7


  • Учителю
  • Қазақ тілінен 'Сенім' тақырыбына сабақ жоспары. 6 Сынып

Қазақ тілінен 'Сенім' тақырыбына сабақ жоспары. 6 Сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

6 сынып Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Сенім.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың сенімді қарым - қатынас жасау туралы түсініктерін кеңейту.

2.Сенімді қарым - қатынас құруға, талдау қабілеттерін дамыту
3. Қазақша сөздерді дұрыс айтуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: түсіндіру, талдау, қайталау.
Сабақта қолданылатын құрал: интерактивті тақта.
І. Сабақтың барысы: А) оқушылармен амандасу ә) кезекшімен сұхбат
б) сабақтың мақсатымен, тақырыппен таныстыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ
1. «С е н і м» Ә.Табылдиев Өлеңді мәнерлеп оқып, мағынасын ашатын сұрақтар дайындау.

Еңбек етсем, ертеңгі Достық іспен қасты да Арым таза, ақ көңіл,

Бақытыма сенемін! Жеңеріме сенемін! Адалдыққа сенемін!

Мақсатыма жеткізер Ақыл сана білім мен Абыройлы ақ ниет

Уақытыма сенемін! Өнеріме сенемін! Адамдыққа сенемін!

2. Берілген зат есімдерге көптік жалғау жалғап, қандай үндестік заңына бағынғанын анықтау. Көптік жалғау жалғанбайтын сөздер бар, жоғын анықтау.Жаңбыр, тұз, мұнай, калам, сызғыш, гүл, дәптер.

3. Сергіту сәті. «Тізбек» ойыны.
Бір зат есім сөзді бастап айтып беремін. Сол сөздің соңғы дыбыснан басталатын зат есім айтып, осылайша жалғаса береді Мысаслы: сенім -мектеп -парта, т.с.
4. Мәтіннен дара зат есімдерді бір бөлек, күрделі зат есімдерді бір бөлек теріп жазыңыз. «Жаңа дүкенде» атты мәтінді оқып, сұрақтар арқылы өзіне артқан сенімді ақтай біліун мысал арқылы дәлелдеу. Сенім тек жақын адамдар арасында ғана емес, қоғамдық деңгейде, әлемдік шеңберде де көрініс алады..

Жаңа дүкенде

Жаңа киім дүкені алыс емес екен. Мамасына ілесіп, дүкенге еңген Арман аң-таң болып, есік алдында тұрып қалды. Міне, тамаша! Мұндай да қызық болады екен-ау! Бұл дүкен басқаларына қарағанда тіпті өзгеше. Әдеттегідей - зат пен алушылар аралығын бөліп тұратын жайма ұзын үстел жоқ. Керек заттарыңды алып, ақшасын шыққанда ғана төлейсін.

5. Берілген сөздерге жұрнақтарды жалғап зат есім жасаңдар және оларды қатыстырып
2 - 3 сөйлем құраңыз.
Би, оқу, аспаз, жазу ( - шы,- ші,).
ІV. Бекіту кезеңі:
Өз - өздеріңізді тексеріңіз
1. Заттың.........,..... білдіретін сөздерді зат есім дейді.
А) атын ә) қимылын, іс - әрекетін б) сапасын, түр - түсін
2. Дара зат есімді көрсет
А) қара торы ә) оқырман б) мәдениет үйі
3. Зат есім.... және........ болып бөлінеді.
А) дара, туынды Ә) негізгі, туынды Б) күрделі, негізгі.
4. Туынды зат есім.. жасалады.
а) түбір сөзден ә) түбір мен жұрнақтан б) түбір мен жалғаудан
5. Негізгі зат есімді көрсет.
А) арман Ә) құрылысшы Б) оқулық
6. Негізгі зат есім.......... жасалады
А) түбір сөзден Ә) жалғау арқылы Б) жұрнақ арқылы
Тест жауаптары
1. А 2. Ә 3. Ә 4. Ә 5. А 6. а
V. Үйге тапсырма: 1. Зат есімдерді қатыстырып « Менің сенімді досым» тақырыбына шағын әңгіме жазу.
2. Ережелерді қайталау.
VІ. Бағалау


6 сынып Қазақ тілі Сенім


1. «С е н і м» Ә.Табылдиев Өлеңді мәнерлеп оқып, мағынасын ашатын сұрақтар дайындау.

Еңбек етсем, ертеңгі Достық іспен қасты да Арым таза, ақ көңіл,

Бақытыма сенемін! Жеңеріме сенемін! Адалдыққа сенемін!

Мақсатыма жеткізер Ақыл сана білім мен Абыройлы ақ ниет

Уақытыма сенемін! Өнеріме сенемін! Адамдыққа сенемін!

2. Берілген зат есімдерге көптік жалғау жалғап, қандай үндестік заңына бағынғанын анықтау. Көптік жалғау жалғанбайтын сөздер бар, жоғын анықтау.Жаңбыр, тұз, мұнай, калам, сызғыш, гүл, дәптер.

3. Мәтіннен дара зат есімдерді бір бөлек, күрделі зат есімдерді бір бөлек теріп жазыңыз. «Жаңа дүкенде» атты мәтінді оқып, сұрақтар арқылы өзіне артқан сенімді ақтай біліун мысал арқылы дәлелдеу. Сенім тек жақын адамдар арасында ғана емес, қоғамдық деңгейде, әлемдік шеңберде де көрініс алады..

Жаңа дүкенде

Жаңа киім дүкені алыс емес екен. Мамасына ілесіп, дүкенге еңген Арман аң-таң болып, есік алдында тұрып қалды. Міне, тамаша! Мұндай да қызық болады екен-ау! Бұл дүкен басқаларына қарағанда тіпті өзгеше. Әдеттегідей - зат пен алушылар аралығын бөліп тұратын жайма ұзын үстел жоқ. Керек заттарыңды алып, ақшасын шыққанда ғана төлейсін.

4. Берілген сөздерге жұрнақтарды жалғап зат есім жасаңдар және оларды қатыстырып 2 - 3 сөйлем құраңыз. Би, оқу, аспаз, жазу ( - шы,- ші,).
5. Өз - өздеріңізді тексеріңіз
1. Заттың.........,..... білдіретін сөздерді зат есім дейді.
А) атын ә) қимылын, іс - әрекетін б) сапасын, түр - түсін
2. Дара зат есімді көрсет
А) қара торы ә) оқырман б) мәдениет үйі
3. Зат есім.... және........ болып бөлінеді.
А) дара, туынды Ә) негізгі, туынды Б) күрделі, негізгі.
4. Туынды зат есім.. жасалады.
а) түбір сөзден ә) түбір мен жұрнақтан б) түбір мен жалғаудан
5. Негізгі зат есімді көрсет.
А) арман
Ә) құрылысшы
Б) оқулық
6. Негізгі зат есім.......... жасалады
А) түбір сөзден
Ә) жалғау арқылы
Б) жұрнақ арқылы


Жүректен жүрекке

Сабақты қорытындылау мақсаты мен «Жүректен жүркке» рубрикаларын біріктіріп, оқушылардың түсініктерін бақылау мақсатында ойын жүргізуге болады. Ол үшін тақтаға кесте сызылады да, бірінші бағанға «Өзіме-өзім сенемін», екінші бағанға «Достарыма сенемін», үшінші бағанға «Ата-анама сенемін» деп жазылады.

Өзіме сенемін

Достарыма сенемін

Ата-анама сенемін

Ойынның шарты:

Балалар түрлі өмірлік жағдаяттар ойлап, кімге сенетіндігі туралы болғандарды толтырады. Балалардың қызығушылығын арттыру үшін үш топқа бөліп тапсыруға да болады.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал