс критерилері арқылы:
«Көңілді смайликтер» әдісі арқылы мадақтау. Мұғалімнің сырттай бғалауы. |
| ||
Қосымша ақпарат |
|
| ||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ- мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | ||
Әңгіме мазмұнын ашу
| Өзара бағалау табыс критерилері арқылы:
«Көңілді смайликтер» әдісі арқылы мадақтау. Мұғалімнің сырттай бғалауы. | Видеорлик, АКТ | ||
|
|
| ||
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
| ||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1;Оқушылардың топпен жұымс жасауы 2;Өазара бағалау Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1; «Ой шақыру» әдісәі 2; Бағалау критерилері Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Сыныпты топқа бөліп жұмыс жасаған тиімді екінін білдім. Сынып оқушыларына бағалау критерилерін сабақ соңында емес әр тапсырмаға берсем ұтымды болады екен.
|