7


  • Учителю
  • 9-Сыныпқтың қазақ әдебиетінен орта мерзім жоспарының үлгісі. Жоспар аудан бойынша жүлделі орын алды

9-Сыныпқтың қазақ әдебиетінен орта мерзім жоспарының үлгісі. Жоспар аудан бойынша жүлделі орын алды

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Зырян ауданы, «Зырян қаласының №9 орта мектебі» КММ.

Құрастырған: Саньязова Бекзат Қабдуалиевна. 1(ілгері)-деңгей.

9-сынып. Қазақ әдебиетінен орта мерзім жоспары. 1-тоқсан. 2014-2015 о.ж.

№1. Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер.

№2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

№3. білім беру үшін бағалау мен оқытуды бағалау.

№4. Білім беруде АКТ қолдану.

№5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.

№6. Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес білім беру және оқыту.

№7. Білім беруді басқару мен көшбасшылық.

1.Сабақтың тақырыбы, оқып-үйренудің негізгі мақсаттары

2.Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер

3.Өтілетін жұмыс бойынша күтілетін нәтиже

4. Формативті бағалау түрлері.

5. Оқушылардың толық қамтылуы, көшбасшылық

6.Негізгі дерек көздер.

№6


1-сағат.


Тақырыбы:

Лиро-эпостық жырлар

Мақсаты:

Лиро-эпос жырларының ерекшелігін біледі

1-кезең. Қызығушылықты ояту:

Кіре беріс столдағы жапсырма қағаздарды алғызу, топқа түстер таңдату арқылы бөлу. (5топ) (1 минут.)

Психологиялық сәт «Сәттілік парағын» жазу, жүрек моделіне жапсыру, №1топ оқушыларының жапсырғанын №2 топ алу. Осылайша барлық оқушылар парақтарын дәптерге жапсыру. (1минут)

Жаңа тақырыпты, мақсатын актив тақтадағы жүгіртпе жолды қосу арқылы таныстыру.

Өткен тақырыпты бекіту:

(8минут)

1. «Ой қозғау» стратегиясы бойынша топ оқушылары х.а.ә. туралы білімдерін постерге салу.

2. Жұмыстарды қорғау.

№1, №2

3. Жаңа сабақ тақырыбына орай табыс критерийін даярлату.

(дәптерге цифрмен белгілеу:1.2) №1.

-Бүгінгі тақырыпты білуде алдымызға қандай мақсат қоямыз? (ауызша)

Оқушылар сабаққа психологиялық тұрғыдан жақсы көңіл-күймен қатысуы қамтасыз етіледі.

1. Өткен материалдары қайталанады.


2. Оқушылар нені үйренетіндерін нақтылайды.


«Басбармақ» әдісі №3


1. Әр топтағы әр түрлі деңгейдегі оқушылардың қарым-қатынасқа түседі.

2. Дарынды оқушылардың көмегіне сүйенеді. №5.

3. Барлық оқушылар өз ойларын ортаға салады.

4. Құнды пікірлер ескеріледі. №2.

Актив тақтаның жүгірпе жолы. №4.

Түрлі-түсті стикерлер

бағалау парағы.

Жүрек моделі.


маркер, плакат.


2-кезең. Мағынаны ашу.

Топтық жұмыс: (15 минут)

«Джигсо1» стратегиясы арқылы мәтінді меңгерту.

1-қадам:

№1оқушы-1-бөлім, №2оқушы-2-бөлім, №3 оқушы -3 бөлім, №4 оқушы -4-бөлім, №5 оқушы 5-бөлімді оқуға ұсыну. №1. (дарындылардан үлгерімі төмен оқушыларға ассистент бөлу, баяндауға көмектесу) №5.

2-қадам:

Сынып оқушыларын «Уақытша топқа», яғни №1 оқушылары бір топқа, №2оқушылары бір топқа, №3оқушылары бір топқа, №4 оқушылары бір топқа,

№5 оқушылары бір топқа бірігіп, оқылған бөлімді талқылайды, түсіндіру сызбаларын жасайды, негізгі ұғымдарды белгілейді. салады. №1, 2

3-қадам. Оқушылар «Жанұя» тобына, яғни бастапқы топқа оралып, өз бөлімдерін басқа оқушыларға түсіндіреді. №1,2

Жаңа материалмен барлығы танысады, негізгі мәліметтер мен ұғымдарды белгілейді.

«Уақытша топ» оқушылары бөлімдерді талқылайды, терең меңгереді.


Оқушылар өз білімдерін ортаға салады, түсіндіреді.

Топ ішінде бонкноттар арқылы «ең үздік мұғалім» атағын таңдайды. №3

1. Барлық оқушылардың «мұғалім» рөлінде белсенді қатысуы қамтамасыз етіледі.

2. Дарындылар үлгерімі төмен оқушыға ассистент ретінде көмекке келеді. №5.


Оқулық, тірек сызба салынған оқушы дәптері.

100 $ банкноттар.

(әр топқа 1 ғана бонкнот)

3-кезең. Ой толғаныс.

Топ ішінде:

Деңгейлік тапсырмалар.

А.тобына: батырлар жырымен немесе х.а.ә басқа жанр түрлерімен салыстыру №1, №5.

В тобына: оқылған мәтін бойынша ашық сұрақтар даярлау, баспалдаққа орналастыру. (жеңіл және ауыр сұрақтар) .№1, 2

С тобына: мәтіндегі ең негізгі ойды жоспарлау. 2

Жұмыстарды тыңдау, талқылау.

(6 минут)

Білімдерін бекітуді біледі.

Салыстыра білу, сұрақтар жүйесін құра білу біліктері, негізгі ұғымдарды сараптай алу дағдыларын дамытуға бағытталады.


«Баспалдақ» әдісімен бағалау. №3

Тапсырмаларды деңгейлеп беру арқылы барлық оқушылар қамтылады, жеке бас ерекшеліктеріне сәйкес деңгейлік тапсымалар орындалады.

дарынды балалармен жұмыс жүргізіледі. №5.

Қарындаш.

Баспалдақ белгісі бар парақтар.

Қорытынды: электронды оқулықтан «Лиро-эпос жырлары» туралы қысқа бейнефильм көрсету. №4.

(4минут)

Қосымша мәлімет алады.

Танымдық ой кеңейтіледі.

АКТ (актив тақта, электронды оқулық 9-сынып.ЦПТИО БАПТО орталығы) №4

Кері байланыс. (2 минут)

Табыс критерийіне белгі қою. №1.

Сумативті бағалау жасау (2минут)

Сабақ бойынша өз ойларын жазады.

Өз білімін бағалау №3

Барлық оқушылар пікірі алынады.

Кері байланыс парағы.


Үй тапсырмасы: деңгейлеп беріледі. (1минут)

1. ЦОР кітапханасынан А деңгейі: №1,2,3 тапсырмалар; Б деңгейі: 4,5-тапсырмалар. С деңгейі: тест және топтастыру жасау. №5, №4.

2. Барлығына: лиро-эпос жырларынан үзінді жаттау.

ТҮСІНІКТЕМЕ:

Сабақ кезеңдері:

Қызығушылықты ояту : түстер арқылы топқа бөлу, психологиялық сәт, тақырып пен мақсат айқындау, табыс критерийін белгілеу.

Мағынаны ашу: «Джигсо1» стратегиясы арқылы жаңа материалды меңгерту.

Ой тоғаныс: Деңгейлік тапсырмалар.Сумативті бағалау, кері байланыс, табыс критерийіне белгі қою, үй тапсырмасы.

Сабақта қолданылатын әдістемелер: тақырыптық-көрнекілік; жартылай-іздену; шығармашылық-зерттеу.

Модульдердің ықпалдастырылуы және интерактивті тәсілдер:

Сабақта деңгейлі бағдарлама модульдер нәтижелі ықпалдастырылып, барлық тапсырмалар интерактивті әдістер арқылы жүзеге асырылуы көзделді. Оқытудың сапасын арттыру мақсатында оқушылардың білімді өзіндік белсенді игеруі қамтамасыз етіледі.

ДИДАКТИКАЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР:

  1. электронды оқулық 9-сынып.ЦПТИО БАПТО орталығы;

  2. Актив тақта;

  3. Жүрек моделі;

  4. 100 $ банкноттар.

  5. стиктер мен А 3 парағы, бағалау парақтары.


2-сағат.


Тақырыбы:

«Қыз Жібек» жыры.


Мақсаты:

Жыр мазмұнымен танысу арқылы батырлар жырымен салыстыруды жасай алады.

1-кезең. Қызығушылықты ояту:

1. Психологиялық тренинг. «Менің тілегім» (жұп)

2. Әдебиет жанрларының атауы жазылған парақшаларды алу, сәйкес жазбалар бойынша 4топ құрау.

3. Сабақтың мақсатына сәйкес табыс критерийлерін анықтау.

«Менің жұмысым және сенің бағаң» үй тапсырмасын деңгейлер бойынша тексеру, бағалау. №2.

Электронды оқулықтағы «Сөзжұмбақты» шешу

№4.


Әдебиет жанрлары туарлы білімдерін қолданады.


Өз жұмыстарына сыни көзбен қарайды.

Сұрақтар арасындағы байланысты құрады.


Топтық бағалау. «Күн, бұлт, ай» №3


Жұмыстарды өзара талқылау мен бағалау жүргізу барлық оқушылардың қамтылуын қамтамасыз етеді.


электронды оқулық 9-сынып.ЦПТИО БАПТО орталығы) №4.


2-кезең. Мағынаны ашу.

Топта талқылау арқылы «Доминоны орналастыр» ойынын пайдаланып, жыр мазмұнын құрастыру, жариялау парағына орналастыру

.№1.

Шығармашылық-зерттеу тапсырмалары:

№1 топ: Кеңейтіп әңгімелеу

(Жыр мазмұнына сәйкес сөздер мен сөз тіркестері берілген) №1

№2 топ: «Х» диаграммасын шешу. Жыр сюжетіне орай диаграмма тапсырмасын шешу. №2.

№3 топ: Мәліметтерді модельдеу (жыр мазмұнын модельге салу)

№4 топ: «Үндестік пен ұқсастық» парағын толтыру. Ұқсас жырларды іздестіру. №1


Бөліктердің мазмұнына орай құрылым жасайды.


Жыр мазмұны туралы өз ойларын растауды жүргізе алады, шығармашылық танымдық ой белсенділіктері арттырылады.


«Көк қалпақ» әдісіндегі сұрақтарға жауап беру. №3


«Қос баға» әдісі. Досың мен өзіңді қоса бағалап көр. №3


Оқушылар диалогтік оқыту әдісі арқылы білім толықтырады.


Дарынды балалармен жұмыс жүргізіледі. №5

Домино қағаздары.

жариялау парағы.


Презентацияда сөздер мен сөз тіркестері. №4.

«Х» диаграммасы сызылған парақ


Модель құрастыруға арналған парақ


«Үндестік пен ұқсастық» парағы.


3-кезең. Ой толғаныс.

1. «Броундық қозғалыс» тәсілі бойынша оқушылар сабақтағы негізгі мағұлматтарды бір-біріне жұппен сынып бөлмесі ішінде қозғалыста жүріп баяндау №1 Мұғалім белгісімен басқа жұп құрып әңгімені жалғастырады.

2. ЦОР қорынан электронды оқулықтан «Қыз Жібек» киносынан үзінді көрсету.

Оқушылар өз түсініктерін бір-біріне айта жүріп, диалогтік оқытуды жүзеге асырады.

Ұлттық дүниетаным мен әсемдікке баулу.


«Ең үздік көрші» бағалауы

Оқушылар түгел қамтыла отырып, үздік және қабілетті оқушылардың біліміне сүйенеді. №5


«Ең үздік көрші» жапсырма смаиликтер.


Кері байланыс.

Табыс критерийіне белгі қою. №1.

Сумативті бағалау жасау

Сабақ бойынша өз ойларын жазады.

Өз білімін бағалау №3

Барлық оқушылар пікірі алынады.

Кері байланыс парағы.


Үй тапсырмасы: таңдауға ұсыну.

  1. ВЕНН диаграммасын» құру. (батырлар жыры мен лиро эпостық жырды салыстыру)

  2. Кейіпкермен сырласу хат.

ТҮСІНІКТЕМЕ:

Сабақ үш кезеңнен құралып, сабақ барысында интербелсенді әдістер (доминоны орналастыру, кеңейтіп әңгімелеу, : «Х» диаграммасы, мәліметтерді модельдеу, «Үндестік пен ұқсастық, «Броундық қозғалыс») арқылы оқушылар білімді өзіндік белсенді игеріп, диалогтік оқыту жүзеге асырылады. Сабақта деңгейлі бағдарламаның оқу және оқыту үшін бағалау, дарынды балаларды оқыту, білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, білім беру үшін бағалау мен оқытуды бағалау, білім беруде АКТ қолдану. талантты және дарынды балаларды оқыту модульдерінің сабаққа тиімді ықпалдастырылуы қарастырылды. Сабақ оқушыларды шығармашылыққа баулиды.


ДИДАКТИКАЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР:

  1. Домино қағаздары.

  2. «Х» диаграммасы сызылған парақ

  3. Модель құрастыруға арналған парақ

  4. «Үндестік пен ұқсастық» парағы.

  5. ЦОР қорынан «Қыз Жібек» киносынан үзінді.



3-сағат.


Тақырыбы:«Қыз Жібек» жырының көркемдік ерекшелігі.


Мақсаты: «Қыз Жібек» жырының көркемдік ерекшелігіне түсініктеме беруді орындайды.

1-кезең. Қызығушылықты ояту:

геометриялық фигураларды тарату арқылы топқа бөлу. (4топ)

Үй тапсырмасын тексеру.

Стартер қолдану:

«Салыстырыңыз және сәйкестендіріңіз», «пайдаланыңыз» қолдану. №1.


Топтық талқылау арқылы өткен тақырыптар туралы білімдерін айқындайды.


«Смайлик» әдісін қолдану. №3

Топтық жұмыс барлық оқушылардың сабаққа белсене қатысуына мүмкіндік береді.

АКТ прзентациясы, постер, маркер.

№4

2. Сабақтың мақсаты бойынша табыс критерийлерін анықтау

Нендей мағлұмат алу керектігін анықтайды.


2-кезең. Мағынаны ашу

Топтық жұмыс:

«Дәлелдеу кестесін» құру. Хрестоматиядан тілдік қолданыстарды іздестіру

№2

Теориялық білімді практика тұрғысынан қолдануды дамытады.


Топ жұмысына «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бағалауы

№3

Топта диалогтік оқыту үрдісі арқылы шығармашылық жұмыстар жасайды. №5.

Хрестоматия оқулығы.

Жеке жұмыс «10 минуттық эссе» стратегиясы. «Сұлу сөздер сандығы» Жырдағы тілдік ерекшеліктерді іздестіру.


Жұмыстарды топта талқылау бағалау жұмысын жүргізу. «Күн, бұлт, ай» №1.

Өз ойын жазбаша әдеби тілде еркін орындайды.

Топтық бағалау парағы

№3 «Күн, бұлт, ай»

А.В.С тобындағы оқушылардың өзіндік деңгейін көтереді. №5.

Хрестоматия және қосымша сілтеме парағы.


3-кезең. Ой толғаныс.

Шығармашылық тапсырмалар:

А. деңгейі: «Пікірлер жалғастығы» №1. Жыр туралы интернет желісінен дәйексөздер іздестіру, пікірге өз көзқарастарын білдіру. №4. және №2.

В. деңгей. Жыр сюжетіне орай «Алгоритмдік саты» құрау. №1.

С. деңгейі. «Бұрыштар құпиясы»


Оқушыларға жырдың үш басты ерекшелігін іздестіру тапсыру. №1.

Оқушылардың танымдық ой белсенділіктері дамытылады. Блум таксономиясы бойынша білу, түсіну, қолдану, талдау, пайдалану қабілететрін дамытуға әсер етеді.


Интернет желісі


Жұмыстарды талқылау.

А деңгейі бір топқа, В деңгейі бір топқа, С деңгейі бір топқа жиналып жұмыстарды талқылайды, «Баспалдақ» әдісімен бағалау. №3

Үздік жұмыстарды сыныпқа жариялау.


№3Баспалдақ арқылы бағалау


Кері байланыс парағын толтыру.Табыс критерийіне белгі қою.

Сумативті бағалау.


Үй тапсырмасы

Жырдан үзінді жаттау және тіл көркемдігін іздестіру.

ТҮСІНІКТЕМЕ:

Сабақ кезеңдері бір-бірімен байланыста болады. Оқушылармен алгоритмдік саты құрау, бұрыштар құпиясын ашу, үш қызықты ерекшелікті табу, пікірлер жалғастығын жасау, дәлелдеу кестесін құру тәрізді интербелсенді әдістер модульдермен ықпалдастырылады. Ұсынылған тапсырмалар оқушылардың танымдық ой белсенділігін, кіші зерттеу жұмыстарын жасай білуге баулиды. Жұмыстар оқушылардың қызығушылығы мен білімді өзіндік игеретіндей етіп таңдап алынды.

ДИДАКТИКАЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР:

  1. АКТ прзентациясы, постер, маркер

  2. Интернет желісі

  3. қосымша сілтеме парағы.

  4. Бағалау және рефлексия парағы.

4-сағат.


Тақырыбы: «Қыз Жібек» жырындағы кейіпкерлер әлемі.


Мақсаты:

жырды пайдалана отырып, кейіпкерлерді салыстыруды біледі.

1-кезең. Қызығушылықты ояту 1.Топқа бөлу. Х.а.ә.кейіпкерлердің атын тарату, сәйкес келетіндер тобын құру.

Сабақтың мақсаты бойынша табыс критерийлерін анықтау

2. Үй тапсырмасын тексеру:

Жыр үзіндісін жатқа айтуда «Үштік сұрау одағын» қолдану. №1.

Әдебиет пәнінен өткен тақырыптар бойынша білімдерін сараптайды.

Жыр мазмұнын еске түсіреді.

Сигналды бағалу түрін қолдану.

№3

Оқушы өзінің жауабын басқамен салыстырады.


Ұсақ парақшалар.

2-кезең. Мағынаны ашу

«Жеңіл және ауыр сұрақтар кезеңі» . №1.

Жыр кейіпкерлеріне орай сұрақтар құрастыру және топ оқушыларының өзара сайысы.

Басқа топтар сұрақтарға жауаптар іздестіру. №2.

(топтық талқылау)

Оқушылар сұрақтар жүйесін құра білуді меңгереді.Жай және ой белсенділігін дамытатын сұрақтар ойластырады.

+ - белгісі арқылы бағалау. №3

Оқушылар белсенді қатысу көзделеді.

Сұрақтар парағы.

Бағалау парағы.


Топтық таңдау тапсырмалары:

1. «Кейіпкерлер әлемі» сызбасын немесе кестесін құру. №1.

2. «Үндестік парағын» құру. №1.

(Басқа туындылардағы ұқсас кейіпкерлерді жинақтап кесетеге салу)

3.Электронды оқулықтағы №3,4 логикалық тапсырмаларды орындау. №4, №5

Барлық тапсырмалар тексеріледі, формативті бағалау жүргізіледі.

Шешім шығаруды, байланыстарын анықтауды жасайды.


Салыстыру, дәлелдер іздеу дағдылары дамытылады.


Логикалық ой белсенділіктерін қалыптастыруға әсер етеді.

«Күн, ай бұлт»

бойынша бағалау. №3

Оқушылар өз мүмкіндіктері бойынша жұмыс түрлерін таңдап алуға жағдай туғызылады.

Сызбаны презентацияданн көрсету.

№4


Үндестік парағы


ЦОР электронды оқулығы.


3-кезең. Ой толғаныс.

1. «Мен айтамын..» сәтін өткізу №1,2 топ (№1)

2. . «Ыстық орындық» кезеңі №3 топ №5.

3. «Айналмалы бекет» сәті

№4 топ. №2.

Сыни ойлауға, тұжырым жасай білуге, ой қорытуға бағытталады.


Дарынды оқушылар белсенділігін арттыратын тапсырма қарастырылады. Барлық оқушылар толық қатысады.


«Айналмалы бекет» парағы.


«Кері байланыс» парағын толтыру.

Рефлексия.

Сумативті бағалау


Үй тапсырмасы:

А деңгейі: «Үкім парағын» құрастыру.

В деңгейі: «Менің ескерткішім» (Жыр кейіпкерлеріне ескерткіш орнатуды сипаттап жазады)

С деңгейі: жағымды кейіпкерлерге арнап «Эйлер шеңберін» құрастыру.

ТҮСІНІКТЕМЕ:

Сабақ кезеңдерінде оқушылар бірлескен оқу әдістерін қолдану арқылы білімді зерттей отырып игеруді қамтамасыз етіледі;

  • бірін-бірі оқыту арқылы топтық жұмыстың тиімділігін түсініп, білімді белсенді игеруді жүзеге асырылады;

  • диалогтік оқытуды ұйымдастыра отырып оқушы-оқушы, оқушы-мұғалім қарым-қатынасын дамытылады;

  • оқушылардың өзіндік оқыту ортасы құрылады, өзін-өзі реттеуін дамытуына ықпал етіледі;

  • оқушылардың белсенді оқуын қамтамасыз етуге бағытталған әдіс-тәсілдерді қарастырылады;

  • ұтымды инновациялық оқыту тәсілдері арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлауына ықпал етілед.

ДИДАКТИКАЛЫҚ МАТЕРИАЛДАР:

  1. «Айналмалы бекет» парағы.

  2. Үндестік және бағалау парағы

  3. ЦОР электронды оқулығы.

  4. кері байланыс жазатын стикерлер.

  5. Актив тақтаның презентация бөлігі.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал